Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur i rent. Rekordowa podwyżka emerytur w 2020 r.?

21
Podziel się:

Najbliższa waloryzacja emerytur i rent czeka seniorów w marcu 2020 r. Jak wynika z pierwszych szacunków, przyszłoroczna podwyżka świadczeń może być rekordowa. Sprawdź, jakiej podwyżki emerytur i rent mogą spodziewać się seniorzy.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. (East News)

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka?

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku. Podwyżka ma zrekompensować seniorom m.in. inflację. Najbliższa podwyżka odbędzie się 1 marca 2020 r.

Pierwsze szacunki wskazują, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent miałby wynieść 3,24 proc. Dane te wynikają z opublikowanego pod koniec kwietnia Aktualizacji Planu Konwergencji - podaje Dziennik Gazeta Prawna

Minimalna emerytura wzrosłaby więc według gazety o 35 zł, a przeciętna o 71 zł brutto.

Zobacz także: Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent. ZUS do 12 kwietnia wyśle 8 mln listów

Istnieje prawdopodobieństwo, że rząd w 2020 r. zdecyduje się na waloryzację mieszaną (kwotowo-procentową), podobnie jak w roku obecnym. W tej sytuacji najniższe emerytury rosną o z góry ustaloną kwotę.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w roku 2019 wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z zapowiedziami także nie mniej niż 70 zł brutto.

Najniższe świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna wzrosła do 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak oblicza się wskaźnik?

Do obliczenia wysokości waloryzacji emerytur i rent wykorzystywane są dane z roku poprzedniego. Najbliższą podwyżkę zaplanowano na marzec 2020 r.

Podczas wyliczenia waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, czyli dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Analizowane i liczone są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszt po inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
maria
4 lata temu
taka podwyszka ze chce sie wyc z radosci oplaty sa tak duze ze te pare groszy to kropla w mozu potrzeb
Jarek
4 lata temu
3.24%rewolaryzacji to można włożyć między bajki. Dokąd rząd będzie prowadził kanciarska politykę wobec emerytów przy każdej corocznej waloryzacji. Wstyd
Kuc jr u ef H...
4 lata temu
270 + jak znalazł co miesiąc. Bravo PiS
nick
4 lata temu
Oddajcie nam emerytom pieniądze z podatku od emerytury - dwa raz zabieracie mi pieniądze, które raz mi zabraliście.
Wiki
4 lata temu
Głupszego tytuło nie widziałem ,dllaczego nie napiszą rekordowa inflacja,robie zakupy i widze ,że to co rząd daje to niema nic wspólnego z cenami w sklepach ,skąd GUS ma takie wyliczenia.Dlaczego nie liczą cen lekarstw bo te ostatnio szaleją
...
Następna strona