Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Likwidacja OFE. Jest nowy termin i nowy plan. Wyjaśniamy, co z tysiącami złotych dla Polaków

1079
Podziel się:

Niemal 15,5 mln Polaków, 148 mld zł zebranych oszczędności i średnio po 9 tys. 630 zł do zgarnięcia na głowę. Otwarte Fundusze Emerytalne mają przejść do historii i wiele wskazuje na to, że wreszcie przejdą - zaczną od 1 czerwca 2021 roku. Rząd znów analizuje swój plan na tę reformę. Zanim jednak Polacy dostaną pieniądze, oddadzą 15 proc. i poczekają lata.

Likwidacja OFE. Jest nowy termin i nowy plan. Wyjaśniamy, co z tysiącami złotych dla Polaków
Premier Mateusz Morawiecki znów będzie decydował o losie reformy OFE (KPRM, Krystian Maj)

Miała być starość pod palmami, a przynajmniej tak się reklamowały Otwarte Fundusze Emerytalne. "Na emeryturze nie musisz udawać życia" - przekonywała jedna z firm. W spocie reklamowym senior we własnym salonie udawał zjazd na nartach w alpejskim kurorcie. Za śnieg robiło kacze pierze rzucane wprost na wentylator.

Inne hasło reklamowe, które spora część Polaków powinna pamiętać? "Trzeba mieć fantazję i pieniądze, synku".

Ostatecznie jednak OFE rewolucją - taką o jakiej marzyliby seniorzy i twórcy systemu - nie były. I już nie będą, bo straciły w oczach polityków. Najpierw plan zmian powstał w ekipie Donalda Tuska, teraz w ekipie Mateusza Morawieckiego. Otwarte Fundusze Emerytalne mają przejść do historii, choć nie idzie to łatwo. Reforma zaplanowana na połowę 2020 roku musiała poczekać. Właśnie wraca.

Zobacz także: Miały być wczasy pod palmami, program jest likwidowany. Co z pieniędzmi z OFE?

W poniedziałek tematem zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów. To organ pomocniczy przy premierze - ustala stanowiska, inicjuje zmiany. Na stole pojawiły się najnowsze wyliczenia dot. reformy. Założenia pozostały niezmienne - OFE po prostu znikną. Kiedy? Ustawa zacznie obowiązywać 1 czerwca 2021 roku, ale OFE przekształcą się na dobre pod koniec stycznia 2022 roku. Dokładnie ma to się wydarzyć 28 dnia tego miesiąca. I to w zasadzie najistotniejsze zmiany z nowego - choć w większości starego - projektu tej zmiany.

A pieniądze? Nie przepadną.

Po reformie w ręce większości Polaków - choć nie bezpośrednio na konto - wróci średnio po 8185 zł. A reszta? Zasili budżet państwa jako tak zwana "opłata przekształceniowa". Mówiąc w skrócie: około 1,5 tys. zł od każdego Polaka zasili Skarb Państwa. Może to być od 11 do 22 mld zł w zależności od tego, jakie wybory podejmą Polacy po reformie. O tym jednak za chwilę.

Z każdych 5 tys. w OFE opłata wyniesie 750 zł (4250 zł dla uczestnika OFE, 750 zł dla budżetu). Masz w OFE 10 tys. zł? Dostaniesz 8,5 tys. zł, opłata wyniesie 1,5 tys. zł. Masz 20 tys. zł - opłata wyniesie 3 tys. zł. Tych, którzy mają w OFE dziesiątki tysięcy złotych, nie ma jednak zbyt wielu.

Bo średnia 10 tys. zł w OFE to tylko statystyka. Więcej środków mają tam zwykle mężczyźni (w wieku 46-50 lat mają nawet 15 tys. zł), a mniej kobiety (powyżej 51. roku życia mają około 8 tys. zł). Co trzeci Polak w OFE ma więcej niż 10 tys. zł, co drugi jednak nie więcej niż 5 tys. zł. To może nieco tonować optymizm.

Stan konta OFE:


Opłata przekształceniowa:


Transfer na IKE:


1000 zł


150 zł


850 zł


2000 zł


300 zł


1700 zł


3000 zł


450 zł


2650 zł


4000 zł


600 zł


3400 zł


5000 zł


750 zł


4250 zł


6000 zł


900 zł


5100 zł


7000 zł


1050 zł


5950 zł


8000 zł


1200 zł


6800 zł


9000 zł


1350 zł


7650 zł


Bolesna prawda jest jednak taka, że ze środków nie będzie można skorzystać wcześniej niż po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wcześniejsza wypłata jest po prostu niemożliwa. Ani za rok, ani za dwa, ani za pięć. Ważny jest wiek. Masz prawo do emerytury? Wyciągasz środki. Nie masz? Czekasz.

Co się stanie z pieniędzmi?

W wariancie podstawowym środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (produkty już dostępne na rynku). Stanie się to bez żadnego wniosku, bez wizyty w urzędzie. Środki przekształcone w IKE będą w całości prywatne - a to oznacza, że są też dziedziczne.

W takim układzie w momencie przekształcenia zostanie pobrana wspomniana już opłata 15 proc.

Jest też druga opcja. Każdy uczestnik OFE będzie miał prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS. Trafią tam, gdzie już są nasze środki emerytalne.

Co ważne, to sposób na odłożenie opłaty w czasie. W momencie przekształcenia nikt nie pobierze 15 proc. wartości środków. Będzie trzeba jednak opłacić podatek dochodowy w momencie, gdy środki będą wypłacane wraz z emeryturą. Może to być 17 proc. lub 32 proc. (dla osób znajdujących się w II progu podatkowym).

Pieniądze przekazane z OFE do ZUS, w przeciwieństwie do tych, które trafią do IKE, nie będą podlegały dziedziczeniu.

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków. Co ważne, możliwe to będzie dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Stąd właśnie "zwrot pieniędzy", o których mówią politycy, jest znacznie odsunięty w czasie. Środków zgromadzonych w ZUS wypłacić nie będzie można.

Indywidualne Konto Emerytalne

ZUS

Własność

Konto w pełni prywatne

Konto w państwowym systemie,

Dziedziczenie

Środki będą dziedziczone po śmierci ubezpieczonego

Środki nie będą dziedziczone po śmierci ubezpieczonego

Opłata przekształceniowa

15 proc. w momencie transferu środków z OFE do IKE

Brak

Podatek przy wypłacie

Brak

17 lub 32 proc. w zależności od osiąganych dochodów

Wypłata

Jednorazowa lub w ratach po osiągnięciu wieku emerytalnego

Różnica jest jednak jeszcze jedna - środki przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne są inwestowane. A to oznacza, że (jak każda inwestycja) podlegają ryzyku.

Jeśli kiedykolwiek przystąpiłeś do Otwartych Funduszy Emerytalnych, to wciąż są tam twoje pieniądze. I to niezależnie od decyzji podjętej w 2014 roku, kiedy to rząd Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego po raz pierwszy reformował system OFE. Nie pamiętasz, w którym OFE byłeś? Zwróć się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS powinien każdego ubezpieczonego poinformować o nazwie i adresie jego OFE.

Zwolennikiem reformy jest prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

- System ubezpieczeń społecznych musi być jasny i przejrzysty. Reforma Otwartych Systemów Emerytalnych sprawia, że będzie to proste połączenie trzech filarów: dożywotniego zabezpieczenia ze strony państwa, systemu prywatnych oszczędności oraz systemu oszczędności pracowników i pracodawców - komentuje. Przyznaje, że w temacie zmian w OFE od wielu lat było zbyt dużo niepewności.

- Przeciąganie tematu nikomu nie służy, tym bardziej, że zaproponowane zostały dwa rozwiązania. Środki z OFE mogą trafić albo na IKE, albo do ZUS. I będzie to wybór głównie pomiędzy systemem dziedzicznym, a nie - dodaje.

- Nie ma wątpliwości, że tym razem rząd premiera Mateusza Morawieckiego doprowadzi tę reformę do końca. I niestety moim zdaniem ta chęć zamknięcia tematu wynika głównie z korzyści fiskalnych, które pojawią się po przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. 10 mld zł dziś dla każdego rządu jest o wiele bardziej kuszące niż 10 mld za kilka, kilkadziesiąt lat - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

- Prawdą jest, że z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi trzeba ruszyć dalej. Nie wiem jednak, czy okres pandemii jest najlepszym momentem na tego typu zmiany. Skoro reforma czekała tak długo, to naprawdę może jeszcze chwilę poczekać - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1079)
okradziony, z...
rok temu
Czyli po prostu zostałem okradziony i nic z tym nie mogę zrobić. Za Peło przynajnniej całość została wpisana do ZUS. Dziękuję bardzo, PIS nie może się powstrzymać tylko na rozkradaniu polski, musi też okraść mnie
Łuki
2 lata temu
Czy nadal można zdeklarować przeniesienie pieniędzy z ofe do zus i w jaki sposób?
Łuki
2 lata temu
Czy nadal można zdeklarować przeniesienie pieniędzy z ofe do zus i w jaki sposób?
Tomek
3 lata temu
Kiedy będzie można zadeklarować przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS?
Mr.V.
3 lata temu
W OFE z tego co wiem, to też środki są dziedziczone, więc nie wiem na co to jest wspominanie wielokrotnie w tym akrtykule.
...
Następna strona