Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Już wszystko wiadomo. Tyle wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2023 r.

567
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane dot. przeciętnego wynagrodzenia brutto w 2022 r. Na bazie informacji GUS można też ustalić waloryzację emerytur i rent w 2023 r.

Już wszystko wiadomo. Tyle wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2023 r.
W marcu wzrosną emerytury i renty (Adobe Stock)

Emerytów i rencistów czeka w marcu waloryzacja świadczeń. Z opublikowanych w czwartek (9 lutego) danych GUS wynika, że wzrosną one o 14,8 proc. Najniższa emerytura wzrośnie o 250 zł do kwoty 1588,44 zł.

"Tak wysoka waloryzacja to przede wszystkim konsekwencja rekordowej inflacji" - komentuje Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej.

Emerytury i renty rosną o wskaźnik waloryzacji, który wyliczany jest na podstawie m.in. średniorocznej inflacji za poprzedni rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy RPP obniży stopy procentowe? Prof. Noga: ważny jest cel inflacyjny, kluczowe będą dane GUS z marca

Premier Morawiecki obiecuje wyższe emerytury i renty

Waloryzacja emerytur i rent była jednym z tematów wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki niedawno udzielił "Super Expressowi". Szef rząd stwierdził, że dzięki 13. i 14. emeryturze realnie świadczenia emerytów i rencistów będą w tym roku wyższe o ponad 20 proc.

- Jeśli wszystko zsumować, to taka teza dla części emerytów się broni - komentuje w rozmowie z "SE" ekspert emerytalny Oskar Sobolewski. - Gdyby premier jednak faktycznie chciał dokonać wyższej waloryzacji, powinien zgodzić się na drugą waloryzację w roku. Taka podwyżka byłaby proporcjonalna do tego, co każdy emeryt wypracował - zaznacza.

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych koszt waloryzacji wspomnianych świadczeń przekroczy 44 mld zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(567)
Po przeliczen...
2 miesiące temu
na samotną osobę na przykład, mieszkającą w blokowisku, całej tej podwyżki, po uwzględnieniu wzrostu kosztów życia i utrzymania okaże się, że delikwent ma w portfelu o wiele mniej - niż miał ! Tak ,,produkuje,, się biedę , na której państwo zarabia i wszystkie inne instytucje z tego żyjące i czerpiące zyski, jako że darmochy tu nie ma ! . W tę otchłań corocznie spychane są dziesiątki tysięcy umarłytów, których gniecie i dobija walec inflacyjny. Resztę rozdrapią instytucje tzw charytatywne. Wyobraźcie sobie, że tej biedy nie ma - ile wówczas setek tysięcy ludzi pozostałoby bez pracy ?! Musieliby zabrać się za konkretną robotę ! Tak, tak, na biedzie najlepiej się zarabia, a najwięcej państwo ! Kto tego nie wie - kiepem jest. Dziś każdy śmietnik ma swoją grupę ,,oczyszczającą,, . To wstyd, plama i hańba dla rządzących, - którzy, co widać, prześcigają się w chapaniu mamony, będąc przy żłobie ! I pomyśleć, że ta bida sama tych bidoków wybrała, którzy wchodzą niezorientowani i bez żadnego przygotowania pojęcia pod płaszczykiem demokracji - na salony w słomianych buciorach - a wychodzą z worami i w lakierkach...
Musia
2 miesiące temu
ZUS powinien dbać o każde wpływy. I dostosowywać się do wymagań wpłacającego dodatkowo. Bo ktoś chce mieć wyższą emeryturę bo chce mieć możliwość stazowej. Czy poprostu oszacował, że jego predyspozycje fizyczne nie pozwolą na dociągnięcie do 65 lat. Lub chce dopłacić do kapitału członka rodziny. ZUS powinien otworzyć się na pieniądze dodatkowe od ludzi. Na zasadzie coś za coś. Sprawa jest oczywista płacisz dodatkową składkę masz dodatkowy profit. Oczywiście wysokość profitu powinna zależeć od kapitału uskładanego.
Koko
2 miesiące temu
Czasem jako emeryt to się czuję jak piąte koło u wozu. Jak myślą o dochodzie gwarantowanej to bez emerytów, jak wprowadzają PPK to bez emerytów, jak rosną płace to bez emerytów, jak rośnie inflacja to bez emerytów ( dyskusyjne ) jak na wczasy pod gruszą to bez emerytów, jak PKB rośnie to bez emerytów ale jak spada to z emerytami czyż nie. Czyli coś nas obejmuje. Ale też politycy nas obejmują.
Koko
2 miesiące temu
W Niemczech jest podobnie ale inaczej. Czyli składka na emeryturę jest liczona od dochodów a nie od ustalanej podstawy w zbliżonym procencie jak u nas z czego połowę płaci pracodawca jak u nas i połowa jest na zabezpieczeniem na czas utraty pracy . Jak policzyłem do przeciętnej płacy w Polsce to niemieckie rozwiązanie dało by to samo co jest obecnie po pomniejszeniu składki o połowę ale liczonej od dochodu a nie sztucznej podstawy. Oczywiście bez składki na utratę pracy. U nas pewnie jest inna składka zdaje się fundusz pracy czy coś tam ego . Pomijając zawiłość obliczeń jedna sprawa jest bijącą na głowę polskie rozwiązania. A mianowicie emerytury idą za płacami. Nie wiem czy w trakcie czy po inflacji. Po roku czy dwóch ale muszą iść skoro zależą od dochodów. Jak coś źle piszę to sprostujcie kto ma niemiecką emeryturę.
Sówka
3 miesiące temu
Moim zdaniem naliczanie inflacji niezgodne z ustawą o emeryturach i rentach. Zamówienie ustawowe do GUS nie określa wartości wzrostu cen jako średnią co miesięczną. Ale jako średni wzrost cen towarów i usług w roku poprzednim. To moim zdaniem jest .sprawa
...
Następna strona