Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Długi emerytów sięgają 5,9 mld zł. Jednak ich sytuacja finansowa poprawia się

90
Podziel się:

Dłużnik rekordzista zalega na 9,1 mln zł. To 74-letni mieszkaniec województwa łódzkiego, który powinien rozliczyć się z bankiem i firmą ubezpieczeniową. Według danych KRD ogólna sytuacja finansowa emerytów jednak się poprawia. Zadłużenie spadło.

Długi emerytów sięgają 5,9 mld zł. Jednak ich sytuacja finansowa poprawia się
Długi emerytów zmniejszyły się z 6,4 mld zł w styczniu br. do 5,9 mld zł obecnie (money.pl, Rafał Parczewski)
bESpvvTp

Długi emerytów zmniejszyły się z 6,4 mld zł w styczniu br. do 5,9 mld zł obecnie - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. To oznacza, że ich ogólne zadłużenie zmniejszyło się o 0,5 mld zł.

Zmniejszyła się też liczba dłużników. Na początku roku liczba seniorów z problemami finansowymi wynosiła 354,8 tys. Do dziś zmniejszyła się do 331,5 tys.

Według analityków przez wiele lat zadłużenie najstarszych Polaków, widniejące w bazie danych KRD stale rosło. W 2018 r. seniorzy zalegali ze spłatą 7,05 mld zł; potem dług systematycznie malał.

bESpvvTr

Z kolei średnie zadłużenie emerytów wzrosło o 38 zł - z 17 954 zł w styczniu do obecnych 17 992 zł.

Jedną z przyczyn nasilającego się wcześniej zadłużenia emerytów - jak wyjaśnili eksperci - było zaciąganie przez nich zobowiązań finansowych na rzecz młodszych członków rodziny, głównie wnuków, którzy nie mieli zdolności kredytowej, ale apetyty m.in. na sprzęt RTV, na który nie było ich stać.

Największe długi na Śląsku

Zaległości starszych Ślązaków wynoszą obecnie 996 mln zł. Drugim w kolejności zadłużenia jest Mazowsze z 823 mln zł, a trzeci Dolny Śląsk, gdzie uzbierało się 574 mln zł niezapłaconych rachunków.

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?
bESpvvTx

Rekordzista zalega na 9,1 mln zł. To 74-letni mieszkaniec województwa łódzkiego, który powinien rozliczyć się z bankiem i firmą ubezpieczeniową.

Poprawiły się finanse seniorów

Eksperci zwrócili uwagę, że pierwsza połowa 2021 r. przyniosła starszym Polakom dodatkowe świadczenia w postaci trzynastej emerytury, która wyniosła 1250,88 zł brutto.

To wsparcie dla 9,8 mln emerytów, do których trafiło łącznie 12,2 mld zł. Teraz trwają przygotowania do wypłaty czternastej emerytury.

bESpvvTy

Seniorzy otrzymają ją pod koniec października. Wyniesie ona tyle samo, co "trzynastka" i zostanie wypłacona 9,1 mln osób. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln emerytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpvvTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(90)
Agata
3 tyg. temu
To jest straszne by w starszym wieku mieć długi. Niestety znam taką sytuację z najbliższej rodziny i udało się ją pozytywnie zakończyć, m.in. dlatego że windykacją zajmował się kruk. Udało się z nimi tak dogadać, że można było dług w ratach spłacać.
johnny
miesiąc temu
i kogo to obchodzi?
Dziadek
miesiąc temu
Mam 75 lat, problemy ze zdrowiem i 450tys zadłuzenia. Nie mam dzieci ani zony i mam gdzies ten dlug bo jak umre to wy go splacicie hahahah
bESpvvTT
Adam N 1973
miesiąc temu
Totalni krzyczą że emeryci biednieją 😂🤣🤣 a lemingi im wierzą i plują na rząd. Gdyby rządziła PO, to rozwiązałaby przy "pomocy" Covid problem ze zbyt "dużą" liczbą emerytów. Może o to chodziło Platformie i nadal chodzi w tym, że chcą zlikwidować 80% szpitali
alexo
miesiąc temu
każdemu trudno czasami poradzić sobie z wydatkami.. też nie byłem w stanie spłacić swoje pożyczki na czas, trafiłem do kruka i powoli splacam
...
Następna strona