Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę ustawą zajmie się Sejm

242
Podziel się

Wielkimi krokami zbliża się definitywny koniec OFE. Wielka reforma PiS w emeryturach, likwidująca Otwarty Fundusz Emerytalny, trafiła już do Sejmu. W środę odbędą się sprawozdania komisji.

Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę ustawą zajmie się Sejm
Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę sprawozdanie sejmowych komisji (Adobe Stock)
bDYdPQCt

Ustawa likwidująca OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) w środę o 18:00 trafi pod obrady Sejmu. Zaplanowane jest sprawozdanie sejmowych komisji: Finansów Publicznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Posłem-sprawozdawcą będzie Henryk Kowalczyk, były minister środowiska, obecnie przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych to wielka reforma PiS. Środki zostaną przeniesione na indywidualne konta emerytalne. Nie za darmo. Od transakcji zostanie pobrana tzw. opłata przekształceniowa, to 15 proc. wartości środków z rachunku OFE.

bDYdPQCv

Rząd chce, by OFE zaczęły przechodzić do historii od 1 czerwca tego roku. Gra toczy się o co najmniej 131 mld zł, które do tej pory odłożyli w nich Polacy (w Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł).

Zobacz także: Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"

Projekt na początku marca przyjęła Rada Ministrów. Zgodnie z projektem, każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) lub złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS.

bDYdPQCB

Czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS będzie wyznaczony między 1 czerwca a 2 sierpnia.

"Solidarność" krytykuje

Domyślnemu przeniesieniu środków z OFE do IKE sprzeciwia się NSZZ "Solidarność". "Efektem zakończenia funkcjonowania OFE powinny być świadczenia dożywotnie, a więc z FUS. Co więcej, należy założyć, że konta IKE bez dalszych stałych wpłat nie będą miały znaczenia dla poziomu świadczeń wypłacanych w wieku poprodukcyjnym. W dłuższym okresie czasu, w wielu przypadkach ich niewielki kapitał zostanie "skonsumowany" przez opłaty pobierane przez podmioty zarządzające" - czytamy w opinii.

bDYdPQCC

Związkowcy chcą, aby z propozycji ustawy wykreślić opcję domyślną, tak aby uczestnik systemu musiał dokonać świadomego wyboru, co według związku wymaga przeprowadzania szerokiej kampanii informacyjnej.

Według związku procedowanie projektu w momencie równoczesnego procedowania założeń tzw. Nowego Ładu pogłębia wrażenie chaosu i niepewności w systemie emerytalnym. "Solidarność" podkreśla, że zasady funkcjonowania systemu emerytalnego powinny być przejrzyste i stabilne, co w chwili obecnej można osiągnąć tylko poprzez kompleksowe zmiany w systemie emerytalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYdPQCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(242)
Złodziejstwo
3 tyg. temu
25 lat ciężka pracą składka po składce płaciłem uczciwie na wymysły polityków czyli OFE. Teraz ci sami politycy chcą ukraść mi wszystko i jeszcze każą mi za to zapłacić 15 procent. Złodziejstwo i jeszcze raz złodziejstwo
ABEDEZ
3 tyg. temu
Pewne że TUSK OKRADŁ nasze OFE. Te 51 % to ZUS nie widział. Po śmierci męża /2013 r./ wypłacili mi w 2 ratach tylko połowę środków z OFE. Połowa jednostek przepadła. Żeby było śmieszniej to na wypłatę 1 raty musiałam czekać do osiągnięcia wieku emerytalnego. Musiałam też założyć konto w OFE.. Przy każdej wypłacie potrącali 19 % podatku. Przeszłam przez to bagno i nikt mi nie powie, że nie ukradziono oszczędności z OFE.. Przykro się czyta niektóre wpisy . Ci co twierdzą, że 51 % zasiliło subkonta w ZUS-e to chyba mają niewielki staż pracy i nie mają pojęcia co było wcześniej albo celowo wprowadzają ludzi w błąd.
Misiu
3 tyg. temu
Teraz baranki ta kasa będzie wasza a nie publiczna Żaden Rzepliński wam już nie powie jak za rządów PO że to nie wasze a publiczne i można wam to zabrać.
bDYdPQCX
Misiu
3 tyg. temu
Rozkradanie OFE rozpoczęło PO ponad 6 lat temu więc jakaż to wielka reforma.
giwa
3 tyg. temu
za tzw dobra zmianezaplaca polacy ca 25 mld zl haraczu
...
Następna strona