Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
05.12.2019 15:40

Likwidacja OFE się opóźnia. Będzie więcej czasu na podjęcie decyzji

IKE czy ZUS? Polacy sami zdecydują, gdzie trafią ich pieniądze z kont zlikwidowanego OFE. Przedstawiciele rządu wskazują, że na decyzję będą mieć więcej czasu, w związku z opóźnieniem terminu końca OFE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
To Polacy zdecydują, gdzie trafią ich pieniądze z OFE. (Fot: Kasparas Zube)

Gabinet Mateusza Morawieckiego pierwotnie planował, że likwidacja OFE nastąpi 1 stycznia 2020 roku. Jednak w przyjętej ustawie zaskakująco znalazł się inny termin – 1 czerwca 2020 roku.

Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w rozmowie z portalem tvn24bis.pl tłumaczy, że wydłuża to jednocześnie termin decyzji Polaków, co dalej się stanie z ich środkami, które zgromadzili już na kontach Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Stanisław Krakowski wskazuje, że termin deklaracji zostanie ustalony ponownych spotkaniach przedstawicieli pozostałych ministerstw, Rządowego Centrum Legislacji oraz ZUS-u.

Zobacz też: PPK. "Bardzo dobry, opłacalny program. Prywatne środki, zabezpieczone jak w bankach"

Według wstępnych szacunków, stosowne dokumenty mamy wypełnić po 1 czerwca 2020 roku, czyli po wejściu ustawy w życie. Pierwotnie zakładano, że Polacy będą mieć na to dwa miesiące – od stycznia do marca przyszłego roku.

Każdy Polak posiadający oszczędności w OFE, stanie przed dwiema opcjami do wyboru. Nazwijmy je "opcja IKE" i "opcja ZUS". Pierwsza – automatyczna – to transfer środków do Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Koniec OFE jest już pewny. Teraz Polacy będą musieli zdecydować, gdzie chcą przenieść pieniądze z Funduszy
Likwidacja OFE. Rząd przyjął ustawę. Polacy będą musieli zdecydować, co dalej

Ale nie pełna kwota, tylko pomniejszona o 15 proc. Ten, kto miał w OFE 10 tys. zł, na IKE będzie już więc miał 8,5 tys. zł. To swoista prowizja, którą pobiera państwo pod nazwą "opłaty przekształceniowej".

Żeby wybrać opcję ZUS, trzeba już będzie się pofatygować i złożyć odpowiedni wniosek. Wtedy jednak państwo nie zabierze opłaty przekształceniowej i wspomniane 10 tys. zł w całości zostanie przelane na konto w ZUS.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przekształcenia OFE w IKE.
IKE czy ZUS? Sprawdziliśmy, gdzie emerytury mogą być większe

W projekcie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt wzoru wniosku, który musimy złożyć, jeżeli chcemy, by nasze pieniądze z OFE "przejął" ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

JokerWszędzie tylko chcą orżnąć człowieka. Za co ta niby prowizja przejścia do IKE ? Nie ze swej woli jestem pozbawiany udziału w OFE, do którego zostałem … Czytaj całość

06-12-2019

barwil61Żyjemy w państwie bezprawnym, to bardzo smutna rzeczywistość. Ja podpisałam umowę z OFE, a rozwiązuje ją za minie rząd, złodziejski rząd, grabieżczy, … Czytaj całość

05-12-2019

JacekTusk ukradł połowę teraz ukradną 15% i tak nas doją wszyscy to jedna wielka banda

Rozwiń komentarze (88)