Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Janusz Korwin-Mikke pobiera dwie emerytury. Z dwóch krytykowanych przez niego źródeł

126
Podziel się:

Janusz Korwin-Mikke pobiera co miesiąc świadczenie emerytalne z ZUS-u. Niewielkie w porównaniu do tego, które otrzymuje z Parlamentu Europejskiego.

Janusz Korwin-Mikke pobiera dwie emerytury. Z dwóch krytykowanych przez niego źródeł
Janusz Korwin-Mikke pobiera polską i brukselską emeryturę (PAP, Paweł Supernak)
bEKXrayJ

Janusz Korwin-Mikke ma już 79 lat, ale dopiero od 2020 roku pobiera emeryturę. Nie jest jednak zwykłym polskim emerytem, ponieważ oprócz przysługującego mu świadczenia z ZUS-u pobiera także pokaźną sumę z tytułu emerytury Parlamentu Europejskiego. W 2020 roku otrzymał łącznie 15400 zł brutto polskiej emerytury i 13 804,69 euro brukselskich świadczeń.

Prawicowy polityk bardzo długo unikał pobierania emerytury. Jak mówił w rozmowie z Finanse WP w 2009 r., raz nawet poszedł zorientować się, co musi zrobić, żeby ją otrzymać, ale się zniechęcił. - Jak dostałem listę dokumentów do wypełnienia, to uznałem, że zdrowia nie mam - twierdził. - Problem polega na tym, że połowa mojego życia to jest KRUS, połowa to ZUS. Nie mam pojęcia, jak sobie z tym poradzić - dodawał.

bEKXrayL

Emeryturę zaczął pobierać dopiero w lutym 2020 roku. Polityk od lat skonfliktowany jest Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, często go też krytykuje. Co więcej, polityk spiera się z ZUS, a roszczenia Zakładu wobec niego siegają prawie 80 tys. złotych - polityk wpisał to w swoje oświadczenia majątkowe. O co chodzi?

Polityk w przeszłości miał chcieć skorzystać z tzw. abolicji dla osób, które zalegały z wpłacaniem składek emerytalnych. Według rozmówcy WP, ZUS nie zgodził się na darowanie składek i podniósł tę sprawę podczas ustalania wysokości emerytury dla Korwin-Mikkego.

Zobacz także: Siłownie straciły 6 mld zł. "Będziemy to odrabiać 4 lata"
bEKXrayR

Emerytura Parlamentu Europejskiego przysługuje politykom, którzy ukończyli 63. rok życia. Wynosi ona 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, lecz w sumie nie więcej niż 70 proc. wynagrodzenia. Koszt tych świadczeń emerytalnych pokrywany jest z budżetu Unii Europejskiej.

Oczywiście Janusz Korwin-Mikke nie utrzymuje się jedynie z emerytury. Parlamentarzysta w 2020 roku zarobił 29 978,89 zł z tytułu diety parlamentarnej i otrzymał 92933,18 zł uposażenia. Dodatkowo na konto polityka wpłynęło 18200 zł ze spółki Westa-Druk, 2062,50 zł ze spółki Do-Cent oraz 7651 zł ze spółki 3S Media.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXrazm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(126)
wstyd
5 miesięcy temu
ten gość , tylko uprawia żąglerkę słów a na obradach poselskich śpi...
Cena
5 miesięcy temu
Skoro nie pracował prawie całe życie to i emerytura nie wysoka.
Tyle w temaci...
5 miesięcy temu
Parlamentarzysta PE emerytura od 63 roku życia.
bEKXrazn
laki
5 miesięcy temu
A od Putina nic nie dostał? a tak się starał!!!
Dik
5 miesięcy temu
Popieram człowieka... niby dlaczego ma ich nie pobierać? To nie on stworzył system tylko ktoś dał mu prawo do takich poborów... ja też biorę 500 plus chociaż za tym nie głosowałem.. jak nie wezmę stracę więcej... proste
...
Następna strona