Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Emerytury w górę od października. Efekt 500+ i obniżenia podatku dochodowego

265
Podziel się

Po zmianach zaakceptowanych przez Senat, 500+ dla osób z niepełnosprawnością obejmie też emerytów, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Sytuację seniorów poprawi również obniżenie podatku dochodowego do 17 proc.

Sytuacja seniorów nieco się poprawi.
Sytuacja seniorów nieco się poprawi. (East News)
bDnAuNwB

Jak podaje "Super Express", emeryci powinni z niecierpliwością wyczekiwać października, ponieważ wtedy ruszą nowe, rządowe programy socjalne. Najważniejszym z nich jest 500+ dla osób z niepełnosprawnością – po przyjęciu senackich zmian w ustawie, obejmie on również najstarszych.

Do skorzystania z programu uprawnia seniorów skończone 75 lat oraz pobierana przez nich najniższa emerytura lub renta w wysokości 1100 złotych brutto (935 złotych na rękę).

Jednak "500+ dla emerytów" jest przeliczane na zasadzie "złotówka za złotówkę", zatem jeżeli dochody przekraczają próg 1100 złotych, to nowe świadczenie będzie obniżone o nadwyżkę. Jeżeli senior ma zagwarantowane 1200 złotych brutto emerytury lub renty, to z nowego programu otrzyma 400 złotych. Górnym limitem innych świadczeń jest zatem 1600 złotych brutto.

bDnAuNwD

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert nie ma wątpliwości

Wszystkich emerytów i rencistów obejmie również obniżenie podatku dochodowego. Od października będzie on wynosił 17 proc. (dotychczas 18 proc.), co w praktyce oznacza, że w przypadku pobierania świadczeń w minimalnej wysokości 1100 złotych brutto, w kieszeni seniora pozostanie dodatkowe 11 złotych.

bDnAuNwJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnAuNxe
wiadomości
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(265)
Córka
rok temu
Moja mama ma 95 lat, leży, nie chodzi, musi być karmiona, myta, ubierana i nie dostaje nic ani nic nie dostanie. Żadnego 500 +, żadnej pomocy, bo jej emerytura to 1800 zł. Za dużo i za mało na cokolwiek. A artykułów co to emeryci dostaną na każdych stronach gazet i portali internetowych. A to tylko dotyczy garstki ludzi.
wz
rok temu
Przy inflacji 2,9 i galopujących cenach ot g, nie podwyżki
Emeryt 70 .
rok temu
Emerytura bez podatku !!!!!!!!!!!!!!
bDnAuNxf
ewa
rok temu
żaden emeryt, nie powinien płacić podatku ,całe życie które przepracował płacił.
Też emeryt
rok temu
Dla nas grosze, dla siebie tysiące, oto sprawiedliwość
...
Następna strona