Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur i rent. Rekordowa podwyżka emerytur w 2020 r.?

260 reakcji
40
104
21
Podziel się

Najbliższa waloryzacja emerytur i rent czeka seniorów w marcu 2020 r. Jak wynika z pierwszych szacunków, przyszłoroczna podwyżka świadczeń może być rekordowa. Sprawdź, jakiej podwyżki emerytur i rent mogą spodziewać się seniorzy.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. (East News)
bCNiWDvp

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka?

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku. Podwyżka ma zrekompensować seniorom m.in. inflację. Najbliższa podwyżka odbędzie się 1 marca 2020 r.

Pierwsze szacunki wskazują, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent miałby wynieść 3,24 proc. Dane te wynikają z opublikowanego pod koniec kwietnia Aktualizacji Planu Konwergencji - podaje Dziennik Gazeta Prawna

Minimalna emerytura wzrosłaby więc według gazety o 35 zł, a przeciętna o 71 zł brutto.

bCNiWDvr

Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent. ZUS do 12 kwietnia wyśle 8 mln listów

Istnieje prawdopodobieństwo, że rząd w 2020 r. zdecyduje się na waloryzację mieszaną (kwotowo-procentową), podobnie jak w roku obecnym. W tej sytuacji najniższe emerytury rosną o z góry ustaloną kwotę.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w roku 2019 wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z zapowiedziami także nie mniej niż 70 zł brutto.

Najniższe świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna wzrosła do 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

bCNiWDvx

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak oblicza się wskaźnik?

Do obliczenia wysokości waloryzacji emerytur i rent wykorzystywane są dane z roku poprzedniego. Najbliższą podwyżkę zaplanowano na marzec 2020 r.

Podczas wyliczenia waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, czyli dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Analizowane i liczone są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszt po inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCNiWDvS
21
40
104
15
17
16
47
KOMENTARZE
(21)
Emeryt Jarosł...
rok temu
Jaka rekordowa podwyżka emerytur,co za bzdury .Od 35÷70 złotych minus podatek i opłata zdrowotna,to nawet nie 50 zł przy podwyżce 70 zł.Wielkie mi halo,zlikwidować podatek od emerytur bo prawda jest taka że za emeryturę płacimy 3× podatek ; 1- przy opłacie składki emerytalnej i zdrowotnej, 2- pracodawca płaci również za odprowadzenie składek ZUS i 3 raz- przy poborze emerytur.Jakie to piękne obietnice były 4 lata wstecz,jak to liderzy "DOBREJ ZMIANY" obiecywali a teraz uciekli do EP żeby dorobić do emerytury. DOJNA zmiano ,dziękuję bardzo za to ze nie stać emerytów na spokojne życie. To że jesteśmy starzy nie świadczy że mamy sklerozę i nie potrafimy liczyć.
Felicjan
rok temu
To jest za wcześnie komentować,bo w 2019 roku też miała być 3,21 a była ogłoszona pod koniec lutego 2,86. Nie lubię takich głupich emocjonujących zachęt czy też kiełbasy wyborczej.
Emeryt
rok temu
Szok!Od razu pojadę z żoną na Barbados lub do Chin żeby przywalić głową w Mur!Normalnie za rządów PiS żyje się jak w bajce: O dwóch takich co ukradli Księżyc! To jakiś absurd!Ludzie obudźcie się wreszcie! To są lepsi oszuści od PO!
bCNiWDvT
xyz
rok temu
Nie wierzę tak podają przed wyborami, natomiast po wyborach ogłoszą 2,86%
Emeryt
rok temu
Kolejne o oszustwo, a i tak nie rekompensuje inflacji!
Najnowsze komentarze (21)
maria
8 miesięcy temu
taka podwyszka ze chce sie wyc z radosci oplaty sa tak duze ze te pare groszy to kropla w mozu potrzeb
Jarek
9 miesięcy temu
3.24%rewolaryzacji to można włożyć między bajki. Dokąd rząd będzie prowadził kanciarska politykę wobec emerytów przy każdej corocznej waloryzacji. Wstyd
Kuc jr u ef H...
9 miesięcy temu
270 + jak znalazł co miesiąc. Bravo PiS
nick
9 miesięcy temu
Oddajcie nam emerytom pieniądze z podatku od emerytury - dwa raz zabieracie mi pieniądze, które raz mi zabraliście.
Wiki
9 miesięcy temu
Głupszego tytuło nie widziałem ,dllaczego nie napiszą rekordowa inflacja,robie zakupy i widze ,że to co rząd daje to niema nic wspólnego z cenami w sklepach ,skąd GUS ma takie wyliczenia.Dlaczego nie liczą cen lekarstw bo te ostatnio szaleją
dostep777
9 miesięcy temu
Reforma emerytalna, która z punktu widzenia rozsądku i sprawiedliwośći byłaby zaakceoptowana przez ponad płowę rodaków przerasta obecny, słaby fachowo rząd . W dodatku jak obdarować w tym wszystkim swoich pszennych i w dodatku nierobów???
pl
rok temu
Pod pucha przed wyborcza a kto im uwierzy
wafel
rok temu
Litr paliwa 5,29zł pietrucha 19,99 Lid chleb za PO 1,80zł za Pis 3,60 zł masło 2,80zł teraz 5,29zł itp jak tu żyć
bCNiWDvL
ukrainiec co ...
rok temu
naszych dostaje więcej-- niż ci co procowali w kraju i tworzyli a nie niszczyli jak widać liczy się nieroby hańba tobie i innym degeneratom co żyjecie na naszej kasie...jak nie pracuje się w firmie to okradacie nie tylko kraj ale i swoje dzieci
jak jest uzna...
rok temu
będzie godziwa a nie emeryt który pracował i dostawał mniej od nieroba czy renta inwalidzka od urodzenia kpina żeby socjal dawał więcej niż płacił składki ...jak ZUS daje 71 groszy juniorom to socjal taki sam
Starszy pan
rok temu
Cieszę się ze mam kanadyjski paszport i nie podlegam tym eurogłupotom
xyz
rok temu
Nie wierzę tak podają przed wyborami, natomiast po wyborach ogłoszą 2,86%
Normalnie żyć...
rok temu
Taa,Ja przewiduję że rekordowa waloryzacja rent i emerytur o całe 50% nastąpi w roku 2918 w okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości.
Teresa
rok temu
Ci od waloryzacji powinni otrzymywać wynagrodzenie na poziomie minimalnej emerytury. Może wówczas przyszli by po rozum do głowy a nie do kieszeni emeryta.