Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Górnicy chcą gwarancji pracy. Powołali komitet protestacyjno-strajkowy

18
Podziel się:

Związki zawodowe działające w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych grup kapitałowych PGE obawiają się skutków transformacji energetyki.

Górnicy chcą gwarancji pracy. Powołali komitet protestacyjno-strajkowy
Górnicy i ciepłownicy obawiają się utraty pracy (PGG)

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy związkowców z grup energetycznych to odpowiedź na przygotowany w resorcie aktywów państwowych plan wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia resort aktywów złożył wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu programu transformacji sektora elektroenergetycznego.

Projekt budzi sprzeciw związkowców, którzy m.in. obawiają się utraty miejsc pracy i likwidacji grup, w których pracują.

Zobacz także: Górnicy nie zostaną bez pomocy. Minister daje słowo

Zakłada on, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei. Obecnie grupy te są właścicielami 70 bloków węglowych.

Chodzi zarówno o aktywa przeniesione do NABE, jak i pozostałe, które - jak przypuszczają przedstawicie strony społecznej, choć zaprzecza temu MAP i zarządy energetycznych spółek – mogłyby zostać skonsolidowane.

Dlatego też górnicy i ciepłownicy chcą gwarancji pracy. Domagają się powstania Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Prócz tego postulują działania służące rozwojowi i doinwestowaniu krajowego systemu energetycznego w oparciu o konwencjonalne i stabilne bloki energetyczne.

Związki chcą również wprowadzenia zapisów, gwarantujących inwestycje w technologie umożliwiające rozbudowę krajowej energetyki w dotychczasowych lokalizacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
akord
3 lata temu
Dobrze mądrale. Likwidujemy węgiel i co zostanie. No co. Ciemność i ciemnogród. Wy se laptopa naładujecie sianem, mądrale.
anna
3 lata temu
Górników należy w trubie pilnym wyrzucić z roboty. Ile lat należy do nich dokładac.? Niech budują kanały i zbiorniki retencyjne z pożytkiem dla Polski.
kvack
3 lata temu
jaki problem zatrudnić ich na jakiejś strefie ekonomicznej, chyba po to te strefy powstały. Wystarczy że wyrobią sobie paszporty UA.
Pirx
3 lata temu
Wstydu nie mają. Kopalnie nierentowne, węgla nikt nie chce kupować, ogromne przywileje płacowe i jeszcze śmią protestować? Zamknąć kopalnie z dnia na dzień , zwolnić rozwydrzonych nierobów i spokój. Dość utrzymywania kopalń i gornikow z naszych podatków.
Mirosław z Gd...
3 lata temu
Solidarność walczyła z podwyżką cen cukru a nie z komuną. Dzisiaj nadal tęsknią za PRL-em i robią wszystko żeby stare, dobre, sprawdzone metody wróciły... I niestety wracają - bardzo mnie to przygnębia:(