Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Likwidacja OFE. Poprawki PiS przeszły przez komisję

15
Podziel się:

Połączone komisje finansów publicznych i polityki społecznej przyjęły część poprawek do ustawy o likwidacji OFE. Poprawki opozycji zostały odrzucone.

Likwidacja OFE. Poprawki PiS przeszły przez komisję
Likwidacja OFE. Poprawki PiS przeszły. (kf) PAP/Wojciech Olkuśnik (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

W środę wieczorem Sejm odesłał do dalszych prac w komisjach projekt ustawy o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W czwartek nad poprawkami pracowały połączone komisje finansów publicznych i polityki społecznej. Zgłoszono ich ponad 20.

Akceptację komisji zyskały tylko poprawki zgłoszone przez posłów PiS. Wśród nich m.in. taka, która zezwala na przekazanie przez Otwarty Fundusz Emerytalny do ZUS aktywów, które nie są zapisane na rachunku papierów wartościowych ani nie są w formie materialnej, a są zapisane wyłącznie we właściwych rejestrach.

Zobacz także: Likwidacja OFE, wybór IKE czy ZUS. Prezes PFR: 15-procentowa opłata jest uczciwa

Posłowie poparli też poprawkę umożliwiającą przeprowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych dotyczących zasad przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, obowiązków i uprawnień oszczędzających z tym związanych, a także dotyczących funkcjonowania IKE.

Odrzucone zostały wszystkie poprawki opozycji, m.in. te likwidujące lub zmniejszające opłatę przekształceniową, która ma być pobierana przy przenoszeniu środków z OFE do IKE.

Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych to wielka reforma PiS. Środki zostaną przeniesione na indywidualne konta emerytalne. Nie za darmo. Od transakcji zostanie pobrana tzw. opłata przekształceniowa, to 15 proc. wartości środków z rachunku OFE.

Rząd chce, by OFE zaczęły przechodzić do historii od 1 czerwca tego roku. Gra toczy się o co najmniej 131 mld zł, które do tej pory odłożyli w nich Polacy (w Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Bertek
3 lata temu
No i co wielbiciele dobrej zmiany?Wasz rząd bez żadnych skrupułów ukradł z naszych emerytur 15 %. I to tylko o to chodziło.
Program GRABI...
3 lata temu
Poprzednio 100 % przekazano na indywidualne subkonta ZUS i te środki są corocznie waloryzowane współczynnikiem od 1,06 do 1,11 (!). Przy obecnej grabieży, mamy zostać okradzeni niby na poczet podatku, który dopiero zaczęlibyśmy płacić w przyszłości po przejściu na emeryturę, a więc niektórzy za wiele lat i to przez okres prognozowanego dożycia przez ponad 220 miesięcy. To w sytuacji, w której niedługo ma wzrosnąć kwota wolna od podatku i to na pewno nie jeden raz dla wszystkich w wiarę młodym, czy nawet zaawansowanym średnim wieku. Mimo faktu, że większość pewnie nie będzie musiała w przyszłości nigdy płacić żadnego podatku postanowiono potraktować ich po pisowsku, czyli ograbić. Ma to wszelkie cechy nakłaniania obywateli do przestępczego, niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Dowodem jest fakt, że opcja pierwszeństwa to właśnie IKE, a nie ZUS, co było by najbardziej naturalnym wyborem. Jestem emerytem i w corocznych informacjach z ZUS widziałem jak po pierwszej transzy IKE do ZUSu, rosła mi ta kwota każdego roku.
Program GRABI...
3 lata temu
Poprzednio 100 % przekazano na indywidualne subkonta ZUS i te środki są corocznie waloryzowane współczynnikiem od 1,06 do 1,11 (!). Przy obecnej grabieży, mamy zostać okradzeni niby na poczet podatku, który dopiero zaczęlibyśmy płacić w przyszłości po przejściu na emeryturę, a więc niektórzy za wiele lat i to przez okres prognozowanego dożycia przez ponad 220 miesięcy. To w sytuacji, w której niedługo ma wzrosnąć kwota wolna od podatku i to na pewno nie jeden raz dla wszystkich w wiarę młodym, czy nawet zaawansowanym średnim wieku. Mimo faktu, że większość pewnie nie będzie musiała w przyszłości nigdy płacić żadnego podatku postanowiono potraktować ich po pisowsku, czyli ograbić. Ma to wszelkie cechy nakłaniania obywateli do przestępczego, niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Dowodem jest fakt, że opcja pierwszeństwa to właśnie IKE, a nie ZUS, co było by najbardziej naturalnym wyborem. Jestem emerytem i w corocznych informacjach z ZUS widziałem jak rosła mi ta kwota każdego roku.
tyty
3 lata temu
Nie epatujcie 131 MILIARDAMI zł, bo średnio każdy ma 9000zł co w przeliczeniu na ok. 200m-cy emerytury daje 45zł BRUTTO miesięcznie, czyli niecałe 40zł netto miesięcznie. Nie walić zerami po oczach !
Jak
3 lata temu
Ja chcę moje pieniądze na swoim koncie bo i tak one znikną a to nic nowego