Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
05.06.2019 17:24

Komisja Europejska chce, by Polska podwyższyła wiek emerytalny

KE sugeruje, że Polska powinna stworzyć system, w którym ludzie będą później przechodzić na emeryturę. Bruksela sugeruje, że to ważne nie tylko dla pobudzenia naszego rynku pracy, ale i dla wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Waloryzacja emerytur w 2020 r.

Komisja opublikowała właśnie rekomendacje dla krajów UE, dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy. Co zaleca Polsce?

Przede wszystkim - "stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę". Zdaniem KE, będzie miało to kluczowe znaczenie dla naszego rynku pracy, ale i dla "stabilności systemu emerytalnego".

Komisja przypomina przy tym, że do 2017 r. średni wiek przejścia na emeryturę w Polsce stopniowo się zwiększał. W 2018 r. jednak wszystko się zmieniło, co było oczywiście związane z obniżeniem ustawowego wieku emerytalnego pod koniec 2017 r.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Takapara to coś więcej niż manufaktura skarpetek

- Wprowadzone w 2017 r. obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn będzie miało poważny niekorzystny wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych oraz spowoduje znaczące różnice w poziomie świadczeń otrzymywanych przez kobiety i przez mężczyzn - czytamy w rekomendacjach KE.

Urzędnikom z Komisji nie podobają się też preferencje stawki na świadczenia emerytalne dla rolników. - To hamuje mobilność pracowników i przyczynia się do ukrytego bezrobocia w sektorze rolnictwa - argumentują.

KE apeluje również do polskiego rządu o "wspieranie wysokiej jakości edukacji i rozwijanie umiejętności odpowiadających potrzebom rynku pracy, zwłaszcza poprzez kształcenie dorosłych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, zus, ke, komisja europejska, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2019

PelagiaW starej unii jest tendencja do podwyzszania wieku emerytalnego, ktoś musi pracować na imigrantów z Afryki

05-06-2019

Jasnowidz+Kiedy skończy się już kasa że skoku na ode PiS powie podwyższamy wiek bo unia kazała tak jak to robią z prądem wszędzie tylko szukają żeby oskubać … Czytaj całość

05-06-2019

JasnowidzNiedługo ceny będą jak w krajach skandynawskich a zarobki 10 razy mniejsze dlatego najlepiej uciekać z Polski Poki czas

Rozwiń komentarze (648)