Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Emerytki z rocznika 1953 przeliczają świadczenia. Rekordzistka zyskała 2,7 tys. zł

79
Podziel się:

Kobiety z rocznika 1953 przez lata otrzymywały zaniżoną emeryturę. Dzięki ponownemu przeliczeniu przez ZUS mogą zyskać. Jednak ustawy wciąż nie ma.

Sprawa emerytur kobiet z rocznika 1953 wciąż czeka na ustawowe rozstrzygnięcie
Sprawa emerytur kobiet z rocznika 1953 wciąż czeka na ustawowe rozstrzygnięcie (Shutterstock.com, Marco Antonio)

2,7 tys. zł miesięcznie otrzymała rekordzistka z Częstochowy. Kobieta zwróciła się do ZUS o przeliczenie świadczenia już po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zajął się sprawą pań z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Kobiety te, gdy osiągnęły wiek emerytalny, padły ofiarą zmiany przepisów i wypłacone świadczenia odjęto od kapitału emerytalnego. Wyrok Trybunału pozwolił części pań na ubieganie się o przywrócenie starych zasad.

Z danych ZUS, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", wynika, że większość kobiet, którym udało się przeliczyć "emeryturę po emeryturze", zyskała. Rekordzistki będą pobierać dodatkowo więcej 2-2,7 tys. zł miesięcznie. Średnia krajowa to jednak 245 zł - zaznacza gazeta.

- Są panie z rocznika 1953, które nie dość, że dysonowały wysokim kapitałem na koncie w ZUS, to jeszcze po przejściu na emeryturę dorabiały i odprowadzały składki. I one mogą liczyć na znaczący wzrost emerytury po przeliczeniu - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Nie wszystkim jednak udaje się uzyskać tak imponujące podwyżki. Czasem jest to zysk groszowy, a czasem żaden (przeliczenie chroni jednak przed obniżką świadczenia).

Zobacz także: Obejrzyj także: Emerytury dla cudzoziemców. Większość dostaje świadczenie poniżej 1100 zł

Dziennik zaznacza, że wciąż nie rozpoczęły się prace nad projektem nowelizacji ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który realizuje wyrok Trybunału.

O co chodzi z pechowym rocznikiem? Problem dotyczy kobiet, które po przepracowaniu 30 lat zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat.

Część z nich, licząc na wyższe świadczenie, wciąż odprowadzała składki. Jednak zmiana prawa na początku 2013 roku spowodowała, że kobiety te zamiast wyższej emerytury, otrzymywały niższą.

Jak informował money.pl, sprawa została rozpatrzona przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał to za niezgodne z Konstytucją. Zgodnie z jego wyrokiem kobiety dostały możliwość złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia już bez pomniejszania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(79)
ZytaBez
2 lata temu
Zysk groszowy,Nie rozumiem,jeśli zaniżyli o sumę z 5 lat to wszyscy zyskują.
Jarosław
2 lata temu
Nie dość, ze kobiety przez lata nie otrzymywały należnej emerytury to teraz jeszcze zabierzcie im hurtem 1/5 z tego wyrównania a co z odszkodowaniem za niewłaściwe wypłaty przez lata ?
a5
3 lata temu
RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA DLA WSZYSTKICH- BEZ WYJĄTKÓW .PRACA DO 65 LAT. ALBO EMERYTURA - ALBO PRACA.
EMERYTKA 1953...
3 lata temu
czekam na ta ustawe kiedy to PIS ZALATWI --jak to zrobia ide glosowac na PIS INACZEJ NIE MAJA SZANS ....JESTEM ROCZNIK 1953NIKT DO TEJ PORY NIE ZALATWIL TEGO ....
1953
3 lata temu
Autor niech się douczy. ZUS nie uwzględniał wniosków kobiet 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a którym w 2019 roku ( wyrok TK) minęło 5 lat od przejścia, ponieważ KPA zabrania uwzględniania takich roszczeń.
...
Następna strona