Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Emerytura kobiet z rocznika 1953. Pieniądze mają być wypłacane od stycznia

8
Podziel się

Po latach zmagań w końcu na nowo zostanie przeliczona emerytura dla osób z rocznika 1953, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić.

Emerytura kobiet z rocznika 1953. Pieniądze mają być wypłacane od stycznia
Nawet 12 tys. zł wyrównania mogą otrzymać osoby z rocznika '53. (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)
bDmTxFvp

ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku - przypomina "Gazeta Wyborcza". Skorzystać może ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld zł.

Zobacz także: Emerytury w żółtych strefach. Pieniądze już nie od listonosza?

Według informacji rządu, średnia podwyżka emerytur to ok. 200 zł. Z kolei przeciętne wyrównanie to nawet 12 786 zł brutto.

bDmTxFvr

Rząd w końcu załatał dziurę, która od lat funkcjonowała z krzywdą dla tysięcy emerytów. Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

bDmTxFvx
bDmTxFvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Yu=zfa
miesiąc temu
Rocznik 1953 to jeszcze młode panie przed siedemdziesiątką i w przyszłym roku zamiast siedzieć w domu i bawić wnuki pojadą sobie na jakieś dobre wczasy, wycieczki, sanatoria i zaproszą swojego partnera na kolację w dobrym lokalu, zamiast przepuszczać kasę po aptekach i kościołach.
1234
3 tyg. temu
Pytam. Kto dostanie podwyżkę emerytury z rocznika 1953? Tylko nieliczni, którzy nie składali wniosku o emeryturę w podwyższonym wieku powszechnym w latach 2013-2014 oraz nieliczne osoby, które przeliczyły kapitał początkowy po uwzględnieniu przerw na wychowanie dzieci. Osoby pobierające dotąd emeryturę w starej wysokości nigdy nie będą miały korzystnie przeliczonej emerytury, ponieważ nie wycofały wniosku o emeryturę w wieku powszechnym i dalej zostaną w starym systemie. To jest dopiero paranoja, a wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w postaci zmiany ustawy emerytalnej jest "karykaturą prawną" pozwalającą na usankcjonowanie nierównego traktowania przez Organ Rentowy tej samej grupy świadczeniobiorców.
dawid
miesiąc temu
Dzisiaj już mało kto polega tylko na samej emeryturze, bo raczej wiadomo, że trzeba też coś dodatkowego sobie odłożyć by żyć w komforcie. PPK z tego punktu widzenia są strzałem w dychę, bo to najwygodniejszy sposób, by niewielkim kosztem po prostu sporo odłożyć.
bDmTxFvT
53 emerytury ...
3 tyg. temu
odeszły otrzymają a tych co wygryźli nic---- żałosne
wcześniejsze
3 tyg. temu
jak się nie szło to zmusili człowieka do odejścia wiec bez takich --młodzi i do tego dzieci chłopów ---płacili aby wywalić pracownika wiec jak to ma się do emerytur co same odeszły otrzymają a tych co wygryźli nic żałosne