Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Likwidacja OFE. Ustawa trafiła do Sejmu

177
Podziel się:

Do Kancelarii Sejmu trafił projekt ustawy ostatecznie likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne, zatwierdzony przez rząd. Ma być procedowany w przyszłym tygodniu.

Likwidacja OFE. Ustawa trafiła do Sejmu
Likwidacja OFE. Sejm zajmie się projektem ustawy. (PAP, Radek Pietruszka)

Na początku marca rząd przegłosował projekt ustawy, która ma być rewolucją w polskim systemie emerytalnym. W piątek projekt trafił do Sejmu. Posłowie, jak podaje Instytut Emerytalny, mają się nim zająć w przyszłym tygodniu.

Rewolucja ma się rozpocząć 1 czerwca i potrwać do początku 2022 roku. W tym czasie wszystkie pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych, czyli ok. 148 mld złotych, mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne.

Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Co to oznacza? Że pieniądze te nie będą mogły być wykorzystywane przez rządzących i gwarantować ma to właśnie ustawa.

Zobacz także: Likwidacja OFE. Co dalej - ZUS czy IKE? "Trudna decyzja"

To istotna zmiana. W OFE bowiem pieniądze były publiczne - o czym przesądził w orzeczeniu z 2015 r. Trybunał Konstytucyjny.

Przejście z OFE na IKE ma być automatyczne. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Środki przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS-u, będą podlegały dziedziczeniu.

Każdy może zdecydować, czy po likwidacji OFE środki przekazać na IKE, czy przelać je do ZUS-u. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego "suwaka", który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna się je stopniowo przekazywać do ZUS.

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
dostep777
3 lata temu
Nasze pierwsze powojenne pokolenie(1945-1965)) poniosło cały ciężar ( psychologiczny i finansowy)transformacji ustrojowej. Otrzymało za to od władzy okradzioną o 75 % emeryturę, najgorszą opiekę zdrowotną pomimo ogromnych składek, zupełne lekceważenie potrzeb po uzyskaniu niepodległości i zostało zmuszone do posłuszeństwa kościołowi stającemu się po śmierci JP II czarną burżuazją. Najnowsza władza ironizując z nas daje ,,trzynastkę" jako kiełbasę wyborczą podobnie jak komuna pól litra i schabowego. Dobrze nam tak!!!!
emeryt47
3 lata temu
Gdzie byliście wrażliwi obywatele jak poprzedni rząd zabierał pieniądze z ofe? CO wy chcecie od tego rzadu przecież jak stwierdził trybunał to nie są wasz e pieniądze...Możliwe że kradną ale potrafią się podzielić a poprzednicy kradli kradła mafia i nie starczało dla emerytów ,powyżki 5---7 zl. to był góra forsy a dziś 50 70 to jałmóżna ,nic dodać nić ująć ,wystarczy wysilic trochę mózg--uruchomić szare komórki ale widać że państwa na to nie stać...
procent
3 lata temu
Tak no to coś wreszcie rozsądnego. Nigdy nie do ZUS zeby mi potem po 17% kradli z tego. Wole oddać 15%
dostep777
3 lata temu
Żaden z solidarnościowych rządów przez 30 lat nie pokazał, że umie coś dla Polski i Polaków zarobić, oprócz wstydu przed Europą i światem. Niemoty, okradający jednych by kupić drugich w wyborach, a u Rydzyka odkupienie grzechów. Gorzej się tutaj czuję niż niż czułbym się w średniowieczu
dostep777
3 lata temu
Żaden z solidarnościowych rządów przez 30 lat nie pokazał, że umie coś dla Polski i Polaków zarobić, oprócz wstydu przed Europą i światem. Niemoty, okradający jednych by kupić drugich w wyborach, a u Rydzyka odkupienie grzechów. Gorzej się tutaj czuję niż niż czułbym się w średniowieczu
...
Następna strona