Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polacy będą mogli skorzystać z "europejskiej emerytury". Ale jest jeden problem

268
Podziel się:

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE) jest tworzony z myślą o długoterminowym inwestowaniu na "jesień życia". Będzie dostępny również w Polsce - informuje "Obserwator finansowy". Tak zwana "europejska emerytura" ma być atrakcyjna zwłaszcza dla tych, którzy pracują za granicą.

Polacy będą mogli skorzystać z "europejskiej emerytury". Ale jest jeden problem
OIPE ma zachęcać młodych do oszczędzania na przyszłą emeryturę, również gdy pracują w innym kraju UE (GETTY, NurPhoto)

Założenie konta w OPIE i wpłacanie pieniędzy na krajowe subkonto ma być dobrowolne. Jak czytamy, projekt jest odpowiedzią Unii Europejskiej na niski odsetek osób, które odkładają część obecnych zarobków na przyszłą emeryturę. Rozwiązanie to nie zastąpi publicznych systemów emerytalnych takich jak ZUS, ale ma je uzupełniać.

Największą korzyścią, poza preferencjami podatkowymi, wydaje się możliwość odkładania na emeryturę niezależnie od miejsca zatrudnienia czy zamieszkania w ramach całej Unii Europejskiej - pisze "Obserwator Finansowy".

Obecnie ograniczone są sposoby przenoszenia produktów i oszczędności emerytalnych między krajami członkowskimi UE. "OIPE wychodzi temu naprzeciw, stając się atrakcyjne 'szczególnie dla młodych ludzi i pracowników mobilnych" - czytamy w artykule.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

Kto może skorzystać z OIPE?

Już dziś zgodę na oferowanie "europejskiej emerytury" ma słowacka firma Finax. Otrzymała ją jako pierwsza od Europejskiego Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Oferuje dwa rozwiązania pozwalające gromadzić środki na przyszłą emeryturę. "Słowacy mogą już z nich skorzystać, my jeszcze nie" - pisze "Obserwator Finansowy".

Potrzebna polska ustawa o OIPE. Prace stanęły w miejscu

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny został wprowadzony unijnym rozporządzeniem i jest wiążący. Dokument ten powinien być stosowany bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich. "Termin na jego wdrożenie jest liczony od 22 marca 2021 roku. Nie wszystkie kraje wspólnoty zdążyły przygotować własne regulacje i wprowadzić je w życie. W Polsce trwają prace nad projektem ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym od dawna, ale ponad rok temu stanęły w miejscu" - pisze "OF".

Pod koniec listopada projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu z planowanym terminem przyjęcia w III lub IV kwartale 2022 r. "Taka data została wskazana, mimo że od kilku tygodni trzeci kwartał był już tylko wspomnieniem" - czytamy dalej.

Co znajdzie się w projekcie OIPE?

"Obserwator Finansowy" wylicza, że ustawa określi m.in. zasady gromadzenia oszczędności na indywidualnych kontach OIPE, zasady dokonywania wpłat, wypłat, transferów i zwrotu środków. Po osiągnięciu 60. roku życia albo nabyciu uprawnień emerytalnych osoby gromadzące w ten sposób oszczędności zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Będzie to możliwe również po osiągnięciu 55 lat, gdy spełni się jeden z dodatkowych warunków. Taki jak na przykład zasilenie subkonta w co najmniej pięciu dowolnych latach.

Dostawcami OIPE będą mogły zostać np. banki, instytucje kredytowe albo firmy zarządzające aktywami. Nadzór ma pełnić Komisja Nadzoru Finansowego.

Czym się różni OIPE od IKE?

Jak czytamy w artykule, z perspektywy "polskiego podwórka", OIPE będzie najbardziej zbliżone do Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE). Wraz z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) wejdzie w skład III filara emerytalnego.

Podobnie jak w przypadku IKE roczny limit wpłat na OIPE wyniesie trzykrotność przeciętnego rocznego wynagrodzenia. W 2023 r. to kwota 20 tys. 805 zł. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE ma być nie wyższy niż 1 proc. zgromadzonego kapitału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(268)
MPL
rok temu
Takie działanie nie ma większego sensu. Zabiorą kasę tak jak z OFE i będzie katastrofa. Moim zdaniem lepiej samemu za 50% dostępnych środków kupić złoto a 50% odłożyć w dolarach, frankach i funtach :)
Platforma i
rok temu
tusk wam pokaże jak się obchodzi z OIEP.
Po rozum do g...
rok temu
Giełda upadnie i wszystko przepadnie, ponieważ te fundusze inwestują w papiery wartościowye wystarczy niewielkie tąpnięcie na rynku giełdowym.
Po rozum do g...
rok temu
Giełda upadnie i wszystko przepadnie, ponieważ te fundusze inwestują w papiery wartościowye wystarczy niewielkie tąpnięcie na rynku giełdowym.
Pic na wodę
rok temu
To wszystko Pic na wodę. Po co komu emerytura w wieku 70 lat ?? jak umiera. Po co komu mieszkanie z komornikiem. Po co komu się wysilać i być okradanym bez końca. Najlepiej ,,MA ''PATOLOGIA>
...
Następna strona