Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Emerytury coraz mniejsze. Setki tysięcy seniorów z głodowym świadczeniem

242
Podziel się:

Od 2011 roku 15-krotnie urosła liczba seniorów pobierających świadczenie poniżej minimalnej kwoty. Obecnie emerytury głodowe otrzymuje już 6 proc. emerytów - alarmuje Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Emerytury coraz mniejsze. Setki tysięcy seniorów z głodowym świadczeniem
Emerytury głodowe. Od 2011 roku liczba osób ze świadczeniem poniżej minimalnej wzrosła 15-krotnie. (Adobe Stock)
bECRfBSJ

6,1 proc. ogółu emerytów pobiera świadczenia głodowe, czyli 365 tys. osób. Tylu seniorów pobiera emeryturę w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna, czyli 1250,88 zł brutto - pisze "Rzeczpospolita".

Jeszcze w marcu 2020 r. świadczenia poniżej minimalnej emerytury poniżej minimum otrzymywało 333 tys. uprawnionych. To oznacza, że po waloryzacji z marca 2021 r. przybyło 32 tys. osób pobierających emerytury głodowe.

Jeszcze 10 lat temu problem ten dotykał ledwie 24 tys. osób. Jednak od 2011 r. liczba emerytów, którzy nie pobierają minimalnej emerytury wzrosła 15-krotnie.

bECRfBSL
Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

Emerytury poniżej ustawowego minimum otrzymują osoby, które nie wypracowały wystarczającego kapitału, a zarazem ich staż składkowy jest krótszy niż 20 lat w przypadku kobiet lub 25 w przypadku mężczyzn.

bECRfBSR

Nie oznacza to jednak, że problem ten dotyka wyłącznie osób, które przez większą część swojego życia nie pracowały. W sytuacji tej znajdują się także osoby, które np. pracowały w szarej strefie i ich prawodawca nie opłacał za nich składek za ubezpieczenia społeczne.

Problem ten ma rozwiązać Polski Ład. Jedna z ustaw ma nałożyć na pracodawców zatrudniających na podstawie umów zleceń konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jak pisze "Rz", FPP apeluje do rządu o jak najszybsze przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie i przekazaniu go do konsultacji społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECRfBTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(242)
mag
2 tyg. temu
Niechcący usłyszałem jak sąsiad, lat 37, rozmawiał przez telefon, i mówi: ja mam 5 000 zł na rękę, ale tak to ubezpieczony jestem na minimum.
Bziuk
2 miesiące temu
Część ludzi niestety jest sama sobie winna bo kombinuje, nie płaci składek, pracuje na czarno a później oczekuje emerytury.
Zulka
2 miesiące temu
Może niech najpierw oddadzą pieniądze zabrane w 2012roku. Ludzie zostali okradzeni ze składek kapitału początkowego. Zmiany leżą w sejmie od grudnia 2020.
bECRfBTn
Tak jest
2 miesiące temu
A co z ludźmi którzy pracują dla państwa na pracach społecznie użytecznych? Można tak pół życia zasuwać i nawet świadectwa pracy się nie dostanie. Bardzo to niesprawiedliwe
ZK590
2 miesiące temu
czy ci co pracowali 20 lat chcą mieć porównywalne emerytury do tych co pracowali 40-45 lat? Poza tym przyjdzie czas, że ci co teraz żyją z plusów będą płakać nad swoim ciężkim losem i żądać emerytur w zadowalającej ich wysokości.
...
Następna strona