Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Skorzysta 140 tysięcy emerytek

76
Podziel się:

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. W środę uznał on, że zmiana sposobu naliczania emerytur dla kobiet z rocznika 1953 była niezgodna z konstytucją. Seniorki, którym obniżono przez to świadczenia, będą mogły ubiegać się o dodatkowe pieniądze.

Wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Skorzysta 140 tysięcy emerytek
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Chodzi o kobiety, które do końca 2008 r. korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w 2013 roku skończyły 60 lat.

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły po ukończeniu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu.

ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na jej koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń.

Nowe propozycje PiS. Dopalacz czy odżywka dla gospodarki?

W 2013 roku weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

Nowelizacja została jednak uchwalona została za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek.

To sprawiało, że część emerytek dostawała świadczenie niższe nawet o 40 proc.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiana przepisów była niezgodna z konstytucją.

- Osoby te decydowały się na wcześniejszą emeryturę, ufając, że państwo nie zmieni reguł jej postrzegania w odniesieniu do powszechnego świadczenia emerytalnego. Tymczasem reguły te zostały zmodyfikowane, nie dając ich adresatom możliwości stosownej reakcji - cytuje słowa uzasadnienia wyroku Gazeta Wyborcza.

Wyrok oznacza, że kobiety urodzone w 1953 roku mogą ubiegać się o wyższą emeryturę, a te, którym świadczenie zaniżono, będą mogły żądać zwrotu różnicy

W 2016 roku, kiedy senat zajmował się ewentualną zmianą przepisów w tym zakresie szacowano, że taka regulacja będzie kosztować ZUS ponad 4 mld złotych przez kolejne 20 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
3xx
4 lata temu
ale specjalnie takie zdjęcie, żeby się sejm wreszcie się zlitował nad ,,staruszkami, z 53 roku,,
marika
4 lata temu
Panie redaktorze, proszę o uczciwe informacje, sprawdzenie tych sensacyjnych wypłat w tak dużych kwotach. Większość kobiet z rocznika 53 nie dostanie nic, trochę zyskują te które dalej pracowały będąc na wcześniejszej, najwięcej te którym dobre duchy podpowiedziały żeby w porę wycofały wniosek z zaniżoną emeryturą powszechną, choć ta informacja nie była oficjalnie nagłaśniana. Szkoda że żaden dziennikarz tego nie sprawdza, nie weryfikuje. Proszę sprawdzić czy w roku 2013 w prasie czy telewizji, była oficjalnie podawana informacja żeby rocznik 53 wycofywał wnioski emerytalne z ZUS, bo zostaną im odjęte dotychczas pobrane emerytury od kapitału początkowego.?? To będzie uczciwe dziennikarstwo, teraz to tania sensacja podgrzewana od marca 2019r a ustawy po wyroku T.K. jak nie była, tak dalej nie ma.
Zaza
4 lata temu
Panie Ziomek, młokosem to pan już nie jest i powinien pan wiedzieć, jak wyglądają kobiety z rocznika 1953.
Kobieta
5 lata temu
A co z kobietami 1953 r ktore mieszkaja poza granicami Polski .I nie mialy mozliwosci wczesniej dowiedziec sie o tej ustawie z 6 marca 2019 r A teraz termin minol na skadanie wnioskow
Warszawianka
5 lata temu
Nie podobają mi się niektóre komentarze, że nieroby 1953 itp. !! jest mi przykro, bo jestem tym rocznikiem, właśnie 41 lat pracy bez przerwy + 2-3 lata po 60- siątce , faktycznie z powodu problemów zdrowotnych, przeszłam na emeryturę wcześniejszą w wieku 58 lat, czyli na dwa lata (po 41 latach) , i co ? to wszystko co wypracowałam przez trzy lata pracy po 55 latach życia, dla ZUS to się nie liczy ? Co to jest, co za państwo potworów, nam to wg. wyroku TK po prostu się należy !!!
...
Następna strona