Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Europejska emerytura również w Polsce. Rząd szykuje zmiany

323
Podziel się:

Oszczędzać na emeryturę będzie można już nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. To pomysł Brukseli. Polski rząd już szykuje się do tych zmian i utworzenia kolejnego elementu polskiego systemu emerytalnego. Po ZUS, OFE i PPK czas na OIPE.

Europejska emerytura również w Polsce. Rząd szykuje zmiany
Na emeryturę będzie można oszczędzać już nie tylko w polskim systemie, ale również za granicą (money.pl, Rafał Parczewski)

OIPE to Ogólnoeuropejskie Indywidualne Projekty Emerytalne. Jak pisze rząd w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, ma "zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę".

"Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - czytamy na stronach rządowych.

Co to oznacza w praktyce? Europejska emerytura ma być dodatkowym źródłem oszczędzania i inwestowania środków przez pracowników.

Zobacz także: Zostać w PPK czy zrezygnować? Na tym polega reforma

- W nowej konstrukcji polskiego systemu emerytalnego i dokończeniu reformy OFE to PPK stałyby się drugim, a OIPE - trzecim filarem - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Europejski instrument porównuje choćby do znanych już w Polsce IKE i IKZE. To oznacza, że byłby całkowicie dobrowolny.

Po co taka zmiana? - Wszystko po to, żeby pracownicy mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic - tłumaczy Sobolewski.

Jak dodaje, dziś bardzo często wiele osób pracuje w różnych krajach. Jednocześnie mogłoby oszczędzać w nich na emeryturę, a później bez trudu uzyskać dostęp do tych pieniędzy. Dziś w każdym kraju funkcjonuje osobny system emerytalny. Po zmianach byłby jeden - ogólnoeuropejski.

- Systemowo jest do dobry pomysł. Każde dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest godne pochwały. Ale nie wiem, czy Polacy są na niego gotowi - twierdzi Oskar Sobolewski. Jako dowód podaje zainteresowanie funkcjonującym przez wiele lat trzecim filarem. - Tu wielkiego zainteresowania nie było, więc w przypadku OIPE też się go nie spodziewam - mówi ekspert Instytutu Emerytalnego.

Jego zdaniem na początku tego typu instrumenty będą chciały oferować przede wszystkim międzynarodowe firmy, takie jak Nationale-Nederlanden, Aviva czy Axa.

Projekt ustawy, który ma pomóc we wprowadzeniu europejskiej emerytury rząd zaplanował na pierwszy kwartał 2021 roku. Odpowiedzialne za niego jest Ministerstwo Finansów. To o tyle ciekawe, że kwestie emerytalne i pracownicze do tej pory obsługiwał resort Marleny Maląg, a od niedawna - resort rozwoju Jarosława Gowina.

- Przyszły rok to zatem domknięcie reformy OFE i PPK oraz początek OIPE. Tu jednak potrzebna jest szeroka debata na tematy emerytalne. Mam nadzieję, że rząd potraktuje sprawę poważnie - puentuje w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(323)
Ilona
3 lata temu
Pozyjemy...zobaczymy. Nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Póki co jedyne co mozemy przewidzieć to wysokosc własnej emerytury. A ta jakoś wiekszosci Polaków nie urządza. Bez dodatkowych oszczednosci sie nie obejdzie by godziwie życ od 1. do 1. Stąd tez głosny ostatnio temat ppk warto wrzucic sobie na tapete. Moze z Nowym Rokiem warto pomyslec o dodatkowym zabezpieczeniu swojej przyszlosci?
albus
3 lata temu
A ja tam póki co zostanę przy ppk, powolutku odkładając sobie niewielkim kosztem. Zawsze to dodatkowe finanse, które w jakimś stopniu zwiększa emeryturę i przybliżą ją do europejskiego poziomu.
balcerowicz
3 lata temu
może pomysł dobry ale nie zapominajmy że żeby coś takiego miało sens trzeba co miesiąc wpłacać na konto tylko czy z polskich zarobków i przy cenach PiSu kogo stać dodatkowo płacić i jaka to będzie kwota dla Polaka 100 ekstra do już dużo ale za granicą to ok 25 euro czyli drobne i ........? sami pomyślcie jaki to ma sens
Endi
3 lata temu
Jak dla mnie to niech na razie to PPK dopilnują. Tym bardziej, że z powodu pandemii były przesunięcia w czasie we wdrożeniu programu w części firm. U mnie w pracy ponad połowa została, ja z resztą też. Więc niech mnie nie zawiodą, tym bardziej że na takie oszczędzanie mnie stać po prostu.
Z czego, no
3 lata temu
z czego my niby mamy odkładać???
...
Następna strona