Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Waloryzacja emerytur 2022 będzie rekordowa. Wszystko przez inflację

159
Podziel się:

Od stycznia przyszłego roku mają wejść emerytury bez podatku. To jednak nie wszystko, ponieważ od marca świadczenia mają zostać zwaloryzowane. A że inflacja w Polsce galopuje, to i emerytury urosną znacząco.

Waloryzacja emerytur 2022 będzie rekordowa. Wszystko przez inflację
Inflacja w Polsce wpłynie na waloryzację emerytur. Ta w 2022 roku może być rekordowa. (money.pl, Rafał Parczewski)

W maju inflacja w Polsce gwałtownie przyspieszyła. Ceny w tym miesiącu były średnio o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od listopada 2011 roku. W czerwcu jednak inflacja nieco spowolniła i wyniosła 4,4 proc., choć ekonomiści spodziewali się wskaźnika na poziomie 4,6 proc.

Zdaniem ekspertów inflacja nie zatrzyma się na tym poziomie. W rozmowie z "Super Expressem" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego prognozuje, że inflacja w przyszłym roku wyniesie około 5,4 proc. Podobnie prognozuje ekonomista Marek Zuber.

- Nieoficjalne wersje z kręgów rządowych mówią, że inflacja wyniesie 5,5 proc. Osobiście uważam, że wskaźnik waloryzacji będzie oscylował między 5 a 5,5 proc. Chyba że inflacja przyspieszy, to wskaźnik wzrośnie nawet do 6 proc. - uważa Marek Zuber, cytowany przez "SE".

Zobacz także: Stopy procentowe niskie, to nakręca drożyznę. Gronkiewicz-Waltz: Wina NBP, brak reakcji

Na wysokość emerytur w przyszłym roku wpłynie też inny czynnik. Mianowicie zapowiedź podniesienia kwoty wolnej od podatku, która zwolni z daniny świadczenia do 2500 zł, choć w rządzie są tarcia w tej kwestii.

Załóżmy jednak, że dla tego projektu będzie ponadpartyjne porozumienie i ten pomysł zawarty w Polskim Ładzie faktycznie wejdzie w życie. Co to oznacza? Otóż osoby pobierający dziś świadczenie na poziomie 1250 zł od stycznia 2022 roku - po wejściu w życie wyższej kwoty wolnej od podatku - wyniesie 1342,75 zł.

Gdyby natomiast waloryzacja wyniosła ostatecznie 5,5 proc., to seniorzy pobierający w 2021 roku 1250 zł mogliby liczyć na zwiększenie świadczeń w marcu do poziomu 1416,60 zł - wylicza "SE".

Natomiast osoby mające emerytury na poziomie 2000 zł od stycznia pobierałyby świadczenie na poziomie 2177,53 zł, a od marca - 2297,29 zł.

Chociaż inflacja wymknęła się spod kontroli, to jednak Rada Polityki Pieniężnej ani myśli podnieść stopy procentowe. W czwartek ogłosiła decyzję o utrzymaniu dotychczasowych stawek stóp. Przedstawiciele banków nie mają jednak wątpliwości - kończy się czas manewrów RPP i Rada wkrótce będzie musiała podnieść stawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
emeryt
2 lata temu
Teraz rozumiemy wściekłość opozycji . Tyle forsy mogliby ukraść gdyby byli u władzy.
NIck58
3 lata temu
Jak inne partie poprą ten "Nowy Ład" w sprawie podatku od emerytur to ja, moi znajomi i rodzina nie zagłosujemy na żadną partię. Ktoś harował całe życie 40 i więcej lat, kończył studia dzienne - nie szybkie, za kasę jak teraz się to robi ale stacjonarne z wykładami, ćwiczeniami, kolokwiami, seminariami itd, pełnił w pracy odpowiedzialne funkcje kierownicze i teraz mu się mówi, że musi się podzielić z tymi , którzy pracowali krótko, wyjeżdżali na saksy, pracowali na czarno, pobierali i pobierają wynagrodzenie pod stołem, żadnej porządnej szkoły nie ukończyli. Przecież to jest grabież w biały dzień. Wstyd i hańba, że w takim kraju trzeba żyć i walczyć o swoją ciężko zapracowaną emeryturę, bo ktoś ma jakieś utopijne, chore myśli.
OLKA
3 lata temu
KB to jest fachowiec z dziedziny prognozowania.Matematyk.
Maria
3 lata temu
Ta PIS-owska mafia już dogorywa może emeryci jeszcze odżyją myślę że tak tylko otwórzcie szeroko oczy
OLKA
3 lata temu
Ten KB to ma racje.
...
Następna strona