Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Europejska emerytura" w Polsce. Rząd zdecydował

856
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. Na polskim rynku pojawi się nowy produkt – OIPE. To tak zwana europejska emerytura. Wpłacone pieniądze będą zwolnione z podatku.

"Europejska emerytura" w Polsce. Rząd zdecydował
Na polskim rynku pojawi się nowy produkt emerytalny – OIPE. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie (PAP, Radek Pietruszka)

Tak zwana europejska emerytura ma być atrakcyjna zwłaszcza dla tych, którzy pracują za granicą. Założenie konta w OIPE i wpłacanie pieniędzy na krajowe subkonto ma być dobrowolne. Projekt jest odpowiedzią Unii Europejskiej na niski odsetek osób, które odkładają część obecnych zarobków na przyszłą emeryturę. Rozwiązanie to nie zastąpi publicznych systemów emerytalnych takich jak ZUS, ale ma je uzupełniać.

Polskie OIPE. Wpłacanie pieniędzy będzie dobrowolne

"Aby likwidować bariery między rynkami krajowymi w zakresie gromadzenia oszczędności długoterminowych, proponuje się wprowadzenie nowego produktu emerytalnego, którym jest OIPE" – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Obecnie sposoby przenoszenia produktów i oszczędności emerytalnych między krajami członkowskimi UE są ograniczone. OIPE wychodzi temu naprzeciw, może być atrakcyjne szczególnie dla młodych ludzi i pracowników mobilnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Pojawienie się nowego produktu emerytalnego ma służyć zwiększeniu konkurencji między podmiotami oferującymi programy emerytalne. W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że w Polsce za zbliżony produkt do OIPE można uznać Indywidualne Konta Emerytalne, funkcjonujące w III filarze emerytalnym. Na IKE wzorowane są rozwiązania dotyczące ogólnoeuropejskich indywidualnych produktów emerytalnych.

Dostawcami OIPE będą mogły zostać np. banki, instytucje kredytowe albo firmy zarządzające aktywami. Nadzór ma pełnić Komisja Nadzoru Finansowego. Podobnie jak w przypadku IKE roczny limit wpłat na OIPE wyniesie trzykrotność przeciętnego rocznego wynagrodzenia. W 2023 r. to kwota 20 tys. 805 zł. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE ma być nie wyższy niż 1 proc. zgromadzonego kapitału.

"W celu stworzenia zachęt do oszczędzania na dodatkowe świadczenia emerytalne w formie OIPE, wprowadzone zostały zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z tytułu oszczędzania na subkoncie OIPE prowadzonym zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie analogicznym jak w przypadku dochodów od środków zgromadzonych na indywidualnych kontach emerytalnych" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Tym samym dochód z inwestycji w czasie oszczędzania, jak i dochód związany z wypłatą środków z OIPE, będą zwolnione z podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(856)
Tedy
12 miesięcy temu
Tak i za jakis czas okaze sie ze jakis polityk z ue powie ze to nie nasze pieniadze , jest potrzeba calkowitej reformy ubezp.społecznych bo tu jest problem , a nie jakies dodatkowe cos tam , zycie pokazuje ze lepiej samemu zadbac niz liczyc na panstwo ktore niedotrzymuje słowa
życie
12 miesięcy temu
Jeżeli rząd chce Twojego dobra. to dobra należy dobrze schować.
Polak
12 miesięcy temu
Oszczędzałem i co? PiS mi jedną trzecią oszczędności już ukradł inflacją, ha tfu!
Co to k. Jest...
12 miesięcy temu
Fakt. Za Tuska była tragedia w Polsce. Bieda, smród, bród i ubóstwo. Ale czemu banki nas okradają w białych rękawiczkach. !!!!!? I ?
Franka
12 miesięcy temu
Ten niech poszuka pracy jako dyrygend lub klaun lub biskup. Jak to może być ze 2 razy sądownie karany facet za oszustwa jest, premierem kraju. Czy polska to już Białoruś, Rosja lub Korea Północna pytam.
...
Następna strona