Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Likwidacja OFE. Ustawa trafiła do Sejmu

177
Podziel się

Do Kancelarii Sejmu trafił projekt ustawy ostatecznie likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne, zatwierdzony przez rząd. Ma być procedowany w przyszłym tygodniu.

Likwidacja OFE. Ustawa trafiła do Sejmu
Likwidacja OFE. Sejm zajmie się projektem ustawy. (PAP, Radek Pietruszka)
bDTlEiWJ

Na początku marca rząd przegłosował projekt ustawy, która ma być rewolucją w polskim systemie emerytalnym. W piątek projekt trafił do Sejmu. Posłowie, jak podaje Instytut Emerytalny, mają się nim zająć w przyszłym tygodniu.

Rewolucja ma się rozpocząć 1 czerwca i potrwać do początku 2022 roku. W tym czasie wszystkie pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych, czyli ok. 148 mld złotych, mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne.

Środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Co to oznacza? Że pieniądze te nie będą mogły być wykorzystywane przez rządzących i gwarantować ma to właśnie ustawa.

bDTlEiWL
Zobacz także: Likwidacja OFE. Co dalej - ZUS czy IKE? "Trudna decyzja"

To istotna zmiana. W OFE bowiem pieniądze były publiczne - o czym przesądził w orzeczeniu z 2015 r. Trybunał Konstytucyjny.

Przejście z OFE na IKE ma być automatyczne. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Środki przekazane z OFE do IKE, w przeciwieństwie do tych, które trafią do ZUS-u, będą podlegały dziedziczeniu.

bDTlEiWR

Każdy może zdecydować, czy po likwidacji OFE środki przekazać na IKE, czy przelać je do ZUS-u. Jednym z głównych założeń reformy jest likwidacja tak zwanego "suwaka", który teraz pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE – na 10 lat przed emeryturą zaczyna się je stopniowo przekazywać do ZUS.

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTlEiXm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
Kolo
miesiąc temu
Ciekawe kto zagłosuje za kradzieżą 15% kapitału przyszłej emerytury?
program PiS
miesiąc temu
Kraść, kraść, kraść MILIARDY, dać ochłapy, kraść, kraść, kraść MILIARDY
.u.i.
miesiąc temu
No przecież ja już płaciłem podatki od tych pieniędzy. Za chwilę się okaże że jeszcze muszę dopłacić bo zabrakło pieniędzy na podatek. Jakaś paranoja.
bDTlEiXn
senior
miesiąc temu
może sejm zlikwidował wszystkie przywileje i zajął się emeryturami stażowymi - obywatelami pracującymi po 40 -45 lat do 65 lat . Przed wyborami dużo obiecywano ale na tym się skończyło -związki i prezydent nic nie zrobiły i nie zrobią Tylko uprzywilejowanych jest coraz więcej i emerytów w wieku 40-50 lat
123
miesiąc temu
Kradzież w biały dzień. W OFE też miały być prywatne pieniądze a okazało się że nie były. Teraz rząd naszymi pieniędzmi znacjonalizuje (upaństwowi) wiele firm notowanych na giełdzie i jeszcze z tego transferu zabierze kilka miliardów do własnej kieszeni. A Polacy - żadnej reakcji, przecież wszyscy siedzą zastraszeni w domach, bo znów rząd publikuje "straszną" pandemię i po kilkanaście (kilkadziesiąt tysięcy) zarażeń dziennie. Dobry sposób, wszystko można uchwalić i za nic nie odpowiadać. A Polacy dalej siedzą cicho i społeczeństwo będzie czekać na łaskę rządzących a skończy się to dziadowaniem na emeryturze, a śmietniki pozamykane nawet nie będzie gdzie pogrzebać za resztkami.
...
Następna strona