Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Banki komentują decyzję RPP. Stopy wzrosną na pewno. Pytanie tylko kiedy

12
Podziel się:

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych jest szeroko komentowana przez środowisko bankowe. Analitycy są zgodni – stopy procentowe na pewno wzrosną, ale nie są zgodni co do tego, czy będzie to pod koniec tego roku, czy już w 2022. Niektóre prognozy mówią nawet o 2023 roku.

Banki komentują decyzję RPP. Stopy wzrosną na pewno. Pytanie tylko kiedy
RPP zdecydowała, że nie podniesie stóp procentowych (YouTube, NBP)

RPP utrzymała w czwartek wszystkie stopy na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Najszybsze podniesienie stóp procentowych prognozują analitycy banku ING. Ich zdaniem do podniesienia stóp procentowych może dojść jeszcze w tym roku.

”Nastawienie prezesa NBP, choć zmienne, także wykazuje trend w kierunku podwyżek. W kwietniu mówił o ich braku do końca kadencji RPP. W maju przyznał, że mogą mieć miejsce w poł. 2022, a w lipcu dopuszczał koniec 2021. Stawiamy na listopad, to spójne z naszymi prognozami CPI, konsensus wciąż nie. Pod koniec 2022 stopy wyniosą 1,25 proc” – komentują decyzje RPP analitycy banku ING.

Trochę ostrożniejszy jest ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak. Jego zdaniem na jakiekolwiek zmiany będzie trzeba poczekać do 2022 roku. - Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie w I kwartale 2022, jednak nie wykluczamy zupełnie, że do podwyżki może dojść jeszcze przed końcem 2021 roku – zakłada Antoniak.

Zobacz także: Niepokojące sygnały z rządu. Lockdown w Polsce znów realną opcją

Analitycy baku Credit Agricole podchodzą bardzo sceptycznie do możliwości podniesienia stóp procentowych przez RPP. - RPP nie zmieni stóp procentowych do końca 2022 - ocenia główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski.

Zdaniem Borowskiego stanie się to dopiero w 2023 roku. Ekonomista uważa również, że treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
yudgfv
3 lata temu
Ta glapiński mam nadzieję że w 2022 roku odejdziesz bo jak duda ponownie cię wybierze to będzie jedna z najgłupszych decyzji ty się nie znasz widać to choćby po stopach procentowych idź do domu i miejmy nadzieję że pójdziesz w 2022 roku.
gość21
3 lata temu
"Miszcz" ekonomii odlatuje !
gość21
3 lata temu
"Miszcz" ekonomii odlatuje !
taki jeden
3 lata temu
im szybciej NBP podniesie stopy do poziomu w ktorym ludzie zaczna wyprzedawac mieszkania trzymane na wynajem "bo sie nie oplaca teraz sprzedawac" tym szybciej unormuja ceny i zacznie sie kupowanie wylacznie na wlasny uzytek. zbyt wielu ludzi posiada obecnie bo kilka nieruchomosci i nie opaca sie sprzedawac kupionych wczesniej mieszkan przy okazji przeprowadzki do nowego lokum. Paradoksalnie byc mozne nawet gdyby w nowym ladzie byl zapis o tym ze mozna skorzystac z dofinansowania na nowe lokum ale pod warunkime ze np w ciagu roku od odebrania kluczy do nowego mieszkania trzeba sprzedac stare uwolniloby to na rynku mase mieszkan ktore dzis ludziom (nie)stety bardzo oplaca sie trzymac i wynajmowac czerpiac z tego mniejszy lub wiekszy zysk i do tego patrzec jak rosnie na wartosci wiecej niz inflacja
taki mózgowie...
3 lata temu
Glapa stwierdził, że inflacja nawet w minimalnym stopniu nie wpływa na zasobność naszych portfeli! Chyba trzeba by go zgłosić do nagrody Nobla z ekonomii!