Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

ZUS uznał go za zmarłego, nie dostał emerytury

105
Podziel się:

Kłopoty emeryta z Grudziądza. Nie odpowiadał na korespondencję z ZUS-u, więc wstrzymano mu wypłatę świadczeń. "Zdarza się, że rodzina pobiera pieniądze za nieżyjącego emeryta".

Emerytura wstrzymana. Powód? Zmiana adresu, brak odzewu, uznanie za zmarłego
Emerytura wstrzymana. Powód? Zmiana adresu, brak odzewu, uznanie za zmarłego (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Andrzej Osiński z Grudziądza o tym, że ma puste konto dowiedział się przypadkiem. Jak opisuje sprawę "Gazeta Pomorska", mężczyzna pojechał do pobliskiego Torunia, chciał wrócić pociągiem do domu. Jednak nie mógł kupić biletu, w kasie okazało się, że nie ma pieniędzy na karcie.

- Zdziwiłem się, bo akurat w ten dzień miałem otrzymać emeryturę. Na szczęście udało mi się pożyczyć od życzliwych ludzi - wspomina emeryt.

Zobacz także: Zobacz też: Kaczyński obiecuje "trzynastkę" dla emerytów

Po powrocie do domu pan Andrzej postanowił odwiedzić lokalny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Powiedziano mi, że chcieli sprawdzić, czy żyję, bo podobno zdarza się tak, że rodzina pobiera pieniądze za nieżyjącego emeryta. To absurd! - burzy się mężczyzna w rozmowie z "Pomorską".

- Wychodząc z ZUS-u, spotkałem listonosza, który miał akurat dla mnie decyzję przesłaną przez ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury - dodaje.

Pan Andrzej do grudziądzkiego ZUS-u wrócił kilka dni później. - Musiałem potwierdzić, że żyję, więc wszedłem i na wejściu powiedziałem „Dzień dobry, żyję, poproszę moją emeryturę”. Chwilę później była już decyzja o ponownej wypłacie świadczenia od najbliższego możliwego terminu - relacjonuje emeryt.

ZUS tłumaczy

W przypadku emeryta z Grudziądza zablokowanie wypłaty świadczenia emerytalnego wynikało z tego, że nie poinformował ZUS-u o zmianie adresu.

- Z naszej strony nie było żadnego potwierdzenia życia pana Andrzeja. W listopadzie ubiegłego roku wysłaliśmy pismo do pana Andrzeja na podany przez niego w lipcu 2017 roku adres do korespondencji. Pismo to zostało zwrócone z adnotacją "adresat wyprowadził się" - tłumaczy w "Pomorskiej" Krystyna Michałek, rzecznik regionalna ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Przesłaliśmy ponownie do pana Andrzeja, ale na adres zameldowania, zwróconą korespondencję wraz ze stosownymi drukami, aby uaktualnić dane adresowe. Korespondencja ta również została zwrócona z adnotacją "awizowano powtórnie - nie podjęto w terminie". Zgodnie z prawem było to podstawą do wstrzymania wypłaty emerytury - dodaje Krystyna Michałek.

Tu pojawia się obowiązek emeryta. Każdy, kto zmienia adres czy numer rachunku w banku lub SKOK-u, musi poinformować o tym ZUS. - Ma obowiązek o tym powiadomić, nie później niż na 12 dni roboczych przed terminem płatności świadczenia - odpowiada Krystyna Michałek.

Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS. Pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem operatora pocztowego i Polskiego Urzędu Konsularnego.

Jeśli emeryt tego nie zrobi i nie odpowie na korespondencję, musi liczyć się ze wstrzymaniem emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(105)
OSZCZEDNY
4 lata temu
no i dobrze ZUS ZROBIŁ! ZAMIAST SZUKAĆ KLIENTA TO WSTRZYMAŁ WYPLATE I KOLEŚ SAM NACHMIAST SIE ZGŁOSIŁ... OSZCZEDNIE I SKUTECZNIE ! BRAWO ZUS... TU ZADZIAŁAŁ LOGICZNIE I KOMPETENTNIE ORAZ JAK WIDAC BAARDZO SKUTECZNIE I MINIMALNYMI KOSZTAMI ADMINISTRACYJNYMI,,,
PIS-PRL BIS
4 lata temu
A ZUS dalej jak za komuny działa. Tam się absolutnie NIC NIE ZMIENIŁO!!!
AXA
4 lata temu
ZUS TO CHOLERNE HIENY
ro-ko
5 lata temu
Bardzo często , szczególnie emerytura wysyłana za granicę , pobierana jest rodziny po 2-5 lat. Są to przypadki z Niemiec
Ona:)
5 lata temu
A instytucja państwowa ZUS nie może takiej informacji sprawdzić w USC. To po co nam taka cyfryzacja?
...
Następna strona