Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Emerytury. Donald Tusk o podniesieniu wieku emerytalnego: Popełniłem błąd

36
Podziel się:

Popełniłem błąd jako premier, proponując ws. podwyższenia wieku emerytalnego rozwiązanie niezależnie od tego, czy ludzie go chcieli, czy nie - stwierdził Donald Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej przyznał zarazem, że o wieku emerytalnym Polaków zadecyduje przede wszystkim demografia. A ta jest nieubłagana.

Emerytury. Donald Tusk o podniesieniu wieku emerytalnego: Popełniłem błąd
Wiek emerytalny. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przyznał, że popełnił błąd (PAP, PAP/Tytus Żmijewski)
bEDRtkzV

Donald Tusk w środę wdał się w rozmowę z mieszkańcem Nakła, który spytał go, co chce osiągnąć w Polsce. Rozmówca lidera PO stwierdził, że za czasów rządów PO-PSL nie było pieniędzy, ale były afery. Następnie dopytał, czy Donald Tusk nadal jest za podniesieniem wieku emerytalnego do 70. roku życia.

- Uważam, że popełniłem błąd jako premier, proponując rozwiązanie niezależnie od tego, czy ludzie go chcieli, czy nie. Tak naprawdę, jeśli pyta mnie pan o opinię, czy powinniśmy dłużej pracować, to nie moje zdaniem ma tutaj znaczenie, tylko demografia. Ludzie żyją dłużej, my za chwilę będziemy mieli proporcję: jeden emeryt - jeden pracujący - stwierdził Donald Tusk.

Szef PO podkreślił, że dziś Polacy żyją średnio o osiem lat dłużej. Pracują natomiast tak samo długo. To musi wpływać na wysokość ich emerytur, które będą coraz niższe.

bEDRtkzX
Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

- Więc ja nie mam żadnych wątpliwości, że system emerytalny, czyli wysokość emerytury, będzie także zależała od tego, jakie są proporcje między pracującymi a emerytami - tłumaczył.

- I mieliśmy dylemat i ten dylemat jest nadal aktualny: czy idziemy na emeryturę wcześniej, czyli w tym wieku, w którym obecnie idziemy, 60, 65, ze świadomością, że to oznacza w perspektywie, że te emerytury będą coraz mniej warte, czy też pracujemy dłużej po to, by te emerytury były więcej warte - wyjaśnił Donald Tusk.

bEDRtkAd

- Mój błąd polegał na tym, że nie powinienem tego rozwiązania narzucać, tylko o wiele intensywniej i dłużej tłumaczyć, że na tym polega wybór: im dłużej pracujemy, mamy wyższe emerytury, im krócej - mamy niższe emerytury i żeby jednak ci, których to dotyczy, zdecydowali, jaki model wolą. Krótsza praca - mniejsza emerytura; dłuższa praca - wyższa emerytura - dodał.

Przyznał też, że sam nie lubi przymusu. Dlatego też powinien dać wybór obywatelom, kiedy wolą przechodzić na emeryturę.

bEDRtkAe

Odnosząc się do pytania o afery, stwierdził, że "jeśli mowa o aferach i skandalach" to on "nie ma żadnego startu do tej ekipy, która dzisiaj rządzi". - To ja jestem absolutny amator - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRtkAy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
Zibi
2 miesiące temu
Panie Tusk dlaczego Pan ani grupa dzisiaj rządząca nie powie Polakom prawdy...jeżeli Polacy w dalszym ciągu będą mieli na plecach rzesze grup uprzywilejowanych będą musieli pracować do końca życia żeby Ci uprzywilejowani mogli cieszyć się zdrowiem na emeryturach wcześniejszych...pytanie do Pana ,,,po ilu latach policjant w Niemczech odchodzi na emeryturę???,,bo cały czas jesteśmy porównywani do krajów europy.Jak to się stało że POLACY pracują najkrócej prawie w całej Europie ,przecież prawie każdy pracownik przepracował 40lat. a mimo to nie pracujemy długo...przez logike trzeba będzie podwyższyć wiek emerytalny ale grupom uprzywilejowanym bo to oni zaniżają długość pracy w Polsce...
mów za siebie
2 miesiące temu
Wielkie halo że rudy przyznaje sie do własnego pomysłu o wydłużenie wieku emerytalnego niech spada na szczaw, może niech powie ile sam ma teraz emerytury.
Symetrysta
2 miesiące temu
A ja oczekuję na takiego przywódcę, który zniesie przymusowe składki emerytalne. Chcę mieć prawdziwy wybór.
bEDRtkAz
sad
2 miesiące temu
ciekaw jestem ile osób umarło z powodu tego że nie mieli pracy a wiek emerytalny podniesiono i nie mieli z czego żyć. nie mieli na leki, czynsz itd. może thusk odpowie na to pytanie
Panie Tusk
2 miesiące temu
Oszukał pan Polaków w kwestii emerytur i nie tylko, afery na porządku dziennym, głodowe pensje, za pana rządów zarabiałem 7,50 zł. na godzinę, obecnie 22 zł. na tym samym stanowisku pracy, za pana rządów umowa zlecenie, obecnie pełny etat, długo by wymieniać minusy pańskich rządów. Jako dawni wyborcy pana partii, ja i moja rodzina nie zaufamy panu ponownie.
...
Następna strona