Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Likwidacja OFE się opóźnia. Będzie więcej czasu na podjęcie decyzji

88
Podziel się:

IKE czy ZUS? Polacy sami zdecydują, gdzie trafią ich pieniądze z kont zlikwidowanego OFE. Przedstawiciele rządu wskazują, że na decyzję będą mieć więcej czasu, w związku z opóźnieniem terminu końca OFE.

To Polacy zdecydują, gdzie trafią ich pieniądze z OFE.
To Polacy zdecydują, gdzie trafią ich pieniądze z OFE. (iStock.com, Kasparas Zube)
bEChvcTF

Gabinet Mateusza Morawieckiego pierwotnie planował, że likwidacja OFE nastąpi 1 stycznia 2020 roku. Jednak w przyjętej ustawie zaskakująco znalazł się inny termin – 1 czerwca 2020 roku.

Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w rozmowie z portalem tvn24bis.pl tłumaczy, że wydłuża to jednocześnie termin decyzji Polaków, co dalej się stanie z ich środkami, które zgromadzili już na kontach Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Stanisław Krakowski wskazuje, że termin deklaracji zostanie ustalony ponownych spotkaniach przedstawicieli pozostałych ministerstw, Rządowego Centrum Legislacji oraz ZUS-u.

bEChvcTH
Zobacz także: Zobacz też: PPK. "Bardzo dobry, opłacalny program. Prywatne środki, zabezpieczone jak w bankach"

Według wstępnych szacunków, stosowne dokumenty mamy wypełnić po 1 czerwca 2020 roku, czyli po wejściu ustawy w życie. Pierwotnie zakładano, że Polacy będą mieć na to dwa miesiące – od stycznia do marca przyszłego roku.

Każdy Polak posiadający oszczędności w OFE, stanie przed dwiema opcjami do wyboru. Nazwijmy je "opcja IKE" i "opcja ZUS". Pierwsza – automatyczna – to transfer środków do Indywidualnego Konta Emerytalnego.

bEChvcTN

Ale nie pełna kwota, tylko pomniejszona o 15 proc. Ten, kto miał w OFE 10 tys. zł, na IKE będzie już więc miał 8,5 tys. zł. To swoista prowizja, którą pobiera państwo pod nazwą "opłaty przekształceniowej".

Żeby wybrać opcję ZUS, trzeba już będzie się pofatygować i złożyć odpowiedni wniosek. Wtedy jednak państwo nie zabierze opłaty przekształceniowej i wspomniane 10 tys. zł w całości zostanie przelane na konto w ZUS.

bEChvcTO

W projekcie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt wzoru wniosku, który musimy złożyć, jeżeli chcemy, by nasze pieniądze z OFE "przejął" ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEChvcUi
KOMENTARZE
(88)
Bartek123456
2 lata temu
Bo widze ze inaczej nie bede mial nic od hujow
Bartek123456
2 lata temu
Niech nam wyplaca te pieniadze a nie na padajacy ZUS chca
Bartek123456
2 lata temu
Ludzie obudzcie sie zrobmy cos z ta Banda oszustow!!!!!
bEChvcUj
Bartek123456
2 lata temu
kto tym bedzie zarzadzal???i jak????
bartek123456
2 lata temu
A co to jest IKE?????
...
Następna strona