Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Emerytury rocznika 1953. Jest szansa na podwyżkę dla ponad 100 tys. kobiet

2
Podziel się:

Kobiety z rocznika 1953 miały trzy miesiące na złożenie wniosku o przeliczenie zaniżonych świadczeń emerytalnych. Senacki projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

Problem dotyczy kobiet z rocznika 1953.
Problem dotyczy kobiet z rocznika 1953. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Senator Marek Borowski wyjaśnia "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że chodzi o usunięcie negatywnych skutków niekonstytucyjnego przepisu. - Uznaliśmy, że warto podjąć inicjatywę ustawodawczą - mówi.

Propozycja ta zakłada, że z możliwości przeliczenia emerytur mogły skorzystać wszystkie kobiety z rocznika 1953 bez względu na tytuł do emerytury.

Problem dotyczy kobiet urodzonych w 1953 roku, które po przepracowaniu 30 lat zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat.

Zobacz także: Obejrzyj: Emerytury kobiet. "Ktoś musiałby skierować do TK wniosek o zbadanie konstytucyjności artykułu 146 KPA"

Część z nich, licząc na wyższe świadczenie, wciąż odprowadzała składki. Jednak zmiana prawa na początku 2013 roku spowodowała, że kobiety te zamiast wyższej emerytury, otrzymywały niższą.

Zmienione sześć lat temu przepisy stanowiły, że jeśli pobierana była wcześniejsza emerytura, to podstawę obliczenia tej powszechnej pomniejsza się o sumę pobranych już świadczeń.

Sprawa została rozpatrzona przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał to za niezgodne z Konstytucją. Dlatego zgodnie z jego wyrokiem istnieje możliwość złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia już bez pomniejszania.

"Zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa wyklucza możliwość formułowania obietnic bez pokrycia bądź nagłego wycofywania się przez państwo ze złożonych obietnic lub ustalonych reguł postępowania. Stanowi to bowiem niedopuszczalne nadużywanie pozycji przez organy władzy względem obywateli" - napisał TK w uzasadnieniu orzeczenia.

Trybunał wskazał, że osobom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej przed 1 stycznia 2013 r. "przysługuje prawo tzw. sanacji konstytucyjności wynikającej z art. 190 ust. 4 Konstytucji w trybie odpowiednim dla postępowań z zakresu ubezpieczeń społecznych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
natalia
4 lata temu
może coś z tego będzie, przykro w 2008 roku kadrowa w pracy wymuszała na kobietach odejście z pracy a póżniej okazało się, że przepisy są nie ,,halo,, zostałyśmy nabite w ,,trąbę,,...……………………………………………..
Ba
5 lata temu
Czekamy na decyzję szczególnie kobiety 1953 nauczycielki