Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rekordowe podwyżki emerytur. Tak będzie wyliczana waloryzacja

271
Podziel się:

Rząd zapowiada, że w tym roku emerytury wzrosną o co najmniej 250 złotych. Zaplanowano także waloryzację procentową. Na dziś jest to 13,8 procent. Ostateczny wskaźnik będzie znany w lutym. "Fakt" informuje, że waloryzacją kwotową zostanie objętych mniej osób, niż pierwotnie zakładał resort rodziny.

Rekordowe podwyżki emerytur. Tak będzie wyliczana waloryzacja
W tym roku emerytury wzrosną o co najmniej 250 złotych (Adobe Stock)

Nowelizacja zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który pod koniec ubiegłego roku prognozowany był na poziomie 13,8 proc. Ostateczne wskaźniki poznamy w lutym. Wiadomo, że obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

"W budżecie państwa zaplanowano 13,8 proc. waloryzację. Rząd nie przewidział jednak jednego: że inflacja, od której zależy wysokość waloryzacji, aż tak wystrzeli. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały, że inflacja w 2022 r. wyniosła aż 14,8 proc. I prawdopodobnie tyle wyniesie ostatecznie waloryzacja emerytur i rent" - przypomina "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzegorz Olszewski, prezes zarządu Alior

Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Na takie podwyżki można liczyć

Seniorzy mający emeryturę minimalną, czyli 1338,44 zł brutto lub wyższą (do kwoty 1700 zł), mogą liczyć na podwyżki kwotowe. Pozostali emeryci i renciści, czyli mający mniej niż emerytura minimalna, a także ci mający więcej niż 1700 zł - dostaną podwyżki procentowe.

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł brutto. Podwyższona zostanie do kwoty 1588,44 zł.

Jak wskazuje "Fakt", ok. 350 tys. seniorów dostaje mniej niż kwota podana powyżej. To osoby, które nie mają odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

"Niższe świadczenia zostaną podniesione procentowo - co najmniej o 14,8 proc., tyle bowiem wyniosła inflacja dla gospodarstw emerytów i rencistów w 2022 r. Zatem świadczenia do kwoty 1338,44 zł zostaną podniesione co najmniej o 14,8 proc." - czytamy w dzienniku.

W sposób procentowy zostaną podniesione także świadczenia, które przekraczają 1700 zł brutto. Tak samo zostaną podniesione najwyższe emerytury.

Dziennik informuje, powołując się na dane ZUS, że najwyższą emeryturę otrzymuje mężczyzna, który ma 67-letni staż ubezpieczeniowy - jego świadczenie wynosi 37 tys. zł, a na waloryzacji zyska 5,4 tys. zł brutto miesięcznie. Najwyższa emerytura dla kobiety to 26 856 zł. Staż pracy emerytki to 61 lat. Dostanie ona teraz emeryturę wyższą o prawie 4 tys. zł brutto.

Na waloryzację emerytur zostanie przeznaczone 42 mld zł. Trzeba będzie jednak na nią poczekać. Nastąpi ona dopiero 1 marca.

Emeryci dostaną "czternastki"

Rząd zapowiada, że w tym roku emeryci otrzymają także 14. emeryturę.

- Pracujemy teraz nad projektem ustawy w tej sprawie. Chcielibyśmy, by w marcu projekt ten trafił do Sejmu. Jego założenia są właściwie tożsame z założeniami ubiegłorocznymi. Planujemy kryterium dochodowe, pracujemy jeszcze nad jego wysokością - zaznaczyła na początku roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W 2022 r. 14. emerytura trafiła do ok. 9 mln osób. Z tego ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w pomniejszonej. "Czternastki" kosztowały 11,4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(271)
Kuń polny
3 miesiące temu
Do Edka . Typowe podejście kwotowe nie realność życiowa. Wtedy np. utrzymanie mieszkania było o połowę nizsze a inflacja bliska zero. Co do indeksacji do płac to się zgodzę, że ani obecna ani poprzednia się nie popisały. Ale wtedy emerytury były bliżej płac niż obecnie. I albo indeksacja z natury rzeczy była mała albo była sprawa mniej zauważalna. Rozjazd do płac ma charakter rosnący. Nie wiem czy jesteś emerytem ale to jest zrozumiałe dla każdego. Dlaczego to pasuje władzy ? Bez względu na opcję polityczną. Zauważ, że nawet lewica krzyczy o drugiej rewaloryzacji inflacyjnej. A nie o podmiocie sprawy czyli relacji do płac. To sobie przemyśl oczywiście jak Ci się chce. To jeszcze wolny kraj i możesz takie rzeczy odemnie przeczytać.
Edek
4 miesiące temu
Żaden rząd nie dotrzymał obietnic wyborczych tylko rząd PIS, i nie jest to zadne przekupstwo wyborcze tylko pomoc, za Tuska było 5 zł podwyżki emerytur bo mówiono ze pieniedzy nima i nie bedzie.
leon
4 miesiące temu
jedną ręką udaje, że daje po to aby drugą ręką zabrać
katowiczanka
4 miesiące temu
Niektórzy tu piszą pierdoły, że emeryci stracą. To mam pytanie. Za PO przy inflacji 5%( bez pandemii i wojny) emeryt dostał 3,75 zł lub 5,25 zł. To ile stracił?
pol
4 miesiące temu
ok 14.8%
...
Następna strona