Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Dodatkowe pieniądze dla emerytów na stałe. Oto ile dostaną seniorzy

394
Podziel się:

Jest projekt ustawy w sprawie czternastej emerytury. - Potwierdzam, że "czternastka" wejdzie na stałe do kalendarza wypłat z ZUS - mówi "Super Expressowi" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W tym roku pieniądze mają być wypłacone jeszcze przed wyborami.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów na stałe. Oto ile dostaną seniorzy
Seniorzy dostaną czternastą emeryturę na stałe. Wypłacana będzie raz w roku. Do kieszeni emerytów ma trafić jeszcze przed wyborami (Adobe Stock)

Choć od prawie roku rząd zapowiada, że czternasta emerytura będzie już stałym dodatkiem, to nie było projektu ustawy w tej sprawie. - Mam nadzieję, że jeszcze przed świętami na rządzie zajmiemy się czternastą emeryturą. Sejm z kolei może się zająć świadczeniem w kwietniu albo w maju - stwierdza wiceminister Szwed.

Zgodnie z tym projektem "czternastka" ma wynosić tyle samo, co emerytura minimalna. Zaproponowano też próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Jeśli emeryt otrzymuje świadczenie z ZUS powyżej tej kwoty, to jego 14. emerytura zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia progu. "Od świadczenia będą pobierane daniny: składka zdrowotna i podatek (nawet w przypadku osób, które z uwagi na mały dochód nie mają potrącanego podatku od swojej emerytury)" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

"Czternastka". Ile dostaną seniorzy?

Jak wylicza "SE", emeryt, który pobiera co miesiąc 1445,48 zł emerytury "na rękę", otrzyma 1364,44 zł "czternastki" po potrąceniach. W przypadku świadczenia w wysokości 2079,43 zł, kwota czternastej emerytury wyniesie 1281,11 zł netto.

Ten, kto pobiera z ZUS co miesiąc 2739,51 zł, może liczyć na "czternastkę" w wysokości 1106 zł "na rękę". Po przekroczeniu progu dochodowego 2900 zł, wysokość dodatkowego świadczenia wyraźnie spada. Dla emerytury w wysokości 3020,76 zł miesięcznie, jest to już 825,1 zł "czternastki" netto.

W przypadku emeryta otrzymującego 3496,89 zł z ZUS, "czternastka" wyniesie 348,98 zł "na rękę". Świadczenie z ZUS w wysokości 3891,41 zł pozwoli na dodatek w kwocie 45,36 zł. Jednak wystarczy emerytura o niespełna 100 zł wyższa (w wyliczeniach "SE" to 3973,03 zł), aby "czternastki" nie dostać już w ogóle.

Czternasta emerytura na stałe. Kiedy wypłaty?

Wypłata czternastej emerytury ma nastąpić na przełomie sierpnia i września. W kolejnych latach termin ten ma być ruchomy. Rząd każdego roku ma ustalać termin wypłaty dodatku i ogłaszać go przed końcem października.

Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy, nie ma wątpliwości, dlaczego PiS zdecydował się na taką regulację ws. czternastych emerytur.

Ten zapis w ustawie dowodzi, że celem wprowadzenia czternastki jest pozyskanie wyborców. Wypłaty będą następowały przed wyborami; tak właśnie będzie w tym roku - stwierdził.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(394)
Alex
10 miesięcy temu
13 i 14 nie pokrywa mi braku odliczenia 7,75% składki zdrowotnej od podatku jak wcześniej było, teraz płacę całe 9%, to z czego mam się cieszyć, ale wiele osób nawet tego nie wie, albo nie umie sobie tego przeliczyć, mam ok 2850 zł brutto emerytury, składka zdrowotna za rok to 2650 zł./ to jest te 7,75% których już nie można odliczyć/ 13 i 14 po potrąceniach podatku i zdrowotnego /12% + 7,75%/ to kwota 2462 zł. to jest prawie 200 zł do tyłu, po następnej waloryzacji dostanę jeszcze mniejszą 14, bo będę miał powyżej 2900 zł. strata będzie jeszcze większa, bo część 14 zabiorą, a ile to gadania jak to dbają o emerytów, a każda waloryzacja zmniejsza wartość nabywczą naszych emerytur, zawsze jest dużo mniejsza, bo liczony jest o wskaźnik wzrostu cen z poprzedniego roku, a ceny rosły z każdą wizytą w sklepie, w tym roku waloryzacja wynosiła 14,8% za wzrost cen z zeszłego roku /2022/, a dostaliśmy w roku /2022/ waloryzację tylko 7% czyli połowę a płaciliśmy już od marca do końca roku /2022/wzrost cen, które jak się okazało na koniec roku był 14,8% co i tak był zaniżony, nikt nam tego już nie zrekompensuje, więc jak słyszę jak to nam emerytom jest super, to aż słabo się robi.
XXI WIEK ERA...
10 miesięcy temu
jak w pokierze jednym sie daje a drugim bierze
Jeszcze nie e...
10 miesięcy temu
Tata wykonywał odpowiedzialną pracę, skończył studia, potem cały czas uzupełniałał wykształcenie bo tego wymagał jego zawód. . Nie może być tak, że kto pracował więcej, w zawodzie wymagającym wiedzy i nauki będzie miał emeryturę równą z pracownikiem sezonowym, który pół życia nie pracował wcale
emeryt
rok temu
Czyli nie emeryci dostaną a pupilki pisu...gdzie tu sprawiedliwość..Tak to się steruje ludzmi.Pszekroczysz 3900 i już nie jesteś emerytem...Nie używajcie nazwy że emeryci dostaną...
#tacik#
rok temu
To jest draństwo, trzeci raz ma być wypłacana 14 i mimo tak wysokiej inflacji kwota bazowa opiewa na 2900zl brutto . Czy jakoś w tym rządzie myśli? To są Nasze pieniądze, które państwo pobiera z naszych emerytur wiec należą się wszystkim beż uwzględniania progu !!! A może należy zlikwidować te 13 i 14 a zrobić jeszcze jedna waloryzację zgodna z inflacja ,ponieważ waloryzację też nam rząd zaniża. Dobrze ,że Pan Glapinski wiedział jaka jest inflacja i raczył sobie podnieść wynagrodzenie o 18% . My emeryci też byśmy sobie życzyli sprawiedliwości do obecnej rzeczywistości w kraju a nie ciagle się nasz oszukuje!!!!
...
Następna strona