Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Emerytury 2019: waloryzacja emerytur już w marcu. Sprawdź, ile wynoszą podwyżki

6
Podziel się:

Emerytury 2019: waloryzacja emerytur już w marcu. Rząd przyjął projekt ustawy. Sprawdź, ile wynoszą podwyżki.

Emerytury 2019: waloryzacja emerytur już w marcu. Sprawdź, ile wynoszą podwyżki
Emerytury 2019: waloryzacja emerytur już w marcu. Sprawdź, ile wynoszą podwyżki (iStock.com)

Emerytury 2019 - waloryzacja emerytur już w marcu

Rząd przyjął projekt waloryzacji emerytur zakładający podwyżki kwotowo-procentowej. Od marca 2019 roku minimalna emerytura wzrośnie do 1100 zł. Przypominamy, iż we wtorek 11 grudnia 2018 roku rząd przyjął i skierował do Sejmu projektu ustawy, która miała całkowicie zmienić system waloryzacji emerytur. Teraz tylko dla lepiej sytuowanych emerytów pozostanie on na starych zasadach, czyli waloryzacji procentowe. Najniższe emerytury będą waloryzowane kwotowo, co oznacza, że będą kwotowo podwyższane. Wiadomo, że najniższa emerytura, renta socjalna i rodzina oraz renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy, od 1 marca 2019 wzrosną do 1100 zł (kwota brutto), natomiast renta z powodu częściowej niezdolności do pracy, do 825 zł. Emerytów powinny również zainteresować doniesienia dotyczące tzw.matczynych emerytur. Prawo i Sprawiedliwość ma w planach wprowadzić świadczenia dla osób, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, przez co nie były w stanie utrzymać stałego zatrudnienia.

Emerytury 2019 – zasady waloryzacji i rent

Trzeba zaznaczyć, że przy obliczaniu wysokości świadczeń na przyszły rok, pod uwagę będą brane dwa czynniki:

  • Realny wzrost płac – do waloryzacji włącza się dane dotyczące realnego wzrostu płac pracowników. Dane niezbędne do obliczeń będą wykorzystywane z roku poprzedzającego waloryzację
  • Inflacja w gospodarstwach emeryckich – niezbędna jest analiza, jakich produktów potrzebują emeryci i ile kosztują te artykuły po inflacji

Przypominamy, że nie można wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Med.
5 lata temu
Nie głosowałem na PiS, ale teraz zagłosuję. Kiedyś za rządów PO wypisałem pacjentce receptę, ta wróciła za 30 minut i powiedziała, żebym wypisał inne leki, tańsze, bo te kosztują tyle ile jej całe tygodniowe utrzymanie. Było to raptem 50 zł.
Ewa
5 lata temu
Co otworze laptopa ciagle pisza ile podniosa emerytom wstyd emeryt najmniej powinien dostac 2 tys ile wszystko drozeje ile leki w glowie sie nie miesci mysle ze nowy rzad jest konieczny
cp44
5 lata temu
NIeudacznicy /uzcciwi/z lat poprzednch ,i teraz,którzy stali się emerytami,wegetują.Ciągle odbudowujemy Polskę mają ,a ona spada na dno.Naliczane emerytury i służba zdrowia była i jest bardzo chora i zakłamana.Tylko nieuczciwi ma się dobrze.
Ula
5 lata temu
W taki sposób Rafalska wykańcza razem z PiSem ludzi drugiej.kategorii.
Piotrek
5 lata temu
Bardzo wazny projekt dla emerytow, podwyzki dla niektorych sa istotne bo po prostu bywaja bardzo niskie, w przypadku mojego dziadka wynosi oa 5 krotnie wieciej bo robil w Odlewni, natomiast z tym projektem bedzie ona sprawiedliwa dla wszystkich, bardzo dobry ruch rzadu.