Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę pierwsze czytanie w Sejmie

6
Podziel się:

Rząd chce, by od 1 czerwca 2021 roku Otwarte Fundusze Emerytalne zaczęły przechodzić do historii. Gra toczy się o 148 mld zł, które do tej pory odłożyli w nich Polacy. W środę w Sejmie pierwsze czytanie projektu dotyczącego przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta.

Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę pierwsze czytanie w Sejmie
Mateusz Morawiecki jest zwolennikiem zmian w systemie emerytalnym. Jego rząd przygotował projekt likwidacji OFE

W środę Sejm ma przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy ws. przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta (IKE) - wynika z harmonogramu obrad Izby.

Projekt na początku marca br. przyjęła Rada Ministrów. Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller mówił w ubiegłym tygodniu, że Rada Ministrów liczy, iż Sejm zajmie się projektem ustawy o OFE w możliwie szybkim terminie.

Zgodnie z projektem, każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) oraz złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Zobacz także: Likwidacja OFE. Co dalej - ZUS czy IKE? "Trudna decyzja"

Przeniesienie środków z OFE na IKE jako "opcja domyślna"

"Projektowana ustawa zakłada więc przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne prowadzące indywidualne konta emerytalne, zasilone aktywami pochodzącymi z OFE (które to aktywa stanowią obecnie ok. 131,7 mld zł). Każdy ubezpieczony (tj. ok. 15,54 mln członków OFE) będzie miał prawo wyboru – domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE, z możliwością jego dalszego zasilania, już zupełnie dobrowolnego" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Jednocześnie - jak dodano - w przypadku osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

"Wypłata środków z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i będzie wolna od jakiegokolwiek podatku. Z uwagi natomiast na fakt, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT wg stawki 17 proc. lub 32 proc., dla zachowania równowagi celowe jest objęcie środków przenoszonych z OFE na IKE jednorazową zryczałtowaną opłatą w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE, rozłożoną na dwie raty" - napisano w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem, powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO - aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI.

"Proponuje się, aby ustawa – co do zasady – weszła w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. W tym dniu wejdą w życie m.in. przepisy regulujące mechanizm przeniesienia środków z OFE na IKE" - napisano w uzasadnieniu. Niektóre zapisy ustawy mają wejść w życie w innym terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Twój nick
3 lata temu
PiS jako jedyna partia polityczna realizuje swoje zapowiedzi: Polska w ruinie, dojna zmiana, mordo ty moja itd.
demokracja
3 lata temu
Nie podają kto jest właścicielem tej OFE. Kto dotychczas zarabiał na tym przekręcie z zachodu.;
Kolo
3 lata temu
PO przekazało do ZUS, PiS zabiera 15% . A gdzie my? Gdzie ludzie, którzy odłożyli te pieniądze? Pieniądze zapracowane! Rząd zabiera 15%.
Antycebulak
3 lata temu
OFE IKE co za roznica i tak zabiora jak beda chcieli w taki czy inny sposob. Nie wazne co za banda jest u zloba bo grabie grabia w jedna strone
Drzazga
3 lata temu
Kieszonkowcy w białych rękawiczkach