Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emerytury kilkudziesięciu tysięcy osób zaniżone. Rząd zabrał się do łatania ważnej dziury

96
Podziel się:

Będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji w tej sprawie.

Będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić.
Będzie wyższa emerytura dla osób z rocznika '53, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury i tych, które dopiero będą na nią przechodzić. (money.pl)
bEsmMSCZ

- Wykonujemy wyrok TK sprzed ponad roku, żeby sprawiedliwości dla osób z 1953 r. stało się zadość - chwalił się we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Tak komentował przyjęcie przez rząd nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która do tej pory w niekorzystnym położeniu stawiała kilkadziesiąt. O co dokładnie chodzi?

W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając mniej korzystne rozwiązanie. Chodzi o odliczenie od podstawy obliczenia emerytury powszechnej pobranych dotychczas kwot emerytur wcześniejszych.

bEsmMSDb
Zobacz także: Obejrzyj też: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według dotychczasowych – korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

W marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał dziurawe przepisy za niekonstytucyjne. To dlatego trzeba było dostosować je do zasad ustawy zasadniczej.

bEsmMSDh

We wtorek rząd uporał się wreszcie z nowelizacją, która teraz trafi do Sejmu. Zmiany zakładają, że wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali do ZUS o przyznanie emerytury oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Jak szacuje rząd, na zmianach skorzysta 62,6 tys. osób, które już są na emeryturze (średnio dostaną miesięczną podwyżkę o 202 zł i wyrównanie w wysokości średnio prawie 13 tys. zł), i 11,2 tys. osób, które przejdą na emeryturę w lipcu tego roku (dostaną przeciętną miesięczną podwyżkę o 1487 zł).

bEsmMSDi

Borowski: wyjątkowa bezczelność

W sprawie projektu rządu głos na Twitterze zabrał senator Marek Borowski. Przypomniał on, że w grudniu 2019 roku dokładnie taki sam projekt został skierowany do Sejmu przez senatorów w ramach przysługującej izbie wyższej inicjatywy ustawodawczej.

- Mimo monitów czeka już pół roku na procedowanie - denerwuje się senator.

bEsmMSDj

Borowski nie ma wątpliwości, że jest to zagranie "pod publiczkę". - Idą wybory,więc pan Morawiecki sobie o emerytkach przypomniał. Ale one nie dadzą się na to nabrać,bo były cały czas informowane o obstrukcji PiS-u - napisał były marszałek Sejmu, wicepremier oraz minister finansów.

W podobnym tonie wypowiedział się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Premier zachwala, że ustawa dot. emerytur rocznika ‘53 trafia z rządu do Sejmu. Zapomniał dodać, że Senat złożył do Sejmu własny projekt w tej sprawie już pół roku temu i do tej pory leży on w sejmowej zamrażarce. Widać wybory czynią cuda - zwrócił uwagę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsmMSDC
KOMENTARZE
(96)
lawina
4 miesiące temu
13 emerytura netto miala byc w wys 1066 zł a jest 1022! jakim cudem?
AAAA
rok temu
A ja jestem na emeryturze od 2015 roku od pażdziernika i powinnam być od stycznia. Lata kończę w styczniu.. Miałam wydłużony wiek emerytalny. Miałam naliczany kapitał początkowy z 10 lat ponieważ zmieniono przepisy w marcu lub maju o ile dobrze pamiętam. Straciłam na tym 200 zł.
gość
rok temu
O CO BIEGA? WSTANACH MOZNQ ISĆ NA EMERYTURE W WEIKU LAT 50 ,ALE DOSTAJE SIE 600 DOLARÓW,JAK KTOŚ IDZIE WCZEŚNIEJ TO ZACZYNA WYBIERAC SWOJE PIENIĄZDE WCZEŚNIEJ TO JASNE ,ZE DOSTAJE MNIEJ,NATOMIAST SKANDALEM BYŁO ZABRANIE WYZSZEGO PZRELICZNIKA ZA PRACE W WARUNKACH SZKODLIWYCH
bEsmMSDD
Anna
rok temu
PO i Tusk nie robili nic dla emerytów.
emeryt
rok temu
Przeciez te emerytury zablokowal Tusk z Kamyszem wiec o co biega
...
Następna strona