Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Renty i emerytury w górę w 2019 roku. PiS zmienia zasady, skorzystają najbiedniejsi

261
Podziel się:

Emerytury i renty w górę - tak dla seniorów będzie wyglądał 2019 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał ustawę wprowadzającą kwotowo-procentową waloryzację emerytur. Pokazujemy, jak zmienią się świadczenia.

Marzec to najważniejszy miesiąc dla emerytów i rencistów. To wtedy ma miejsce długowyczekiwana waloryzacja świadczeń
Marzec to najważniejszy miesiąc dla emerytów i rencistów. To wtedy ma miejsce długowyczekiwana waloryzacja świadczeń (Marek Lasyk/Reporter)

Co nowego w emeryturach? Zmiany są tylko dwie:

- minimalna emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy będzie wynosić od 1 marca 2019 roku 1100 zł brutto, a nie jak dotychczas 1030 zł. Minimalną otrzymują ci, którzy mogą wylegitymować się 20-letnim (w przypadku kobiet) i 25-letnim (w przypadku mężczyzn) stażem pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek,

- waloryzacja dla części seniorów będzie wynosić nie 3,26 proc. świadczenia jak było w planach, a minimum 70 zł.

Marcowa podwyżka dla emerytów i rencistów miała kosztować budżet blisko 6,5 mld zł, ale będzie wyraźnie droższa. Do seniorów powędruje dodatkowe 1,5 mld zł.

Money.pl sprawdził, jak zmienią się świadczenia blisko 7 mln Polaków od marca 2019 roku. Porównaliśmy standardową waloryzację z nową propozycją Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany są pewne, bo ustawę podpisał już prezydent Andrzej Duda.

Najwięcej na zmianie skorzystają oczywiście ci, którzy mają najniższą - zbliżoną do minimalnej - emeryturę. Dla osoby, która dziś ma emeryturę w wysokości 1030 zł brutto, zmiana oznacza 36 zł brutto więcej (około 30 zł na rękę co miesiąc więcej). Dla osoby, która otrzymuje ponad 2 tys. zł, zmiana oznacza zdecydowanie mniejsze korzyści. Na rękę w niektórych wypadkach to tylko kilka złotych więcej. Na przykład ci, którzy mają 2100 zł emerytury brutto, zyskają tylko 1,5 zł brutto. W ciągu roku uzbiera im się kilkanaście złotych więcej niż gdyby żadnych rewolucji nie było.

W tabeli poniżej pokazujemy, ile zyskają emeryci na gwarantowanym świadczeniu.

Pozbawieni "gwarantowanego dodatku" do świadczenia będą również ci, którzy mają emerytury brutto wyższe niż 2147 złotych. Ich waloryzacja i tak wynosi więcej niż 70 zł. Nic nie tracą, ale też nic ekstra nie zyskują - im doliczone będzie tylko 3,26 proc. standardowej waloryzacji.

I tak na przykład emeryt lub rencista ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzyma po waloryzacji 2581,5 zł. Na rękę zyska 66 zł w ciągu miesiąca. W skali roku podwyżka oznacza dla niego 792 zł więcej.

Powyżej 100 zł brutto zyskają tylko ci, którzy otrzymują co miesiąc emeryturę wyższą niż 3,1 tys. zł. Dopiero od tego pułapu waloryzacja gwarantuje dodatkową "stówkę" do wypłaty. Na rękę to około 80 zł więcej.

Im wyższe świadczenie, tym waloryzacja robi większą różnicę. Ci, którzy mają na przykład 4,5 tys. brutto świadczenia, zyskają blisko 120 zł co miesiąc. W skali roku będą mieli do wydania blisko 1,4 tys. zł więcej.

Jak wynika z ustawy, modyfikacja sposobu liczenia dotyczy również emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych (świadczenie przedemerytalne dla nauczycieli, którzy osiągnęli odpowiedni wiek i staż pracy, ale stracili pracę).

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

Jak pisał money.pl, w Polsce jest kilku emerytów rekordzistów. Ponad 9 tys. zł wyniosła najwyższa emerytura, którą ZUS przyznał w tym roku. - To był pan, który skończył 82 lata, miał 61 lat stażu, czyli 61 lat płacił składki. Zaczął jako górnik w kopalni, potem skończył średnią szkołę, potem studia i przechodził na emeryturę już jako osoba z kadry zarządzającej w kopalni - mówiła w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS Gertruda Uścińska. Jego waloryzacja? Da blisko 300 zł co miesiąc więcej. W ciągu roku zyska 3,6 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(261)
bidus
5 lata temu
80% polskiej biedy miało niskie uposażenia i stad sa niskie emerytury pomimo przepracowania 30 - 45 lat. Taka jest polska rzeczywistość od zawsze. Gdybym drugi raz żyl wyjechałbym na stałe z tego katolickiego kraju.
Henryk
5 lata temu
Emerytury i renty w górę - tak dla seniorów będzie wyglądał 2019 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał ustawę wprowadzającą kwotowo-procentową waloryzację emerytur. A niech prezydent powie jak będzie różnica Emerytur i rent a podwyżkami, jakie nam zafundujecie za wodę, gaz, prąd i śmieci nie mówiąc o czynszu. To tak na tej podwyżce Emerytur i rent wyjdziemy jak Zabłocki na mydle. Dostaniesz 10 zł a stracisz 100 zł to będziesz na minusie 90 zł i tak wyjdziesz na tej podwyżce. To jest tylko przykład, jaki jest dobroduszny nasz rząd i Prezydent a wystarczy, że swoim podniósł 500 zł, bo w sejmie są sami biedacy a emeryt jak grzebał w śmietniku tak będzie grzebał.
Emeryt
6 lat temu
Teraz dla porównania WP powinna podać ile zostały zrewolaryzowane emerytury przez 8 lat rządów PO PSL.
algohol
6 lat temu
Ale sie "schleje" z radosci, ze mi tyle dali.
Ada
6 lat temu
byli tacy co by nie okradli chyba nie wszyscy okradaja
...
Następna strona