Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Emerycie złóż ten wniosek. Możesz dostać nawet 400 zł dodatkowo

203
Podziel się:

Świadczenie dla emeryta może wzrosnąć, ale tylko w niektórych, szczególnych przypadkach. Za tę zmianę w systemie podwyżek odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W przypadku niektórych grup zawodowych zmiany mogą być jednak niekorzystne.

Emerycie złóż ten wniosek. Możesz dostać nawet 400 zł dodatkowo
Urodzeni przed 1949 r., mają też prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Młodsi emeryci mogą o to zawnioskować raz w roku. (money.pl, Rafał Parczewski)

W grudniu 2020 r. emeryturę niższa niż minimalną (1200 zł brutto) pobierało w Polsce 310 tys. seniorów. To wzrost o prawie 50 tys. zł w przeciągu roku - jak informuje ZUS.

Jednak niektórzy, mogą podwyższyć swoje senioralne świadczenia. Umożliwi im to zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kto może na tym skorzystać? Głównie dorabiający do emerytury i ci którzy odprowadzają składki do ZUS. Jeśli zatem jesteś w takiej sytuacji, wystarczy tylko złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

Zobacz także: Koronawirus. Maseczki nieobowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło wszelkie wątpliwości

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" urodzeni przed 1949 r., mają też prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Młodsi emeryci mogą o to zawnioskować raz w roku.

Zgodnie z nowymi zasadami przy tym przeliczeniu nie bierze się pod uwagę podstawy wymiaru świadczenia. Dzieli się tylko zgromadzony kapitał przez przewidywaną długość życia.

MRiPS przekonuje, że ta reforma ma ujednolicić cały system i sprawić, że wszyscy emeryci bez względu na wiek będą traktowani identycznie.

Cytowany przez gazetę dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, przyznał, że zmiany są jednak niekorzystne dla tysięcy seniorów. Bo teraz niektórzy mają jednak lepszą sytuację.

- Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia - tłumaczył ekspert.

To może nie być koniec zmian, bowiem resort przymierza się do likwidacji art. 110a ustawy o emeryturach, który został wprowadzony w 2015 r. Ten zapis uprawnia osoby, które zarabiały przed 1999 r. do korzystania z przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat.

Na tej zmianie stracą przede wszystkim byli górnicy. Znajdą się jednak emeryci, dla których modyfikacje będą dobre. To głównie tzw. czerwcowi emeryci, czyli ci, którzy przeszli na świadczenia w czerwcu. Do tej pory takie emerytura była objęta tylko waloryzacją roczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
POLACY
5 miesięcy temu
ZUS ,ARCHIWA PRACOWNICZE ,SĄDY PRACY i to krętacze i przestępcy STARSZYCH LUDZI MAJĄ ZA NIC STARSI EMERYCI MUSZĄ WYCIERAĆ KĄTY SĄDÓW I ZUSU UPOMINAJĄC SIĘ SŁUSZNIE PODWYŻSZENIA SWOICH EMERYTUR CZY RENT....
prawda
10 miesięcy temu
jak to możliwe żeby w dzisiejszych czasach emeryci którzy przepracowali ponad 20 lat pracy a mają 60 lat otrzymywały 450 zł to jest chore w końcu to pracodawca tyle za nich płacił składek nie oni sami a poszkodowany jest emeryt , emerytka
kbkak
2 lata temu
każdy emeryt którego emerytura wynosi poniżej 2100zł miesienie powinien w dzisiejszych czasach dostać po 1000zł więcej co miesiąc ,a nie jakieś 13 i 14 to jest rozwianie na pół miesiąca ,w tym kraju w ogóle nie dba się o starszych ludzi
Krysia
3 lata temu
A jaki druk trzeba złożyć i które pole zaznaczyć do przeliczenia.
babcia
3 lata temu
Ludzie, zastanówcie się. Nie dajcie się skłócać między sobą, każdy z każdym ! Żadna partia nie dba o interesy Narodu tylko o interesy danej partii. Wszystkie partie należy ZDELEGALIZOWAĆ, jako kryminogenne. To są kolesie z jednej sitwy, którzy wyłącznie między sobą mieszają stołki/rozdzielają najwyższe w państwie stanowiska. Jak Naród zmądrzeje i się wreszcie zjednoczy, to wszystkie darmozjady pospadają ze stołków, a Naród na nowo przejmie władzę w swoje ręce.
...
Następna strona