Notowania

wiadomości
21.03.2019 13:26

Emerytura na jedną bułkę. Wrocławianka dostaje 30 gr miesięcznie

Emerytura mieszkanki stolicy Dolnego Śląska to zaledwie 30 groszy. Emerytka przepracowała przez całe życie zaledwie cztery miesiące. W składkach uzbierała 80 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Emerytura w wysokości 30 groszy jest najniższą na Dolnym Śląsku. Najwyższa to 13 tys. zł (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Na drugim biegunie wysokości świadczeń na Dolnym Śląsku jest mieszkaniec Wałbrzycha, który dostaje miesięcznie 13 tys. zł. Wszystko dlatego, że starszy pan przeszedł na emeryturę dopiero w wieku 72 lat i przepracował 53 lata.

- Gdy spojrzymy na przebieg ubezpieczenia osób, które dostają wysokie emerytury, to bardzo jasno widzimy, że są to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno, po przepracowaniu wielu dziesiątków lat - mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

13 emerytura. W kwietniu bardziej opłaca się złożyć wniosek niż w maju

Urzędniczka przyznaje, że wysokość naszych zarobków również nie jest bez znaczenia. Jednak w jej ocenie można przegonić nawet lepiej zarabiających stażem, regularnym wpływem składek i odkładaniem w czasie przejścia na emeryturę.

A kto dostaje najwyższe świadczenia? Czy da się wskazać jakieś wyróżniające się grupy? Jak się okazuje, wśród dobrze sytuowanych seniorów są pracownicy naukowi, lekarze i kierownicy różnych branż. Zaskoczenia więc nie ma.

Z kolei wrażenie robi fakt, że stosunkowo niewielkie emerytury dostają przedsiębiorcy, którzy podczas aktywności zawodowej nie narzekają na przychody.

Jak wyjaśnia Kowalska-Matis, to efekt tego, że w czasie prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzali do ZUS najniższe z możliwych składek.

- Jeśli nie płacimy składek na ubezpieczenie społeczne, nie spodziewajmy się, że emerytura będzie wysoka - mówi rzecznik ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, emerytury, zus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

AnnaI co mam jej dołożyć jak matkom 4 dzieci co się praca nie skalały? Chore to jest. Rozumiem że wychowanie 4 dzieci jest ciężka pracą, ale wtedy … Czytaj całość

20-03-2019

UlaW tym przypadku wysokość emerytury jest adekwatna do odprowadzonych składek. Jedno mnie dziwi. Za co ta Pani żyła do tej pory?

20-03-2019

Parwdziwy PolakNa zdjęciu spłakana staruszka, a w rzeczywistości może być to żona emerytowanego biznesmena i właścicielka milionowego majątku.

Rozwiń komentarze (26)