Notowania

emerytury
23.04.2019 15:16

Emerytura 112 tysięcy Polek może być wyższa. Wtorek to ostatni dzień, by o to zawalczyć

To już naprawdę ostatni dzwonek. Tylko do 23 kwietnia można złożyć wniosek do ZUS o ponowne, korzystniejsze przeliczenie emerytury. Dotyczy to ponad stu tysięcy Polek, które kilka lat temu przeszły na wcześniejszą emeryturę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jest szansa na wyższą emeryturę dla ponad 100 tysięcy Polek. (Fot: Andrzej Banas/Polska Press/East News)

Chodzi o kobiety urodzone w 1953 roku, które po przepracowaniu 30 lat zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat.

Część z tych kobiet, licząc na wyższe świadczenie, wciąż odprowadzała składki. Jednak zmiana prawa na początku 2013 roku spowodowała, że kobiety te, zamiast wyższej emerytury, otrzymywały niższą.

Jak to możliwe? Zmienione w 2013 roku prawo zakładało, że jeśli pobierana była wcześniejsza emerytura, to podstawę obliczenia tej powszechnej pomniejsza się o sumę pobranych już świadczeń.

*Obejrzyj też: 13 emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku *

Sprawa została rozpatrzona przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał to za niezgodne z konstytucją. Dlatego zgodnie z jego wyrokiem istnieje możliwość złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia już bez pomniejszania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, wcześniejsza emerytura, wiadomość, gospodarka, zus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

skandalTo powinno byc przeliczone automatycznie,wszystzkim co sie nalezy!

23-04-2019

babaJestem "wcześniejsza" rocznik 1953. Nie składałam wniosku o przejście na emeryturę zwykłą, bo moim koleżankom wyliczono ja niższą, niż miały. Teraz … Czytaj całość

23-04-2019

emerytkaZłożyłam w ZUS Zabrze pismo o przeliczenie mojej emerytury i o wyrównanie za pięć lat i otrzymałam odpowiedz negatywną ze minęło 5 lat i okres się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)