Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytura - jak żyć? ZUS pokazuje dane: kto i jak długo pobiera świadczenia

13
Podziel się:

Najdłużej emerytury pobierają artyści, a najkrócej przedsiębiorcy. Gdyby opierać się o statystykę, średnio każda Polka i każdy Polak pobiera emeryturę przez 18 lat. Zagłębiając się w wyniki widać duże rozbieżności w różnych grupach zawodowych.

W grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy.
W grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy. (iStock.com)

Artyści i przedsiębiorcy to skrajne grupy zawodowe w kontekście pobieranych świadczeń emerytalnych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, artyści - głównie aktorzy, tancerze i śpiewacy - na emeryturze żyją najdłużej. Średnio pobierają świadczenia przez 25 lat.

Po drugiej stronie znaleźli się przedsiębiorcy. Im ZUS wypłaca emerytury średnio przez 15 lat. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy pracują dużo dłużej, nie mają prawa do wcześniejszej emerytury. Na krótki czas pobierania świadczeń emerytalnych wpływa też ich wcześniejszy tryb pracy i związny z nią stres.

Z kolei znaczna część artystów nadal ma prawo do wcześniejszej emerytury. Np. tancerze, akrobaci czy kaskaderzy mogą przejść na emeryturę już w wieku 40 lat, jeśli mowa o kobietach oraz w wieku 45 lat, gdy chodzi o mężczyzn.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura. "Podstawową kwestią jest to, że trzeba zdążyć"

Kolejnymi w grupie najdłużej żyjących na emeryturze są nauczyciele i górnicy. Dane ZUS wskazują, że nauczyciele średnio pobierają świadczenia emerytalne przez 24 lata i 9 miesięcy, a górnicy - rok krócej.

Relatywnie krótko świadczenia pobierają za to kolejarze oraz księża. Obie grupy żyją na emeryturze średnio przez ok. 19 lat.

Osoby, które umierają, automatycznie są pozbawiane świadczeń emerytalnych. ZUS określa je mianem osób, które "wyszły z systemu z powodu zgonu". Średnia wieku osób "wychodzących z systemu" to 78 lat. Dane potwierdzają, że wydłuża się średnia długość życia w Polsce - w porównaniu z 2005 r. wzrosła o 2 lata i 10 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
byrel
2 lata temu
A mundurowi (wojsko, policja, straż) ani słowa, sędziowie także .... ile lat pobierają emerytury i jak długo żyją pasi,brzuchy.
adam
2 lata temu
ile czasu polski emeryt pobiera te emeryture?dostaje zawalu stojac w kolejce do lekarza
EMERYT
3 lata temu
NAJGORSZE ZLODZIEJSTWO TO JESTO ŻE MOJE ZAROBIONE PIENIADZE NIE SĄ DZIEDZICZONE W RAZIE WCZESNEJ SMIERCI A DRUGIE ZŁODZIEJSTWO TO ILE RAZY MOZNA PŁACIĆ PODATEK OD TYCH SAMYCH PIENIEDZY MOWA O EMERYTURACH
MAJOR
3 lata temu
NIE WSPOMNIANO O MUNDUROWYCH I INNYCH GRUPACH UPRZYWILEJOWANYCH
kl1953
3 lata temu
A jest grupa zawodowa która nie odprowadza składek i pobiera emeryturę w wysokości 100 % ostatnich poborów. To prokurator, sędzia, mundurowi i inni uprzywilejowani. Ciekawe jak długo oni pobierają emerytury