Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Marlena Maląg: jest szansa na wyższe emerytury

70
Podziel się:

- Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - mówiła w wywiadzie udzielonym "Super Expressowi" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Marlena Maląg: jest szansa na wyższe emerytury
Świadczenia nieprzekraczające kwoty 2,5 tys. zł. brutto miesięcznie nie będą opodatkowane podatkiem PIT, co automatycznie spowoduje ich wzrost - powiedziała minister rodziny. (PAP)

- Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - podała w piątkowym "SE".

11 mld zł na czternastki

Maląg pytana była, czy w przyszłym roku będzie wypłacana 14. emerytura.

- Od samego początku mówiliśmy, że czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym. Pieniądze te już wkrótce trafią do tych emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenie w wysokości do 2900 zł brutto. Co ważne, zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości. Na ten cel przeznaczone zostanie blisko 11 mld zł - powiedziała.

Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach

Przypomniała, że "trzynasta emerytura, która po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów – bez kryterium dochodowego. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje".

Polski ład. Minister: seniorzy zyskają

Minister dodała, że jest to wsparcie dla 9,8 mln emerytów. - W sumie w latach 2019-2021 na ten cel z Funduszu Solidarnościowego przeznaczone zostało 35,6 mld zł. W 2021 r. to ok. 12,2 mld zł. Przez cały czas spotykamy się z Polakami, całymi rodzinami, ale też seniorami, stąd wiemy, jak ważne jest to wsparcie - powiedziała.

- Alternatywnym rozwiązaniem będzie od przyszłego roku zmiana polityki podatkowej zaproponowana w Polskim Ładzie, a więc podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 30 tys. zł. rocznie. Oznacza to, że świadczenia nieprzekraczające kwoty 2,5 tys. zł. brutto miesięcznie nie będą opodatkowane podatkiem PIT, co automatycznie spowoduje ich wzrost. Dla naszego rządu seniorzy są bardzo ważną grupą społeczną, którą powinniśmy otaczać szczególną opieką i okazywać jej wdzięczność. W końcu to seniorzy są skarbnicą mądrości i doświadczeń, z których dziś my możemy korzystać - poinformowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
wnuczka
2 lata temu
Pani Maląg a kiedy dla małżenstw bedzie wypłacane 500+ które w zwiazku sa ponad 50 lat i dłuzej ,Tyle sie na ten temat mówiło o teraz widze sprawa ucichła, Tym staruszkom naprawdę należy sie pare groszy , oni wiele w zyciu przeszli , A teraz potrzebują jeszcze wiecej opieki . Powinien rząd sie pochlić nad takimi ludżmi ,to sa ludzie już po 80 ce i wiecej lat.
dereck
3 lata temu
Widzę po swoich dziadkach jak bardzo ledwie spina im się budżet przy dwóch emeryturach. Jedzenie, prąd czy śmieci podrożały strasznie, zdrowie też coraz słabsze. Też ich np. musiałem uświadomić, że leki np. w dozie mogą mieć 20% taniej jako 60+, ale wielu starszych nawet o tym nie wie i z tego nie korzysta.
Max
3 lata temu
Oj po podwyżkach cen PiS na 100% przegra wybory !!!!!!!!!!!!!!!
tadziu
3 lata temu
Emeryt ni ma zembuf, niech płaci na TVP i za światło.
emerytka myśl...
3 lata temu
sobie wzięli po 60 % podwyżki a emeryci dzięki którym doszli do władzy i kasy dostaną niecałe 5 % waloryzacji. Emerycie pomyśl przed pójściem na wybory czy właśnie takiej władzy chcemy??????????????
...
Następna strona