Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Trzynastki od PiS. Premier Morawiecki: równe dla wszystkich emerytów i rencistów

73
Podziel się:

Już nie ma najmniejszych wątpliwości - trzynastki nie tylko dla emerytów, ale i rencistów. Zapewnił o tym premier Mateusz Morawiecki, a przedstawiciele jego rządu zaprezentowali "Nową Piątkę". Będzie kosztowała państwo nawet 42 mld zł każdego roku.

Budżet dźwignie "Nową Piątkę" PiS i to bez nowelizacji. Zapewnienia szefa rządu Mateusza Morawieckiego
Budżet dźwignie "Nową Piątkę" PiS i to bez nowelizacji. Zapewnienia szefa rządu Mateusza Morawieckiego (KPRM, KPRM)

"Nowa Piątka" Prawa i Sprawiedliwości to pakiet obietnic, których realizację zapowiedziano już na najbliższe miesiące. Między innym 500+ zostanie rozszerzone o pierwsze dziecko, przywrócone mają zostać lokalne połączenia autobusowe. A "trzynastkami" objęci będą nie tylko emeryci, ale również renciści.

- Pracujemy nad odpowiednimi mechanizmami budżetowymi, aby móc co roku zasilać emerytów i rencistów dodatkowym zastrzykiem finansowym. Inaczej mówiąc, od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu 'Emerytura Plus' - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z PAP.

- Rząd nie planuje nowelizacji budżetu - zapewnia premier Morawiecki. Mimo że nowe obietnice pochłoną nawet 42 mld zł każdego roku. W 2019 będzie to mniej-więcej połowa tej kwoty. 500+ na pierwsze dziecko ma być wypłacane od lipca. Trzynastki dla emerytów i rencistów - od maja. Co do pozstałej "trójki" z "nowej piątki" wiadomo tylko tyle, że obietnice mają być wdrażane jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Zobacz też: Obietnice PiS. Jaki będą miały wpływ na gospodarkę?

- Emerytura Plus obejmie zarówno emerytów, jak i rencistów i zostanie wypłacona w maju. O szczegółach każdego z pięciu naszych zobowiązań poinformujemy w najbliższy wtorek, po posiedzeniu Rady Ministrów - powiedział premier w rozmowie z PAP.

I znowu mowa o "mapie drogowej" rządowych obietnic. Każda z nowych propozycji PiS ma zostać rozpisana z osobna i przedstawiona opinii publicznej.

Na razie premier uspokoił wszystkich emerytów i rencistów, że w związku z programem "Emerytura plus" nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków o wypłatę świadczeń.

- Uspokajam - nie. Osoby otrzymujące emeryturę dostaną po prostu dodatkowe środki w formie w jakiej pobierają obecnie swoje świadczenia emerytalne, czy rentowe - zapewnił Mateusz Morawiecki.

Co więcej - osoby, które pobierają emerytury cząstkowe, niższe niż emerytura minimalna, również otrzymają pełną "trzynastkę", tj. 1100 zł brutto, czyli równowartość minimalnej emerytury.

Zerowy PIT dla młodych

Ciekawostką jest też zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Premier Morawiecki dopytywany, czy chodzi o wszystkich pracowników, czy tylko tych, zatrudnionych na umowy o pracę - wyjaśnił, że program nie obejmie jedynie samozatrudnionych.

- Rozwiązanie obejmuje wszystkich obywateli do 26. roku życia, którzy mają umowę o pracę, czy umowę zlecenie. Nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla nich mamy wiele innych udogodnień, które już weszły lub właśnie wchodzą w życie - podkreślił premier.

Koszt obietnic PiS

"Nowa Piątka" zakłada rozszerzenie 500+ o pierwsze dziecko, wypłatę trzynastek emerytom i rencistom, wznowienie lokalnych połączeń autobusowych, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu wraz z obniżeniem podatku PIT oraz zerowy PIT dla młodych, tj. pracowników do 26 roku życia.

To musi kosztować. Wyliczenia w piątek zaprezentowali przedstawiciele rządu - jego rzeczniczka Joanna Kopcińska oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

Najwięcej pieniędzy z budżetu państwa rozejdzie się na program "500+" rozszerzony o pierwsze dziecko - 18,5 mld zł rocznie. Program "Emerytura+", czyli wypłaty tzw.trzynastek dla emerytów i rencistów to kolejne 9-10 mld zł rocznie.

Wyższe koszty uzyskania przychodu oraz niższy PIT to wpływy do budżetu obniżone o 7-10 mld zł rocznie. Zerowy PIT dla młodych pracowników (do 26 r.ż.) to uszczerbek 2-3 mld zł rocznie.

Odbudowa lokalnych połączeń autobusowych ma pochłaniać 800 mln zł rocznie.

To oznacza łączne wydatki z budżetu państwa od 37,3 mld zł do 42,3 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
SAM
5 lata temu
BRAWO--SZP.MORAWIECKI-POLACY SA DUMNI Z PANA--ZLODZIEJA RAJ SIE SKONCZYL--CZYLI ELITA-PO-PSL-SLD-CO NAROD OKRADALI--TUSKO-LIPA.
emerytka
5 lata temu
Pani Rafalska w TVN24 na pytanie czy można zwolnić emerytów z płacenia podatku powiedziała, że nie i dała przykład emeryta, który ma 4.000 tys.zł emerytury po zwolnieniu z podatku dostałby 700 zł więcej. Ale większość emerytów, którzy przepracowali te 30, 40 i więcej lat pracy nie ma takiej emerytury. Emerytura kształtuje się na poziomie 2.000 i 2.500 zł. W związku z tym mam dla pani minister propozycję aby zwolnić z płacenia podatku dochodowego osoby: 1/ które przepracowały w Polsce 30-35 i więcej lat. Przez te lata swojej pracy płacili składki; 2/ które z różnych powodów nie wypracowały sobie emerytury objąć opieką socjalną. 3/ którym nie były potrącane składki, nie potrzeba zwalniać ich teraz z podatku, którego nie płacili. W Polsce emerytury są bardzo niskie w porównaniu do innych krajów. 1.000 zł emerytury to śmiech rządzących, a łzy emerytów. Moim zdaniem nie należy wrzucać emerytów do jednego wora, bo jest to niesprawiedliwe. Pewnie nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale taka jest prawda.
Lepa
5 lata temu
Ludzie, którzy do tej pory przyglądali się jak ich wysiłek koszą cwaniaki i znajomi królika, teraz coś otrzymają w zamian
Taka duża trz...
5 lata temu
A ja kupę sobie za trzynastkę torebkę trochę dodam bo to furla
Ja
5 lata temu
No jedna PiS znowu dzieli kasą daje po 3000 na kade dziecko-oj pomyliłam się
...
Następna strona