Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Emerytki z rocznika 1953 mają problem. Nie wiadomo, co z ich emeryturą

24
Podziel się:

Emerytki z rocznika 1953 nie mają szczęścia. Najpierw przez zmianę przepisów otrzymywały zaniżoną emeryturę. Po latach walki Trybunał Konstytucyjny wprawdzie przyznał im rację, ale nowych przepisów, które umożliwią wypłatę wyrównania, wciąż nie ma. I nie wiadomo, kiedy będą, bo na przeszkodzie tym razem stanęły wybory.

Emerytki z rocznika 1953 czekają na pieniądze. I nie wiadomo, kiedy się doczekają
Emerytki z rocznika 1953 czekają na pieniądze. I nie wiadomo, kiedy się doczekają (Pixabay.com, congerdesign)

Chodzi o kobiety, które do końca 2008 r. korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w 2013 roku skończyły 60 lat. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu.

ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń. W 2013 roku weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

Nowelizacja została jednak uchwalona została za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek. To sprawiało, że część emerytek dostawała świadczenie niższe nawet o 40 proc.

Zobacz także: Obejrzyj też: Rewolucja w emeryturach. "Polacy się zawiedli, mierzymy się z tym"

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł na korzyść emerytek i uznał przepisy z 2013 r. za niekonstytucyjne.

Kobiety mogły się zwrócić do ZUS o przeliczenie świadczenia. Jak wynikało z danych Zakładu, większość kobiet, którym udało się przeliczyć "emeryturę po emeryturze", zyskała. Rekordzistki będą pobierać dodatkowo więcej 2-2,7 tys. zł miesięcznie. Średnia krajowa to jednak 245 zł.

Problemem jest jednak to, że wciąż nie ma nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która realizowałaby wyrok Trybunału. O sprawie pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Projekt był już wpisany do porządku obrad Sejmu na 15-16 października. Jak wskazuje gazeta, jednak nagle stamtąd zniknął. To oznacza, że może trafić do kosza, ponieważ po wyborach nowy Sejm nie zajmuje się projektami z poprzedniej kadencji.

"Wyborcza" zauważa, że emerytki z feralnego rocznika powinny otrzymać od państwa około 400-600 mln zł. To z kolei problem dla budżetu, który - zgodnie z zapowiedzią premiera - w przyszłym roku ma nie mieć deficytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Corka
2 lata temu
Moja mama nie dostanie wyrownania bo zlozyla wniosek 2013 wiec powinna ja dostac w pazdzierniku a wydluzyli do lutego 2014 roku wiec wychodzi na to ze nie dostanie tego wyrownania a jest z roku 1953 robia tak zeby wyplacic jak najmniej wyrownan z tego roku a te pieniadze sie naleza jak kazdej innej osobie z tego roku
kola1
2 lata temu
Jestem rocznik 1953. Co z tego ,że ZUS ma wyliczyć nam emerytury nie potrącając wcześniej wypłaconych pieniędzy, skoro po przeliczeniu i tak nie dostałam żadnej podwyżki. Okazało się że tylko pierwszy miesiąc był źle wyliczony i otrzymałam wyrównania 63 zł. Pozostałe miesiące już wyliczone dobrze. Nie rozumiem tego. I znowu są lepsi i gorsi.
#x#
3 lata temu
od 1999r. emerytury są kapitałowe więc o co chodzi ZUS ściąga z kapitału każdemu emerytowi w.g.nowych zasad i to tyle.
rozżalona
3 lata temu
Dlaczego nikt nas nie uprzedził, że pomniejszą nam emerytury pobierane przez te 5 lat? Gdyby kobiety z 1953 o tym wiedziały to na pewno nie odeszłyby na wcześniejszą emeryturę. To jest skandal. JAK TU MIEĆ ZAUFANIE DO PAŃSTWA?
mn
3 lata temu
na co czekaja pewniliem jak PELO wygra wybory .dostana potrzymac
...
Następna strona