Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

TK kontra ZUS. Część kobiet nie dostanie wyższej emerytury

63
Podziel się:

Ponad 140 tys. kobiet wygrało w TK batalię o wyższą emeryturę, jednak ZUS może im ich nie wypłacić. Mowa o Polkach z rocznika 1953, które w 2008 r. przeszły na wcześniejszą emeryturę, ale dalej pracowały i opłacały składki.

ZUS czeka z wyrównaniem emerytur 143 tys. kobiet
ZUS czeka z wyrównaniem emerytur 143 tys. kobiet (East News, Andrzej Banas/Polska Press/East News)

ZUS ucina marzenia 143 tys. Polek o zwrocie należnych im pieniędzy. Trybunał Konstytucyjny (TK) 6 marca orzekł, że właśnie tyle kobiet będzie mogło domagać się podwyższenia emerytury. Chodzi o Polki urodzone w 1953 r., które w 2008 r. skorzystały z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat, po przepracowaniu 30 lat. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Kobiety dalej pracowały i dalej opłacały składki emerytalne. Otrzymywały jednocześnie emerytury. Każda liczyła na to, że po 60. roku życia, gdy już przejdzie na emeryturę powszechną, będzie miała podwyższone świadczenie, bo ZUS doliczy składki opłacane przez okres po 55. roku życia.

Jednak 1 stycznia 2013 roku przepisy się zmieniły. Zakładały pomniejszenie emerytury powszechnej o kwotę poprzednio wypłaconych świadczeń z tytułu wcześniejszej emerytury. I tak, zamiast podwyżki, czekała je obniżka. I to nawet o 400 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura - wniosek o przejście lepiej złożyć w kwietniu

Dopiero 6 marca TK przyznał oburzonym kobietom rację. "Osoby te decydowały się na wcześniejszą emeryturę, ufając, że państwo nie zmieni reguł jej postrzegania w odniesieniu do powszechnego świadczenia emerytalnego. Tymczasem reguły te zostały zmodyfikowane nie dając ich adresatom możliwości stosownej reakcji" - napisano w uzasadnieniu orzeczenia.

- Gdyby kobiety te dysponowały wiedzą o tym, że pobieranie wcześniejszej emerytury będzie prowadziło do obniżenia podstawy obliczenia powszechnej emerytury, być może w ogóle nie zdecydowałyby się na skorzystanie z tej możliwości - dodał sędzia sprawozdawca Leon Kieres.

Opierając się na orzeczeniu TK, wydawać by się mogło, że kobiety mają otwarte drzwi do wyższych emerytur, a te, którym świadczenia pomniejszono, do zwrotu należnych pieniędzy. Nic z tego. W przygotowanej dla Senatu ocenie skutków regulacji zapisano, że koszt z tego tytułu dla ZUS-u, czyli budżetu państwa, sięgałby 4 mld zł w ciągu 20 lat.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", żadna ze 143 tys. kobiet może nie dostać wyrównania za lata wstecz. ZUS czeka na uzasadnienie wyroku. Po tym zdecyduje, czy będzie wypłacał wyrównanie czy nie. Co więcej, tysiące kobiet nie będą miały nawet szans na ponowne przeliczenie emerytury, by - zgodnie z orzeczeniem TK - była wyższa, bo, jak czytamy w "Wyborczej", tak zdecydował ZUS.

"Musimy pamiętać, że przy rozpatrywaniu skargi o wznowienie postępowania na podstawie art. 145a k.p.a., Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest stosować również art. 146 k.p.a., który wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. Uchylenie decyzji w trybie art. 145a k.p.a. nie będzie więc możliwe w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat" - napisał ZUS w opinii, cytowanej przez "Gazetę Wyborczą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
Elżbieta
4 lata temu
Na mój wniosek ZUS wznowił postępowanie (po wyroku TK) ale wypłacił na bieżąco emeryturę obliczoną prawidłowo. . Złożyłam odwołanie do Sądu o wypłatę wyrównania wraz z odsetkami. Błąd niestety trzeba naprawić.
Anna
4 lata temu
ZUS musi wypłacić wyrównanie za lata wstecz skoro wypłacał obniżoną. Są inne drogi odwoławcze jeśli ZUS będzie się upierał przy swoim. Państwo nie może oszukiwać swoich obywateli. Tyle w temacie.
messa
4 lata temu
ja złożyłam wniosek do zus aby mi wyliczono emeryturę w 2013 r pomijając wprowadzenie zmian od 01012013 zobaczymy / bo musze porównać emeryturę przed i po wprowadzeniu zmian co jest korzystniejsze i czy warto iść do sądu i toczyć batalię
kiki
4 lata temu
23,04,2019 r termin złożenia wniosku do ZUS , kto nie wiedział pieniądze przejdą mu koło nosa ? skoro coś jest żle zrobione dlaczego taki krótki termin na zmianę ? chyba po to by ludzie nie zdążyli zmienić pomyłki
KRM
4 lata temu
Wychodzi na to, że w tym kraju obywatel jest przedmiotem, a nie podmiotem, a złodziej jest chroniony i ma zawsze rację, bez względu na to, czy jest osobą fizyczną czy jest to instytucja "rządowa". Wystarczy posiadać większość sejmową, odpowiednio zmanipulować przepisy i już w majestacie prawa można okraść 143tys obywateli. Następnym etapem jest odpowiednio długi okres postępowań sądowych i złodziej jest bezkarny z uwagi na przedawnienie. Obywatel poniósł szkodę? A kto by się tym przejmował.
...
Następna strona