Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

Emerytura kobiet z rocznika 1953. 11 stycznia mija termin złożenia wniosku

15
Podziel się:

Kobiety na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Termin na złożenie wniosku upływa 11 stycznia 2021 r. Osobom, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, ZUS sam przeliczy świadczenie.

Emerytura kobiet z rocznika 1953. 11 stycznia mija termin złożenia wniosku
Sprawa emerytur kobiet z rocznika 1953 bardzo długo czekała na rozstrzygnięcie (Shutterstock)

Dla kobiet urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r., zmienił się sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma – informuje ZUS.

Kto otrzyma wyższą emeryturę na wniosek?

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, powinna złożyć wniosek o emeryturę powszechną najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Może to zrobić na wniosku o emeryturę (wniosek EMP). Na podstawie wniosku Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Kto nie musi składać wniosku?

Osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musi składać wniosku. Po 11 stycznia 2021 r. ZUS sam przeliczy wysokość emerytury powszechnej na podstawie nowych przepisów i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego Zakład podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Zobacz także: Emerytury kobiet. "Ktoś musiałby skierować do TK wniosek o zbadanie konstytucyjności artykułu 146 KPA"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Krystyna
3 lata temu
Dlaczego emerytury przeliczają na nowych zasadach skoro były wyliczane na starych zasadach
Mirko
3 lata temu
Z ZUS otrzymałem decyzję o nowej kwocie emerytury ( jestem z rocznika 1953) ,ale odmawia wypłaty odsetek!! Co z tym zrobić? Mam miesiąc na odwołanie. Jak uzasadnic odwołanie od decyzji ZUS w sprawie odsetek?
Mirko
3 lata temu
Zus odmawia wypłaty odsetek ! CZy to jest zgodne z prawem?
Roman 1953
3 lata temu
Od dziś jestem kobietą. Domagam się wyższej wypłaty.
Anna
3 lata temu
Kiedy doliczą tym kobietom co pracowały i chowały dzieci po 3 lata na dziecko / można doliczyć na dwoje dzieci 6 lat /? Przy ustalaniu kapitału początkowego, stanowiącego część składową nowej emerytury, przyjmuje się przebyte przed dniem 1 stycznia 1999 r. okresy składkowe i nieskładkowe. Do nieskładkowych zalicza się m.in. okresy sprawowanej opieki nad dziećmi wymienione w art. 7 pkt 5 ustawy emerytalnej. Przy obliczeniu wartości kapitału za takie okresy nieskładkowe (poczynając od 1 maja 2015 r.) stosuje się przelicznik odpowiedni dla okresów składkowych, a więc po 1,3% podstawy wymiaru kapitału początkowego, a nie jak dotychczas po 0,7% takiej podstawy. Stało się tak za sprawą ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FU (Dz. U. poz. 552).