Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

13. emerytura dla emerytów i rencistów. Ile dodatkowo dostaniesz w 2019 r.?

394
Podziel się:

Trzynasta emerytura, zwana również Emeryturą+, zostanie wypłacona wszystkim emerytom i rencistom, zapewnił rząd. "Trzynastki" będą wypłacane już o 1 maja. Program obejmie wszystkich emerytów i rencistów. Na ich konta trafi 1100 zł brutto, i to niezależnie od tego, jakie świadczenie otrzymują co miesiąc.

Emerytura+ jest częścią tzw. piątki Kaczyńskiego.
Emerytura+ jest częścią tzw. piątki Kaczyńskiego. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

1100 zł brutto. Ile to będzie na rękę? Dokładnie 888,25 zł.

Programem "Emerytura+" zostaną objęte wszystkie osoby, które rozpoczną pobieranie świadczenia przed 1 maja 2019 roku. Może być zatem tak, że czyjaś pierwsza emerytura zbiegnie się od razu z dodatkiem w postaci tej "trzynastej".

Może być też tak, że dodatek, w wysokości emerytury minimalnej wynoszącej 1100 zł brutto, będzie wyższy niż wypłaty, które uprawniona osoba otrzyma z ZUS przez całe życie. Jak to możliwe? Z analizy money.pl wynika, że 664 tys. Polaków co miesiąc od ZUS dostaje zdecydowanie mniej niż wspomniany dodatek. I tak rekordzista jednym przelewem dostanie 55 tysięcy razy więcej niż zwykle. Mieszkaniec Biłgoraja odłożył na swoim koncie w ZUS 5 zł. Dostaje najniższą emeryturę w Polsce w wysokości... 2 groszy.

Zobacz także: Obejrzyj także: "Piątka PiS" ma chronić gospodarkę przed spowolnieniem

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać "trzynastkę"?

Odpowiedź jest prosta. Nic. Uprawniony emeryt lub rencista otrzyma ją "z urzędu". Z Emeryturą+ nie jest więc jak z 500+, gdzie konieczny jest wniosek, by dostać pieniądze na dzieci.

Jeśli komuś świadczenie co miesiąc przynosi listonosz, to tak samo on dostarczy "trzynastkę". Jeśli zaś senior wybrał przelew na konto, to dodatkowe pieniądze zostaną mu dostarczone tym sposobem.

Pieniądze dotrą do Polaków w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Tak ZUS od lat wypłaca świadczenia. Nie będzie więc jednego dnia, w którym wszyscy uprawnieni dostaną swoją "trzynastkę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(394)
mister
4 lata temu
Oprócz wyborczej kiełbasy jest jeszcze inna sprawa , przy zejściu męża lub żony nasz ukochany kraj zabiera jedną i wypłaca tylko 80% emerytury .To jest dopiero złodziejstwo. że też nikt się tą sprawą nie zajmie
tom
5 lata temu
policjantom dajcie
Daniela
5 lata temu
Dzisiaj dostalam tzw.13 + emeryture pisze wyraznie emerytura za maj.Nie jest rozdzielone.Czyli liczy sie jako dochod. A ta 13-tka miala nie byc liczona jako dochod roczny.Czyli teraz potracono podatek i w przyszlym roku przy rozliczeniu podatku za rok 2019 ponownie bedzie potracony podatek.
123
5 lata temu
to jest chore, moja teściowa prawie nigdy nie pracowała, okres składkowy 3 lata 3 miesiące i 1 dzień i taki leń jeszcze dostanie 13 a nigdy nie chciała nawet iść do pracy, zawsze smiała się z tych co ciężko pracują
Anna25
5 lata temu
Co należy zrobić-w jakiej formie-żeby odesłać im tę śmierdząca kiełbasę .Niech mi nie biorą podatku,a składka zdrowotna?Raz już ją płaciłam kiedy pracowałam,teraz jak choruję ,nie leżę na dwóch łozkach.Za 37 lat ciężkiej pracy -1200emerytury-bo taki przelicznik,a teraz mnie "straszą"parszywą trzynastką
...
Następna strona