Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Emerycie złóż ten wniosek. Możesz dostać nawet 400 zł dodatkowo

201
Podziel się:

Świadczenie dla emeryta może wzrosnąć, ale tylko w niektórych, szczególnych przypadkach. Za tę zmianę w systemie podwyżek odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W przypadku niektórych grup zawodowych zmiany mogą być jednak niekorzystne.

Emerycie złóż ten wniosek. Możesz dostać nawet 400 zł dodatkowo
Urodzeni przed 1949 r., mają też prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Młodsi emeryci mogą o to zawnioskować raz w roku. (money.pl, Rafał Parczewski)

W grudniu 2020 r. emeryturę niższa niż minimalną (1200 zł brutto) pobierało w Polsce 310 tys. seniorów. To wzrost o prawie 50 tys. zł w przeciągu roku - jak informuje ZUS.

Jednak niektórzy, mogą podwyższyć swoje senioralne świadczenia. Umożliwi im to zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kto może na tym skorzystać? Głównie dorabiający do emerytury i ci którzy odprowadzają składki do ZUS. Jeśli zatem jesteś w takiej sytuacji, wystarczy tylko złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

Zobacz także: Koronawirus. Maseczki nieobowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło wszelkie wątpliwości

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" urodzeni przed 1949 r., mają też prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Młodsi emeryci mogą o to zawnioskować raz w roku.

Zgodnie z nowymi zasadami przy tym przeliczeniu nie bierze się pod uwagę podstawy wymiaru świadczenia. Dzieli się tylko zgromadzony kapitał przez przewidywaną długość życia.

MRiPS przekonuje, że ta reforma ma ujednolicić cały system i sprawić, że wszyscy emeryci bez względu na wiek będą traktowani identycznie.

Cytowany przez gazetę dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, przyznał, że zmiany są jednak niekorzystne dla tysięcy seniorów. Bo teraz niektórzy mają jednak lepszą sytuację.

- Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia - tłumaczył ekspert.

To może nie być koniec zmian, bowiem resort przymierza się do likwidacji art. 110a ustawy o emeryturach, który został wprowadzony w 2015 r. Ten zapis uprawnia osoby, które zarabiały przed 1999 r. do korzystania z przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat.

Na tej zmianie stracą przede wszystkim byli górnicy. Znajdą się jednak emeryci, dla których modyfikacje będą dobre. To głównie tzw. czerwcowi emeryci, czyli ci, którzy przeszli na świadczenia w czerwcu. Do tej pory takie emerytura była objęta tylko waloryzacją roczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(201)
Krysia
8 miesięcy temu
A jaki druk trzeba złożyć i które pole zaznaczyć do przeliczenia.
babcia
9 miesięcy temu
Ludzie, zastanówcie się. Nie dajcie się skłócać między sobą, każdy z każdym ! Żadna partia nie dba o interesy Narodu tylko o interesy danej partii. Wszystkie partie należy ZDELEGALIZOWAĆ, jako kryminogenne. To są kolesie z jednej sitwy, którzy wyłącznie między sobą mieszają stołki/rozdzielają najwyższe w państwie stanowiska. Jak Naród zmądrzeje i się wreszcie zjednoczy, to wszystkie darmozjady pospadają ze stołków, a Naród na nowo przejmie władzę w swoje ręce.
ser
9 miesięcy temu
pis daje pozornie abyście pluli na innych i na nich głosowali, judaszowe srebrniki. Zaraz wam odbiorą przez podwyżki i będą mówić tak abyście mieli w głowie winę kogoś innego, a nie pis-u. stary chwyt
EMERYT
11 miesięcy temu
za PO to byl jawny demontarz panhstwa czapka im z glowy nie spadla teraz znowu podnosza glowy z ryjem do koryta potrzebna jest rewolucja w tym kraju bo sie z nas smieja ten rzad se nie radzi 6 lat piastuja stanowiska nie takich chcielismy wyborcow jesli niema prawa i jego finalu to jest bezprawie osolabienie struktur panstwowych prawo niejest zaostrzone przestepcy na wolnosci to swiadczy o slabosci panstwa gdzie Polska racja stanu ile spraw lezy w prokuratorze latami chocby Adamowicz za afere gazowa Pawlak i Tusk na wolnosci Ziobro niepisz sie na afisz jak zarzadzac prawem nie potrafisz podaj sie do dymisji bo ludzie beda pluc ci w twarz na ulicy
EMERYT
11 miesięcy temu
jaka godna emeryture OFE przyjdzie drugi Tusk oszkapi wszystkich prawo niema racji stanu bo jest bezprawie ci co piora brudne pieniadze smieja sie nam w twarz przyklad Nowak Amber Gold tyle lat sie ciagnie a pieniadze nie smierdza bierze prokurator sedzina adwoket mamy mnustwo przykladow jeszcze sa chronieni prawem immmunitet chroni lamanie konstytucji to jest bezprawie a co ma zwykly obywatel do powiedzenia na wybory partie i ich pracze nie rozliczeni to zawija coraz szersze kregi byc ministrem zajmowac dwa stanowiska to sa skutki mafia ma sie dobrze a ty robolu pracuj na tych darmozjadow KASTA KASTA ma sie dobze najlepiej w trojmiescie mocno siedza w siodle PARTYZANTKA
...
Następna strona