Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Głodowe emerytury. Wraca pomysł, by wszyscy dostawali tyle samo

594
Podziel się:

ZUS nie ukrywa, emerytury za kilkanaście lat będą głodowe. Rząd zastanawia się nad zmianami w systemie, w tym nad emeryturą obywatelską - taką samą dla każdego.

Głodowe emerytury. Wraca pomysł, by wszyscy dostawali tyle samo
Emerytury Obywatelskie mogą być sposobem na głodowe świadczenia. (Pixabay)

- Według prognoz w 2059 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadało 76 osób w wieku poprodukcyjnym; w 2080 r. – 69 osób. We wcześniejszych prognozach, przyjętych od 2036 r., na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Oznacza to, że przyszłe emerytury będą znacznie niższe od tych wypłacanych teraz. Obecnie stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do średniego wynagrodzenia, to 56 proc.

Według prognoz ZUS, w 2045 r. będzie to 32 proc., w 2060 - 24,9 proc., a 2080 - 23,1 proc.

Zobacz także: Godna emerytura za 50 lat? "Głodna, też na g"

Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest kapitał początkowy, czyli suma zgromadzonych środków na koncie emerytalnym, którą ustala się na podstawie składek opłacanych przed 1999 rokiem.

W tamtym czasie ZUS nie prowadził jednak indywidualnych kont ubezpieczonych. Skoro nie istnieją oddzielne pule, kwoty wpłat na ubezpieczenie społeczne trzeba odtworzyć na podstawie teoretycznej składki.

Te wyliczenia są dla emerytów bardzo korzystne. Dlatego osoby, które ten kapitał mają, dostają wyższe emerytury.

- Według naszych obliczeń do 2025 r. kapitał początkowy będzie stanowił aż 56 proc. naszych świadczeń emerytalnych, ale od 2039 r. będzie już poniżej 10 proc. - powiedziała w Karpaczu prof. Uścińska.

Nic dziwnego, że rząd zastanawia się nad reformą systemu emerytalnego. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", problem emerytur jest poruszany podczas rozmów koalicyjnych o rekonstrukcji rządu.

Szczególnie przez Jarosława Gowina, który jak pisze "Wyborcza", jest zwolennikiem emerytur obywatelskich.

Emeryturę obywatelską, w takiej samej wysokości, wypłacano by każdemu, niezależnie od stażu pracy. Miałaby wynosić między 1,1 a 1,5 tys. złotych.

Zmiana systemu nie jest jednak łatwa. Wprowadzenie emerytur obywatelskich oznaczałoby konieczność sporych dopłat do systemu.

Wprowadzenie jednolitej, niskiej stawki dla wszystkich rodziłoby konieczność obniżenia składek. Z kolei obniżone składki nie wystarczyłyby na wypłaty dla obecnych emerytów.

Pieniędzy na emerytury rząd szuka m.in w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z informacji money.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wciąż planuje wprowadzenie nowego sposobu obliczania składek dla pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Planowana reforma ma wprowadzić pełne składki od umów - zleceń. Zmiana jest planowana na rok 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(594)
Kozo
7 miesięcy temu
Nasz rząd wspiera nierobów, leni i szarą strefę kosztem pozostałych Polaków i tak od lat. Teraz najbardziej dokopał emerytom zabierając kwoty rewaloryzacji z dwóch ostatnich lat a przerzucenie opłacania składki zdrowotnej na emeryta zabrało kwotę wolna od podatku. do tego dochodzą podwyżki prądu gazu żywności itp, Emerytowi nikt nie da podwyżki jak pracującym. To jest straszne.
serio?
rok temu
Taką emeryturę łobywatelską dałbym Gowinowi przede wszystkim!
rysa
2 lata temu
Jak rządy przestaną nas okradać -to i emerytura będzie godniejsza !
babcia
2 lata temu
wystarczy żeby co niektórzy nie przechodzili w stan spoczynku tylko na emeryturę ! Bo z jakiej racji sedzia czy generał biorą kase tak jak by pracowali! a my kopa w d.....................
jola
2 lata temu
my ochłapy a pis nagrody ,ciągle im mało już kasa pusta w ZUS -ie ,tylko patrzeć jak nie dostaniemy emerytury którą sobie wypracowaliśmy bo mamy złodziejski rząd
...
Następna strona