Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Emerytury stażowe. "Solidarność" składa projekt

231
Podziel się

W środę "Solidarność" złoży do Sejmu obywatelski projekt ustawy wprowadzający emerytury stażowe.

Emerytury stażowe. "Solidarność" składa projekt
Piotr Duda złoży projekt ustawy o emeryturach stażowych. (Getty Images, Artur Widak, NurPhoto)
bErzwAcB

Projekt na ręce marszałek Elżbiety Witek złoży szef "Solidarności" Piotr Duda. Emerytury stażowe mają dać Polakom możliwość przechodzenia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jeśli będą mieć odpowiedni staż pracy.

Projekt związkowców zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy, a mężczyzn 40 latach. "Solidarność" chce także, aby w przypadku emerytur stażowych również można byłoby dorobić.

Gdyby rząd zgodził się na propozycję związkowców, kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę już w wieku 53 lat. Z kolei mężczyźni po przekroczeniu 58 roku życia, lub nawet wcześniej jeśli np. rozpoczęli pracę w rolnictwie mając lat 16.

bErzwAcD
Zobacz także: Emerytury stażowe. Szwed: "Do pomysłu prezydenta podchodzimy z ostrożnością"

Takie wcześniejsze emerytury będą jednak niższe. W projekcie jest mowa o tym, że emerytura stażowa nie może być niższa od emerytury minimalnej (ta obecnie wynosi 1250,88 zł brutto).

- Przy tych propozycjach "Solidarności" emerytura stażowa byłaby więc bardzo niska, wręcz głodowa - mówi money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Wskazuje, że w większości krajów Europy wiek emerytalny się raczej podwyższa. - Wiele krajów już myśli, żeby wynosił on 70 lat.

bErzwAcJ

Wprowadzenie emerytur stażowych obiecywał w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, jednak od wyborów wiele na ten temat nie mówił.

- Tu, w ramach tej właśnie Rady ds. Społecznych, przed nami nie tylko dyskusja, ale jakaś propozycja tzw. emerytury stażowej - tłumaczył Andrzej Duda. - Nie będę ukrywał, że my już tu od jakiegoś czasu na tym pracujemy z panią prezes [ZUS - red.], ale wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej właśnie kadencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErzwAde
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
AXX
miesiąc temu
Ludzie po studiach "dziękują" panu prezydentowi za zaliczenie studiów do stażu pracy. Wszak studia do same przyjemności i nie należy ich doliczać do stażu pracy. W związku z powyższym zamierzam zakończyć pracę zawodowa 1,5 roku wcześniej. Nie będę pracował na 500+, 300+, bony turystyczne i socjal dla nierobów.
Mrówka
miesiąc temu
A może my zbyt kosztowni byli byśmy na emeryturach stażowych? Może zbyt długo pracowaliśmy i zbyt wysokie emerytury żeśmy wypracowali?
Boz65
2 miesiące temu
Na pewno po 40 latach pracy nikt nie będzie miał głodowej emerytury, chyba że pracował za minimalną stawkę!
bErzwAdf
nowy
2 miesiące temu
Kierowca zawodowy w wieku 70 lat, żołnierz zawodowy w wieku 70 lat, policjant w wieku 70 lat, pracownik fizyczny w wieku 70 lat, operator maszyn w wieku 70 lat i inni . Ja sobie tego nie wyobrażam, Emerytura stażowa to jest dobry pomysł, ale współczynnik powinien być liczony od średniej krajowej a nie od minimalnej płacy. Większość tych ludzi przepracowało uczciwie całe życie i należy im się godne traktowanie na koniec ich życia. Wkurza mnie pisanie tych młodych szczyli którzy wszystko mieli podane od mamusi, że tym ludziom nic się nie należy. urodzili się w wolnym kraju i w takim żyją, niech się wykazują 50+ nie mieli takiego luksusu. kapitał początkowy jaki zus im wyliczył to była kpina, tylko nikt nie chce ruszyć tego bagna żeby się nie ubrudzić. Młodzi pracujcie na swoją emeryturę macie jasno to co zaoszczędzicie w zusie taką będziecie mieli emeryturę, starszym dajcie godnie umrzeć i godnie przeżyć te ostatnie lata jakei im zostały
Bolo68
2 miesiące temu
Tylko takie emerytury są sprawiedliwe, ale liczone z uzbieranych składek
...
Następna strona