Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Przejęcie Polska Press wstrzymane. Biuro RPO publikuje uzasadnienie

360
Podziel się:

PKN Orlen bez praw udziałowych w przejętym Polska Press. Zgoda na przejęcie wstrzymana do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd. Biuro RPO opublikowało uzasadnienie Sądu UOKiK.

Przejęcie Polska Press wstrzymane. Biuro RPO publikuje uzasadnienie
Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen wstrzymane przez Sąd UOKiK (PAP, Darek Delmanowicz)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowało postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem dot. wstrzymania decyzji prezesa UOKiK, dającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

"Przedsiębiorca powinien powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów" - zaznaczyło biuro RPO w komunikacie. Przypomnijmy, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, wstrzymał przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

Jak tłumaczą money.pl przedstawiciele biura prasowego sądu, przejęcie wstrzymano na czas rozprawy, która ma zbadać, czy Orlen może przejąć Polska Press. Ile potrwa rozprawa? Tego nie wiadomo, ale nieoficjalnie słyszymy o "długiej batalii sądowej".

Zobacz także: Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"

"Informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...) wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen S.A. w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie" - czytamy w komunikacie sądu. Dodano w nim, że "powyższe postanowienie jest niezaskarżalne".

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał natomiast we wtorek to postanowienie sądu na piśmie wraz z jego uzasadnieniem.

"Nieuwzględnienie wniosku RPO mogłoby doprowadzić do wykonania przez PKN Orlen decyzji nieostatecznej, bo zaskarżonej przez uprawniony do tego organ, co zasadniczo nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa (...), która w toku kontroli sądowej może zostać zakwestionowana, a która w razie jej wykonania potencjalne może wywrzeć niekorzystne skutki dla konkurencji" - napisała w uzasadnieniu sędzia Małgorzata Perdion-Kalicka.

Jak dodała: "oczywiste jest przy tym, że o ile czynność prawna, na podstawie której koncentracja miała nastąpić, zostałaby dokonana przed wydaniem orzeczenia wstrzymującego wykonanie decyzji, to przedsiębiorcy mający zamiar dokonać koncentracji winni powstrzymać się od jej wykonywania, a w konsekwencji w sytuacji przejęcia kontroli poprzez nabycie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym przejmowanego przedsiębiorcy, tak jak to ma miejsce w sprawie niniejszej, powinni powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym" - głosi uzasadnienie.

Jednocześnie sędzia zastrzegła, że "na obecnym etapie postępowania nie można wykluczyć żadnego z przewidzianych (...) rozstrzygnięć sądu, łącznie także z oddaleniem odwołania RPO".

Co oznacza decyzja sądu?

Jakie konsekwencje pociąga za sobą decyzja sądu? - Przede wszystkim zakaz wykonywania praw udziałowych przez koncern - wyjaśnia money.pl Sylwia Urbańska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie.

A to oznacza, że Orlen nie może zarządzać wydawnictwem Polska Press do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Do decyzji sądu zdążył się już odnieść prezes Orlenu. - Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów - napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

- PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw - zaznaczył szef Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(360)
Wolny
3 lata temu
Doktryna nojmana.tuska i palikota działa wszystko oddać szwabom bo to Polsce nie potrzeba
ewr
3 lata temu
a co na to wyborcy pisu!?!? pewnie powiedziecie, ze w mediach klamia i to atak na biednego obajtka, bo tak wam w tvp powiedzieli, hehe
Pb95
3 lata temu
Orlen niech się zajmie cenami paliw a nie jakimiś gazetami. Najpierw zdzierają z nas na stacjach dowalając różne opłaty, podatki itp a za te pieniądze kupują gazety w których wytłumacza nam że to dla naszego dobra. Od propagandy PIS ma Kurskiego i parę dotowanych przez państwo gazet prawicowych. I wystarczy.
prawo
3 lata temu
Zdelegalizować te komunistyczne sądy! Reforma sądownictwa natychmiast!!!
Marian1w
3 lata temu
Podobno prawo własności jest święte. Kupiłem od Ciebie dom a twojemu kuzynowi się to nie spodobało i do sądu skierował wniosek o wstrzymanie transakcji. Ja już kupiłem a sąd stwierdza, że wstrzymuje zakup ???? Przecież taki wyrok nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - JA JUŻ KUPIŁEM !!!!!
...
Następna strona