Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zaniżono emeryturę ponad 112 tys. Polek. Do wtorku mogą zawalczyć o wyższe świadczenie

92
Podziel się:

Jeszcze do wtorku 23 kwietnia kobiety z rocznika 1953 r., które skorzystały z wcześniejszej emerytury mogą zawalczyć o ponowne jej przeliczenie. To szansa na podniesienie świadczenia.

Jeszcze do wtorku 23 kwietnia jest czas na złożenie wniosku.
Jeszcze do wtorku 23 kwietnia jest czas na złożenie wniosku. (WP.PL)

112,5 tys. polskich emerytek może jeszcze we wtorek złożyć wniosek do ZUS o ponowne, korzystniejsze przeliczenie emerytury – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Chodzi o kobiety urodzone w 1953 roku, które po przepracowaniu 30 lat zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat.

Część z tych kobiet, licząc na wyższe świadczenie, wciąż odprowadzały składki. Jednak zmiana prawa na początku 2013 roku spowodowała, że "wcześniejsze emerytki" zamiast wyższej emerytury otrzymywały niższą.

Jak to możliwe? Jak tłumaczy PAP, zgodnie z literą nowego prawa, jeśli pobierana była wcześniejsza emerytura, to podstawę obliczenia tej powszechnej pomniejsza się o sumę pobranych już świadczeń.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura - wniosek o przejście lepiej złożyć w kwietniu

Sprawa została rozpatrzona przez Trybunał Konstytucyjny i zgodnie z jego wyrokiem istnieje możliwość złożenia wniosku o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez pomniejszania.

Czasu zostało już niewiele bowiem ostateczny termin złożenia wniosku mija we wtorek 23 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(92)
emerytka 1953
5 lata temu
ZUS odmówi ponownego przeliczenia emerytury kobietom , którym od wydania decyzji minęło 5 lat powołując się na kpa a dlaczego nie nie zastosowano kpa w przypadku gdy pomniejszano emerytury SB pobierającym swoje emerytury więcej niż 5 lat. Czy tak działa prawo
arek
5 lata temu
pani premier Hanna Suchocka również ograbiła emerytów .Pamiętamy to!!!!!!!!!!!!!!
TESSA
5 lata temu
Trybunał wydał wyrok w marcu 2019r.ZUS pisze że minęło 5 lat. rocznik 53 ma w tym roku 66lat to trybunał nie wie że ZUS wraca się tylko o 5 lat?????????
fajny ZUS
5 lata temu
nie wiem o jakich oddziałach ZUS tutaj piszecie. Ja poszłam na emeryturę w styczniu 2008, zaraz poszłam do pracy w innej firmie i co kwartał przeliczali mi emeryturę po przynoszeniu zaświadczenia z pracy o składkach ZUS, później po skończeniu 60 znowu mi przeliczyli, a teraz raz w roku. Jak mam jakieś wątpliwości, to zaraz mi przeliczają, kapitał początkowy też. Za każdym razem coś w górę. Widocznie mam szczęście mieszkać w mieście z takim Oddziałem ZUS.
anetaszk
5 lata temu
Niestety wiele Emerytek 1953 dostało już odmowne decyzje z ZUS ze względu na zbieg 5 letniego terminu ,z zaznaczeniem ,że poprzednie decyzje zostały wydane z naruszeniem prawa...
...
Następna strona