Notowania

Emerytury 2019. Waloryzacja rent i emerytur. Od kiedy wypłaty wyższych świadczeń?

Pierwsze wypłaty emerytur i rent po waloryzacji do wyższej kwoty już w marcu. Minimalna emerytura to 1100 zł, a najniższa renta to 825 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ruszają wypłaty emerytur i rent po waloryzacji (Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Piątek, 1 marca 2019 roku to pierwszy dzień wypłat emerytur po waloryzacji. Oznacza to, że trzeci miesiąc roku będzie pierwszym, w którym przysługuje podwyższona emerytura. Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. to 102,86 proc.

Zarówno emerytury, jak i renty wzrosną o co najmniej 70 złotych brutto. Co oznacza 1100 zł w przypadku najniższej emerytury oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Z kolei 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Zobacz też: Zaskakujący efekt "trzynastki" dla emerytów

Są dwa podstawowe warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać minimalne świadczenie emerytalne. Pierwszy to wiek - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Drugi to posiadanie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych.

Mężczyźni muszą mieć udokumentowane 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, kobiety - 20 lat. Jednak okresy nieskładkowe nie mogą być dłuższe niż 1/3 okresów składkowych.

Przez okresy składkowe rozumie się między innymi podleganie pod ubezpieczenia emerytalno-rentowe, czyli w momencie pracy na umowę o pracę, bycia zleceniobiorcą oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Za okresy składkowe uznaje się również czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Okresy nieskładkowe to czas pobierania wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy, okres pobierania zasiłków z ubezpieczeń społecznych, okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, okres nauki w szkole wyższej, okres pobierania świadczenia przedemerytalnego.

Kiedy nie przysługuje emerytura minimalna?

Osoby, które nie spełniają wymaganych kryteriów, otrzymają emeryturę w kwocie niższej, niż wynosi minimalna emerytura. Wyliczana ona będzie na podstawie odprowadzanych składek. Dotyczy to szczególnie osób, które zatrudnione były sporadycznie albo wyłącznie na podstawie umów o dzieło, od których nie były odprowadzane składki emerytalne.

Emerytura minimalna będzie należeć się grupie około 250 tysięcy osób. Pomysłem rządu jest wprowadzenie dodatkowego świadczenia 500 plus dla emerytów, który będzie należeć się emerytom, których świadczenia są niższe nić 1500 złotych brutto. Na razie jednak nie wiadomo, czy program ten wejdzie w życie.

Brak emerytury minimalnej jest szczególnie doskwierający na przykład dla matek, które przez lata zajmowała się swoimi dziećmi. Jest to także problematyczne również dla osób pracujących na czarno, często za granicą. Brak nawet minimalnej emerytury to także problem dla osób, które dużo chorują i często chodzą na zwolnienia chorobowe, ponieważ za te okresy nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne.

W ubiegły weekend, podczas konwencji przedwyborczej Prawa i Sprawiedliwości, prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłatę "trzynastki" dla emerytów w wysokości 1100 zł. Świadczenie to będzie wypłacane także rencistom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, emerytura 2019, waloryzacja 2019, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2019

emerytdzięki PISowi nie martwię się o zakup węgla na następną zimę ,,, dzieki PISie !

01-03-2019

EmerytkaCzas na emerytury bez podatku -zabieracie nam więcej jak dajecie

01-03-2019

nnnte podane kwoty to nic innego,jak zwrot podatku dla najniżej uposażonych emerytów , zbiega się w tym szmym czasie co rząd sugeruje podwyżki . i tak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (66)