Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Emerytura 2019. Waloryzacja świadczeń od nowego roku - jaka wysokość podwyżek?

0
Podziel się:

Świadczenia emerytalne (emerytura i renta) wzrosły wraz z początkiem marca. Podpowiadamy, ile wyniósł wskaźnik waloryzacji i o jaką kwotę zmienią się przeciętne wypłaty z ZUS.

Emerytura 2019. Waloryzacja świadczeń od nowego roku
Emerytura 2019. Waloryzacja świadczeń od nowego roku (East News)

Emerytura 2019. Waloryzacja świadczeń od 1 marca

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło oficjalnie w połowie lutego wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalnych (emerytura i renta). W 2019 r. wyniósł on 102,86 proc. Podwyżki w praktyce zaczęły obowiązywać od 1 marca br.

Emerytura i renta seniora wzrosła więc o wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z zapowiedziami także nie mniej niż 70 zł brutto. Minimalna podwyżka o powyższą kwotę zagwarantowana jest natomiast dla osób, które mają odpowiedni staż ubezpieczeniowy w ZUS. Dla mężczyzn wynosi on 25 lat, dla kobiet 20.

Najniższe świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna wzrosła do 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

Emerytura 2019. Wysokość przeciętnych rent i emerytur

Jak informował PAP, przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wzrosła o 64,94 zł do kwoty 2335,68 zł. Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wzrosła o około 49,54 zł do kwoty 1781,75 zł, natomiast przeciętna renta rodzinna o 57,14 zł do kwoty 2054,99 zł.

- Oczywiście te świadczenia rosną znacznie wolniej niż oczekiwania emerytów, niemniej jednak jest to ten mechanizm waloryzacji, który jest oczekiwany, ponieważ te wyższe świadczenia rosną wolniej, rosną o ten ustawowy wskaźnik, natomiast najniższe świadczenia rosną trochę szybciej. W ciągu czterech lat rządów Zjednoczonej Prawicy te świadczenia minimalne były pod szczególnym nadzorem, kontrolą i one wzrosły o 25 proc — mówiła w lutym na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Podczas obliczania waloryzacji emerytur analizuję się dwa główne czynniki: realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach emeryckich (analiza niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci oraz ich koszt po inflacji).

Do obliczenia waloryzacji emerytur i rent wykorzystywane są dane z roku poprzedniego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)