Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Europejska emerytura również w Polsce. Rząd szykuje zmiany

323
Podziel się

Oszczędzać na emeryturę będzie można już nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. To pomysł Brukseli. Polski rząd już szykuje się do tych zmian i utworzenia kolejnego elementu polskiego systemu emerytalnego. Po ZUS, OFE i PPK czas na OIPE.

Europejska emerytura również w Polsce. Rząd szykuje zmiany
Na emeryturę będzie można oszczędzać już nie tylko w polskim systemie, ale również za granicą (money.pl, Rafał Parczewski)
bDBdaWOJ

OIPE to Ogólnoeuropejskie Indywidualne Projekty Emerytalne. Jak pisze rząd w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, ma "zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę".

"Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - czytamy na stronach rządowych.

Co to oznacza w praktyce? Europejska emerytura ma być dodatkowym źródłem oszczędzania i inwestowania środków przez pracowników.

bDBdaWOL
Zobacz także: Zostać w PPK czy zrezygnować? Na tym polega reforma

- W nowej konstrukcji polskiego systemu emerytalnego i dokończeniu reformy OFE to PPK stałyby się drugim, a OIPE - trzecim filarem - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Europejski instrument porównuje choćby do znanych już w Polsce IKE i IKZE. To oznacza, że byłby całkowicie dobrowolny.

Po co taka zmiana? - Wszystko po to, żeby pracownicy mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic - tłumaczy Sobolewski.

bDBdaWOR

Jak dodaje, dziś bardzo często wiele osób pracuje w różnych krajach. Jednocześnie mogłoby oszczędzać w nich na emeryturę, a później bez trudu uzyskać dostęp do tych pieniędzy. Dziś w każdym kraju funkcjonuje osobny system emerytalny. Po zmianach byłby jeden - ogólnoeuropejski.

- Systemowo jest do dobry pomysł. Każde dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest godne pochwały. Ale nie wiem, czy Polacy są na niego gotowi - twierdzi Oskar Sobolewski. Jako dowód podaje zainteresowanie funkcjonującym przez wiele lat trzecim filarem. - Tu wielkiego zainteresowania nie było, więc w przypadku OIPE też się go nie spodziewam - mówi ekspert Instytutu Emerytalnego.

Jego zdaniem na początku tego typu instrumenty będą chciały oferować przede wszystkim międzynarodowe firmy, takie jak Nationale-Nederlanden, Aviva czy Axa.

bDBdaWOS

Projekt ustawy, który ma pomóc we wprowadzeniu europejskiej emerytury rząd zaplanował na pierwszy kwartał 2021 roku. Odpowiedzialne za niego jest Ministerstwo Finansów. To o tyle ciekawe, że kwestie emerytalne i pracownicze do tej pory obsługiwał resort Marleny Maląg, a od niedawna - resort rozwoju Jarosława Gowina.

- Przyszły rok to zatem domknięcie reformy OFE i PPK oraz początek OIPE. Tu jednak potrzebna jest szeroka debata na tematy emerytalne. Mam nadzieję, że rząd potraktuje sprawę poważnie - puentuje w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski.

bDBdaWOT
bDBdaWPm
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(323)
Al
2 miesiące temu
To nic dobrego nie wróży dla Polaków
alan
2 miesiące temu
Dla Polaków, Rumunów,i innych takich Bułgarów to na zachodzie jest od lat , od kryzysy 2008 , praca tylko agencyjna gdzie żadnych składek emerytalnych nie ma.
mirgol_wawa
2 miesiące temu
Cokolwiek robią, robią to dla siebie nie dla ludzi.
bDBdaWPn
Lepszy wróbel...
2 miesiące temu
Wolę dodatkowo odkładać w złoto na emeryturę niż w fundusze, które znikają, albo kradną rządzący okupanci.
Zyga
2 miesiące temu
Żeby zaufać politykom w Polsce to trzeba mieć nie coś pod sufitem
...
Następna strona