Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Ropa z Rosji. Teraz to Polska przykręca kurek

413
Podziel się:

Orlen będzie importował mniej rosyjskiej ropy. Nowy kontrakt to również niższe rachunki. Polska uniezależnia się od czarnego surowca ze Wschodu.

Ropa z Rosji. Teraz to Polska przykręca kurek
Polska zmniejsza import z Rosji (Flickr, Andrew, (CC BY 2.0))
bECkzMzV

O około miliard złotych mniej będzie polski koncern płacił Rosjanom za ropę niż robił to w 2020 roku - szacuje "Rzeczpospolita". Orlen zmniejsza import tego surowca ze Wschodu.

Na mocy podpisanego nowego kontraktu z Rosneftem miesięczne dostawy ropy będą wynosić 300 tys. ton. To o 33–45 proc. mniej niż do tej pory. W ramach poprzedniego kontraktu miesięczne dostawy oscylowały wokół 450–550 tys. ton miesięcznie.

Ograniczenie importu nową umową to jednak nie wszystko. Jak wskazuje "Rz", realizacja projektów petrochemicznych to za kilka lat potencjalne ograniczenie dostaw rosyjskich produktów o kolejne 0,5 mld zł.

bECkzMzX
Zobacz także: Co dalej z cenami paliw? Tania ropa to nie wszystko

Chodzi o cztery duże inwestycje Orlenu warte 8,3 mld zł. Do 2023 roku w Płocku ma powstać centrum badawczo-rozwojowego, zwiększona ma zostać zdolność produkcyjna fenolu. Orlen czeka też rozbudowa kompleksu olefin, a we Włocławku budowa kompleksu pochodnych aromatów.

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, podkreślają, jak istotne jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji. Jak twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, celem powinno być też zapewnienie tańszego paliwa dla polskiego konsumenta.

bECkzMAd

Zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, to działanie powinno spotkać się z aprobatą zarówno obozu rządzącego, jak i opozycji.

- Większa dywersyfikacja dostaw ropy z kierunku wschodniego była celem już poprzednich rządów. Można więc twierdzić, że obecne działania są realizacją założonego wcześniej celu strategicznego – potwierdza w rozmowie z "Rz" Andrzej Sadowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECkzMAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(413)
DENEB
4 miesiące temu
Drogi agencie 008 najwyraźniej nie masz licencji na myślenie..
agent 008
5 miesięcy temu
przypomnę tutaj, bo mam wrażenie, że niektórzy mają pomroczność wsteczną...Polska kupowała najdroższy w Europie gaz od Ru po 517$ kiedy np Angole kupowali po 179$ za 1000m...niewiele lepiej było z ropą, którą PL musiała kupować od ruskiej s-ki, której właścicielami byli trzej rosyjscy muzycy pochodzenia żydowskiego... i przyszedł Lech Kaczyński jako prezydent i chciał te klocki zmienić... i przyszedł 2010r...
Notol
5 miesięcy temu
Naprawdę " dywersyfikacja dostaw ropy z kierunku wschodniego była celem już poprzednich rządów"?! Których oprócz PiSu bo nie pamiętam?
bECkzMAz
anty-poeta
5 miesięcy temu
Do "Jan" . Piszesz : "To jakiś bełkot przecież te inwestycje nie dędą darmowe, ruska ropa jest tańsza a to ile płaciliśmy to zasługa Pawlaka wówczas człowieka z nikąd." Niestety - nie znasz faktów - tenże Pawlak tylko podpisał/ratyfikował juz wczesniej zawartą w 2007 r. umowę przez niejakiego Jasińskiego , ministra i szefa Orlenu za I-szych rządów PIS-u w latach 2006-2007 .Jakby Pawlak nie podpisał toby nie było wtedy tyle ropy ile potrzebowaliśmy , bo Baltic Pipe i inne rozwiązanie nie były gotowe. Sprawdź sobie dokładnie , a nie rżnij eksperta.
anty-poeta
5 miesięcy temu
Do "zxx" - piszesz tak : "paliwo za ryzego oszusta po 6 zł i wtedy moja stawka godzinowa tez była na tym poziomie, teraz paliwo po 5,30 a moja stawka godzinowa 18 zł, widzisz róznice?? " . Dawno nie widziałem takiej demagogii , chociaz nie wiem czy znasz znaczenie tego słowa :-) . Za Tuska baryłka ropy na świecie kosztowała 145-150 USD/baryłkę a u nas 5,9 zł/l - ale teraz ta sama baryłka ropy brent kosztuje 55-60 USD/baryłkę , a u nas 5,55 zł/l . Widzisz różnicę ? Za Tuska płaciłem za masło 2,55-2,85 zł/kostkę masła a teraz 3,55-3,95 zł/kostkę. Kumasz ?
...
Następna strona