Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

13. emerytura od PiS. Ustawa napisana w pośpiechu, dostaną także cudzoziemcy

1973 reakcje
81
1080
345
Podziel się

Jeden z punktów piątki Kaczyńskiego to "trzynastki" dla emerytów. To zabieg, który miał doładować wyborcze paliwo PiS. Walka o głosy kończy się ustawą, która prawo do 13. emerytury daje także cudzoziemcom.

"Trzynastki" nie tylko dla polskich emerytów i rencistów. Ustawa napisana tak, że należą się też cudzoziemcom
"Trzynastki" nie tylko dla polskich emerytów i rencistów. Ustawa napisana tak, że należą się też cudzoziemcom (East News, Bartosz Krupa/East News)
bCNffiOd

Tysiąc złotych brutto dla każdego emeryta w ramach "trzynastki" to założenie nowej ustawy pisanej pod piątkę Kaczyńskiego. W roku podwójnych wyborów - do parlamentu europejskiego i polskiego - Prawo i Sprawiedliwość walczy o utrzymanie władzy.

Emeryci to silny elektorat, dlatego powołano program "Emerytura+", w ramach którego "trzynastkę" odbiorą emeryci, renciści oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że intencją rządu była "poprawa losu polskich emerytów".

Ustawę napisano jednak tak, że z 13. emerytury skorzystają również tysiące cudzoziemców, którzy głosu w wyborach nie oddadzą. Co więcej, "trzynastki" popłyną także do osób, które nawet nie mieszkają w Polsce - m.in. do Ukraińców.

bCNffiOf

Rząd nie zapisał w ustawie wymogu posiadania polskiego obywatelstwa, ani nawet wymogu mieszkania w Polsce. - Przepisy nie uzależniają wypłaty jednorazowego świadczenia również od tego, czy osoba uprawniona pobiera świadczenie emerytalno-rentowe z innej niż polskiej instytucji - mówi "Rzeczpospolitej" Maria Kuźniar z biura prasowego ZUS.

A wymóg mieszkania w Polsce dotyczy choćby świadczenia 500+. Wypłacane jest cudzoziemcom tylko, jeśli mieszkają wraz z dziećmi w naszym kraju (obywatelstwo również nie jest konieczne).

Obejrzyj: Znika OFE. "Polacy będą mieli dwie opcje"

bCNffiOl

Ukraina jest jednym z ośmiu państw spoza Unii Europejskiej, z którym Polska podpisała umowę o zabezpieczeniu społecznym. Umowę zawierano za czasów rządu PO-PSL, gdy ministrem pracy był Władysław Kosiniak-Kamysz. Podpisano ją, by pomóc polskim repatriantom, którzy przesiedlili się do Polski.

W praktyce umowa pozwala legalnie pracującym Ukraińcom, ubezpieczonym w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nabycie prawa do emerytury i renty w Polsce na właściwie indentycznych zasadach jak Polakom.

Dlatego też "trzynastkę" Kaczyńskiego mogą otrzymać Ukraińcy czy Koreańczycy, którzy wystąpili choćby o najmniejszą polską emeryturę czy rentę.

- Ustawa była pisana na kolanie i podejrzewam, że nikt nie zwrócił na to uwagi - stwierdziła w "Rzeczpospolitej" poseł Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów. - Nie wiem, kto w PiS pisze te ustawy, ale one wszystkie są niechlujne i dziurawe - skwitował poseł Paweł Skutecki z Klubu Kukiz'15.

bCNffiOm

Świadczenia wypływają z Polski

Liczba emerytów i rencistów, którzy pobierają podwójne świadczenia - za pracę w Polsce i innych krajach - rośnie od kilku lat. Wzrasta również liczba świadczeń, a co za tym idzie suma pieniędzy, które z polskiego ZUS-u są transferowane za granicę. Jak podaje ZUS, w 2018 r. na podstawie umów międzynarodowych wypłacał średnio blisko 184 tysiące emerytur i rent.

Głównie pieniądze płyną do wschodniego sąsiada, czyli na Ukrainę. Choć lwia część Ukraińców pobierających mieszka w Polsce, jest to aż 123 tys. 225 osób. Warto podkreślić, że przywilej ten omija Białorusinów, którzy są drugą po Ukraińcach nacją pracującą w Polsce. Jak dodaje Maria Kuźniar, ZUS przeciętnie za granicę wysyła blisko 61 tys. emerytur i rent. Pieniądze są przelewane na zagraniczne konta bankowe.

bCNffiOn

- By uzyskać emeryturę z danego państwa, nie trzeba w nim koniecznie mieszkać. Wystarczy przez jakiś czas pracować i odprowadzać składki - podkreśla w "Rz" przedstawicielka ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCNffiOG
345
81
1080
39
77
22
329
KOMENTARZE
(345)
kord
rok temu
Zaiste szczodrym jest ten jeżeli chodzi o cudze, rozdawane bezmyślnie dla swojego interesu.
Tak
rok temu
To jest skandal! Polacy sa dojeniva wystarczy ze Ukrainiec chwile popracuje w Polsce i ma emerutute!
ben
rok temu
Prosze jak srebrny deweloper szasta naszymi podatkami
bCNffiOH
Kl
rok temu
Jaro, starszy, miły pan, mówiący: Do polityki nie idzie się dla pieniędzy... A łyka emeryturę i dietę poselską oraz robi wałki na 2 wieżach... Ale on poczciwy...
obiektywna
rok temu
Brak kompetencji tej ekipy rządzącej wyłazi na każdym kroku, tylko populizm i rozdawnictwo publicznych pieniędzy wychodzi im doskonale. Szkoda słów!
Najnowsze komentarze (345)
BHP
rok temu
CIEKAWE CO BEDZIE..... JAK NIE BEDZIE Z CZEGO ROZDAWAĆ NA KOSZT JESZCZE PRACUJACYCH....
Hondi
rok temu
Polska jest już na dnie
poll
rok temu
PiS na siłę chce zniszczyć finanse państwa i robi to w sposób całkowicie bezmyślny, bez patrzenia w przyszłość.A wszystko po to aby wygrać kolejne wybory tylko komu zaczną zabierać i kogo dociskać podatkami gdy pojawi się dno w kasie.
poll
rok temu
PiS na siłę chce zniszczyć finanse państwa i robi to w sposób całkowicie bezmyślny, bez patrzenia w przyszłość.A wszystko po to aby wygrać kolejne wybory tylko komu zaczną zabierać i kogo dociskać podatkami gdy pojawi się dno w kasie.
wicek
rok temu
Źle my zaczęli i źle skończymy -nieroby dostały się do władzy od 1990 r .
Malina
rok temu
A ile procent pozbawiono statusu bezrobotnego, ile osób pobierających 500 + wyrejestrowało się na własną prośbę, w obawie że zaproponują im pracę??? Spada bezrobocie haha supernews roku !!!!
stefaek
rok temu
mordo ty moja!!!
bbb
rok temu
Komu jeszcze? Komu jeszcze?
bCNffiOz
jeśli płacił ...
rok temu
..a tak jak aktorzy-umowy o dzieło 0 podatku - nie płacili bo po co ale pobierać chcą teraz ....makra jak 4 dzieci matka dostanie ile emerytury 25 zł lub będą musiały oddać to 500+300+ na stare lata ale jajo ...jak chcą odbierać lub odbierają i tak niski pułap to dzieciorób ma więcej bez pracy
Rob
rok temu
Wiedzą co robią, multikulti promują
ema
rok temu
A CI CO DOSTALI 13 za 2018 w zakładzie pracy i zostali emerytami w styczniu 2019 to dostaną też 13??? po raz drugi???
Olek
rok temu
Skoro wypracowali to czemu maja nie dostac
zigor
rok temu
Jeżeli ktoś pracuje i odprowadza, niemałe, składki, dopracowując do emerytury to mu się należy. Problem w tym że nasz system emerytalny nie działa i powinien być zreformowany już dekady temu. Pis, mając większość , mógł naprawić to ale wolał kupić wyborców psując system jeszcze bardziej. I tak ciągniemy tego bankruta, tak samo jak górnictwo, elektrownię jądrową i jeszcze kilka perełek naszego myślenia ekonomicznego.
Paulina
rok temu
Jaki problem szybko zmienić ustawę? skoro w przypadku matur można działać prewencyjnie to tu również :))))))))
...
Następna strona