Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Koniec z 14. emeryturą? Rząd nie planuje już dopłacać seniorom

244
Podziel się:

Czternaste i trzynaste emerytury są ważnym elementem ostatnich kampanii wyborczych PiS. Wsparciem dla najstarszych Polaków rządzący często się szczycą. Emeryci czekają kolejne wypłaty, ale w Wieloletnim Planie Finansowego Państwa na lata 2021-2024, "czternastki" nie ma.

Koniec z 14. emeryturą? Rząd nie planuje już dopłacać seniorom
Wypłata czternastej emerytury została zatwierdzona przez rząd Morawieckiego i nadal jest zaplanowana na listopad tego roku. (money.pl, Rafał Parczewski)

O braku "czternastek" w planach na następne lata - pisze "Super Express". Gazeta zastanawia się czy rok 2021, nie będzie czasem ostatnim, w którym to świadczenie będzie emerytom wypłacane.

Przypomnijmy, 14. emerytura to w założeniach jednorazowe świadczenie, które jest skierowane do emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia emerytalne. To oni właśnie mają otrzymać 1250,88 złotych.

Zobacz także: Koronawirus. Maseczki nieobowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło wszelkie wątpliwości

Każdy senior, który dostaje emeryturę wyższą od najniższej, dostanie "czternastkę" pomniejszoną o wysokość różnicy pomiędzy minimalną, a jego własną emeryturą.

Wypłata czternastej emerytury została zatwierdzona przez rząd Morawieckiego i nadal jest zaplanowana na listopad tego roku. Wszystko wskazuje na to, że to rzeczywiście będzie jednorazowa wypłata.

Zmian tu raczej nie będzie, bo w rządowym planie wysłanym do Komisji Europejskiej Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2021-2024 zabrakło wzmianki o planach dalszych wypłat czternastej emerytury.

To zupełnie inaczej niż w przypadku trzynastek. Rada Ministrów nadal planuje je wypłacać. Ponadto "trzynastka" ma być nawet waloryzowana. Według rządowych planów na dodatkowe świadczenia dla seniorów, do 2025 roku, Polska przeznaczy na ten cel ok. 14 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(244)
PIEKNA
rok temu
JAK SA DWOJE EMEMRYTOW I MAJA PO 5 TYS.TO NIE POWINNI DOSTAC ANI 13-TKI ANI 14-TKI KONIEC I KROPKA.TYLKO DO 2500ZL BRUTTO.
anka
rok temu
Jakoś mnie to nie dziwi, dlatego w temacie emerytur, warto samemu zadbać o dodatkowe oszczędności. I tu ppk dobrze się prezentują, bo nie trzeba tu się w nic angażować, a niewielkim kosztem można sporo zyskać.
Mariusz
rok temu
Temat emerytur to temat rzeka. Tu coś dadzą, tu coś zabiorą, to nie powinno tak być. Widzę po rodzicach, że szału nie mają. To jeszcze tylko się cieszyć, że w jako takim zdrowiu i w aptece nie zostawiają dużych kwot. Jak sobie wyliczyłem ile mogę zyskać dodatkowo dzięki ppk to nie miałem wątpliwości, że lepiej się nie wypisywać.
Janka
rok temu
Seniorzy maja naprawdę ciężko, my młodzi mamy możliwość odkładania pieniędzy w ppk, dzięki czemu możemy mieć lepszą przyszłość na emeryturze. Oni takiej możliwości nie mieli.
Angelika
rok temu
Powinniśmy sami myśleć o swojej przyszłości, dlatego ważne jest abyśmy zaczęli samodzielnie odkładać na przyszła emeryturę, bardzo dobrze sprawdza sie ppk, sama tak odkładam juz praktycznie ponad rok i cieszę się ze sie nie wypisałam.
...
Następna strona