Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Emerycie złóż ten wniosek. Możesz dostać nawet 400 zł dodatkowo

196
Podziel się

Świadczenie dla emeryta może wzrosnąć, ale tylko w niektórych, szczególnych przypadkach. Za tę zmianę w systemie podwyżek odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W przypadku niektórych grup zawodowych zmiany mogą być jednak niekorzystne.

Emerycie złóż ten wniosek. Możesz dostać nawet 400 zł dodatkowo
Urodzeni przed 1949 r., mają też prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Młodsi emeryci mogą o to zawnioskować raz w roku. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEgBHiFx

W grudniu 2020 r. emeryturę niższa niż minimalną (1200 zł brutto) pobierało w Polsce 310 tys. seniorów. To wzrost o prawie 50 tys. zł w przeciągu roku - jak informuje ZUS.

Jednak niektórzy, mogą podwyższyć swoje senioralne świadczenia. Umożliwi im to zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kto może na tym skorzystać? Głównie dorabiający do emerytury i ci którzy odprowadzają składki do ZUS. Jeśli zatem jesteś w takiej sytuacji, wystarczy tylko złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

bEgBHiFz
Zobacz także: Koronawirus. Maseczki nieobowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło wszelkie wątpliwości

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" urodzeni przed 1949 r., mają też prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał. Młodsi emeryci mogą o to zawnioskować raz w roku.

Zgodnie z nowymi zasadami przy tym przeliczeniu nie bierze się pod uwagę podstawy wymiaru świadczenia. Dzieli się tylko zgromadzony kapitał przez przewidywaną długość życia.

bEgBHiFF

MRiPS przekonuje, że ta reforma ma ujednolicić cały system i sprawić, że wszyscy emeryci bez względu na wiek będą traktowani identycznie.

Cytowany przez gazetę dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, przyznał, że zmiany są jednak niekorzystne dla tysięcy seniorów. Bo teraz niektórzy mają jednak lepszą sytuację.

- Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia - tłumaczył ekspert.

bEgBHiFG

To może nie być koniec zmian, bowiem resort przymierza się do likwidacji art. 110a ustawy o emeryturach, który został wprowadzony w 2015 r. Ten zapis uprawnia osoby, które zarabiały przed 1999 r. do korzystania z przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat.

Na tej zmianie stracą przede wszystkim byli górnicy. Znajdą się jednak emeryci, dla których modyfikacje będą dobre. To głównie tzw. czerwcowi emeryci, czyli ci, którzy przeszli na świadczenia w czerwcu. Do tej pory takie emerytura była objęta tylko waloryzacją roczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgBHiGa
wiadomości
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(196)
ENYA.
3 tyg. temu
NIECH MI KTOŚ POKAŻE RZĄD ZA KTÓREGO NIE BYŁO PODWYŻEK. ZAWSZE BYŁY ZA KOMUNY TEŻ. CENY SZŁY W GÓRĘ OD ŻYWNOŚCI PO PALIWO, ENERGIĘ , USŁUGI. TE OBECNE CENY TO TEŻ EFEKT DAWNYCH PODWYŻEK. OBECNY RZĄD NIE PODNIÓSŁ NAM NP. CENY CHLEBA Z 1 ZŁOTEGO DO 3 ZŁ I 80 GROSZY .CENA CHLEBA ROSŁA ETAPAMI. TO ILE PŁACIMY ZA TEN CHLEB NIE ZALEŻY OD RZĄDU , ALE OD WYTWÓRCY I SPRZEDAWCY. LUDZIE MYŚLCIE!!! JEST WOLNY RYNEK, JA MOGĘ KILOGRAM JABŁEK SPRZEDAĆ ZA 1 ZŁ., TY MOŻESZ TE SAME JABŁKA SPRZEDAĆ ZA 5 ZŁ. KTO NAM ZABRONI?. NIKT. RÓŻNICA BĘDZIE TAKA , ŻE MNIEJ ZAROBIĘ NA TYM HANDLU A TY WIĘCEJ , ALE TO MOJA STRATA. CENY KSZTAŁTUJE POPYT I PODAŻ, BARDZIEJ PODAŻ. RZĄD NIE MA NIC DO CEN NA WOLNYM RYNKU. TROCHĘ EKONOMII JEJ PODSTAW WSKAZANE. NASZE KIESZENIE CIUT SĄ CIĘŻSZE O TE PODWYŻKI DOCHODÓW. DOBRE I TO NIGDY NIKT NAM AŻ TYLE NIE DAŁ. CIESZCIE SIĘ, ŻE MAMY TEN RZĄD A NIE INNY ,BO MAJĄC EURO ZAMIAST ZŁOTEGO WIELU Z NAS KLEPAŁOBY BIDĘ, ŻE AŹ STRACH, ALE KOGO TO BY OBCHODZIŁO?. NO NIE RZĄD KTÓRY DOPROWADZIŁBY DO WYMIANY PIENIĘDZY. KOCHANI POLACY POSZUKAJCIE PAMIĘCI I ROZUMU BO BEZ TEGO BZDURY SIĘ PLECIE TYPU " LEPSZA OPOZYCJA I 3 ŻŁ PODWYŻKI NIŹ OBECNY RZĄD I 50 ZŁ PODWYŻKI. " O 13 tkach JAKOŚ ZAPOMNIELIŚCIE? SZKODA. TO TEŻ BYŁY PIENIÀDZE I TO BARDZO NAM POTRZEBNE. ZDROWIA I MYŚLENIA WSZYSTKIM ŻYCZĘ.
Nie oddamy Po...
3 tyg. temu
Odkąd pamietam podwyżki świadczeń miały one wysokość od 2-3 zł do max kilkunastu złotych najwyższe świadczenia. Przez w zasadzie kilkanaście lat rządów do 2015 roku był dramat i UW. SLD, PO i inne miały w nosie żeby nie powiedzieć w której części ciała polaków. Od paru lat zaczyna być jak w normalnym kraju, ludzie dostają możliwie godne podwyżki, dodatki i świadczenia dla dzieci. Niestety niektórym udało się zawrócić w głowach poprzez sianie fermentu za pośrednictwem wrogich NAM polakom mediów. Zrozumcie kochani że oni nie plują na rząd bo jest zły. On jest zły dla wrogów Polski.
Ryszard
3 tyg. temu
Moim zdaniem, te wszystkie kwoty emerytur powinny być pokazane w kontekście oskładkowanych lat pracy. Jak ktoś całe życie kombinował co by tu robić, aby nic nie robić to teraz z własnej emerytury może być niezadowolony, to samo dotyczy osób, które pracowały "na czarno". Tak wiem, to jest wina ustawodawcy, ( nierządu POprzednich ekip ) że pozwalał pracować bez opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalno-rentowe. Więcej kasy wtedy, ( czasami pod stołem ) to niższa emerytura teraz. Możecie mieć pretensje do POmylonych KOlesi !
bEgBHiGb
Barbara
3 tyg. temu
Płaskoziemcom GW i TVN-com-POwinni przywrócić to, co było za 8 lat nierządów PO/PSL czyli...5zł/h, bez umowy i do 67 r. ż. Emeryci też wtedy mieli 3,60 zł/rok waloryzacji, o 13-tkach nawet nikt nie śmiał marzyć. Nie wspominając o tym, że polskie rodziny nie miały żadnego wsparcia i niektóre z nich robiły zakupy na tzw. "zeszyt" a polskie dzieci chodziły głodne do szkoły. Komu teraz źle, zawsze może mieć ZNÓW "lepiej". Jak tylko kiedyś zabraknie PiSu, to się przekonacie. Tylko Polski szkoda.
nasze OFE
3 tyg. temu
.. aż dziw bierze, że są tacy, którzy tęsknią za nierządem PO, który tyle szkód narobił ludziom...: (( Tęsknią, bo nie mogą się dostać znów do koryta i okradać naród..:)) Jestem jednak dobrej myśli ... PO tych wszystkich wpadkach POKOnani zaczną znikać z polityki...
...
Następna strona