Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Głodowe emerytury. Wraca pomysł, by wszyscy dostawali tyle samo

592
Podziel się

ZUS nie ukrywa, emerytury za kilkanaście lat będą głodowe. Rząd zastanawia się nad zmianami w systemie, w tym nad emeryturą obywatelską - taką samą dla każdego.

Głodowe emerytury. Wraca pomysł, by wszyscy dostawali tyle samo
Emerytury Obywatelskie mogą być sposobem na głodowe świadczenia. (Pixabay)
bDZmdPfV

- Według prognoz w 2059 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadało 76 osób w wieku poprodukcyjnym; w 2080 r. – 69 osób. We wcześniejszych prognozach, przyjętych od 2036 r., na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Oznacza to, że przyszłe emerytury będą znacznie niższe od tych wypłacanych teraz. Obecnie stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do średniego wynagrodzenia, to 56 proc.

Według prognoz ZUS, w 2045 r. będzie to 32 proc., w 2060 - 24,9 proc., a 2080 - 23,1 proc.

bDZmdPfX
Zobacz także: Godna emerytura za 50 lat? "Głodna, też na g"

Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów jest kapitał początkowy, czyli suma zgromadzonych środków na koncie emerytalnym, którą ustala się na podstawie składek opłacanych przed 1999 rokiem.

W tamtym czasie ZUS nie prowadził jednak indywidualnych kont ubezpieczonych. Skoro nie istnieją oddzielne pule, kwoty wpłat na ubezpieczenie społeczne trzeba odtworzyć na podstawie teoretycznej składki.

bDZmdPgd

Te wyliczenia są dla emerytów bardzo korzystne. Dlatego osoby, które ten kapitał mają, dostają wyższe emerytury.

- Według naszych obliczeń do 2025 r. kapitał początkowy będzie stanowił aż 56 proc. naszych świadczeń emerytalnych, ale od 2039 r. będzie już poniżej 10 proc. - powiedziała w Karpaczu prof. Uścińska.

Nic dziwnego, że rząd zastanawia się nad reformą systemu emerytalnego. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", problem emerytur jest poruszany podczas rozmów koalicyjnych o rekonstrukcji rządu.

Szczególnie przez Jarosława Gowina, który jak pisze "Wyborcza", jest zwolennikiem emerytur obywatelskich.

bDZmdPge

Emeryturę obywatelską, w takiej samej wysokości, wypłacano by każdemu, niezależnie od stażu pracy. Miałaby wynosić między 1,1 a 1,5 tys. złotych.

Zmiana systemu nie jest jednak łatwa. Wprowadzenie emerytur obywatelskich oznaczałoby konieczność sporych dopłat do systemu.

Wprowadzenie jednolitej, niskiej stawki dla wszystkich rodziłoby konieczność obniżenia składek. Z kolei obniżone składki nie wystarczyłyby na wypłaty dla obecnych emerytów.

Pieniędzy na emerytury rząd szuka m.in w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych.

bDZmdPgf

Jak wynika z informacji money.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wciąż planuje wprowadzenie nowego sposobu obliczania składek dla pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Planowana reforma ma wprowadzić pełne składki od umów - zleceń. Zmiana jest planowana na rok 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZmdPgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(592)
rysa
5 miesięcy temu
Jak rządy przestaną nas okradać -to i emerytura będzie godniejsza !
babcia
7 miesięcy temu
wystarczy żeby co niektórzy nie przechodzili w stan spoczynku tylko na emeryturę ! Bo z jakiej racji sedzia czy generał biorą kase tak jak by pracowali! a my kopa w d.....................
jola
7 miesięcy temu
my ochłapy a pis nagrody ,ciągle im mało już kasa pusta w ZUS -ie ,tylko patrzeć jak nie dostaniemy emerytury którą sobie wypracowaliśmy bo mamy złodziejski rząd
bDZmdPgz
Oberon
7 miesięcy temu
To jest bardzo dobry pomysl . Na starosc przy braku mozliwosci zarobkowania przez ludzi starych, nie możemy jako cywilizowani ludzie wystawiac ludzi starych poza nawias i skazywac na wegetacje przy emeryturach ponizej najnizszej krajowej. Obecny system lansuje niesprawiedliwosc . Po pierwsze najwieksze emerytury maja ludzie ktorzy nie wypracowywali dochodu a byli beneficientami pieniedzy budżetowych, przez caly czas byli utrzymywani przez osoby wypracowujace dochod państwa, na emeryturze oni otrzymuja wysokie emerytury a ci ktorzy wypracowywali dochod otrzymuja emerytury niskie. Po drugie system procentowy rewaloryzacji procentowy poglebia nierownosc i doprowadza do kominowych wyrownan . Pytanie dlaczego RPO nie walczy z takim nierownym traktowaniem. Rewaloryzacja procentowa nie poprawia sytacji najbiedniejszych emerytow a poglebia nierownosci.
KOmentator
7 miesięcy temu
Rzad PiS robi wszystko, aby nierobom zylo sie dobrze, i prowadzi polityke okradania osob aktywnych zawodowo. Za komuny budowano fabryki, stocznie, huty, aby ludzie mieli prace. Nawet w hitlerowskich Niemczech kiedy NSDAP doszlo do wladzy, stworzylo 6 milionow miejsc pracy. Kiedy w roku 1989 NSZZ Solidarnosc objelo w Polsce wladze, zlikwidowalo 6 milionow miejsc pracy. Polacy musieli uciekac z kraju szukajac pracy i chleba, stajac sie WSPOLCZESNYMI NIEWOLNIKAMI, TANIA SILA ROBOCZA na Zachodzie. Kogo re[prezentowalo NSZZ Solidarnosc ??? ZACHODNIE KONCERNY. To byli zdrajcy, ktorzy zdradzili Polske i Polakow !!!! I narodowy interes !!!! W porownaniu do Solidarnosci, patriotami byli czlonkowie NSDAP !!! Oni dbali o krak i ludzi !!!
...
Następna strona