Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Minimalna emerytura. Minister rodziny: w przyszłym roku wyniesie ponad 1,3 tys zł

501
Podziel się:

- W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc., więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł - powiedziała w środę w radiowej Jedynce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minimalna emerytura. Minister rodziny: w przyszłym roku wyniesie ponad 1,3 tys zł
- Ostatecznie waloryzacja zostanie ustalona w lutym 2022 r. - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg (KPRM, Krystian Maj)
bETvYxph

Jak zaznaczyła Maląg, w roku 2022 waloryzacja rent i emerytur oparta będzie o wskaźniki związane z sytuacja ekonomiczną kraju.

- Dbamy o to, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne, ale przede wszystkim jest to wskaźnik inflacji. Zastosowaliśmy odpowiedni algorytm (...) żeby zabezpieczyć ten minimalny wzrost - stwierdziła.

Czternastka lada moment trafi na konta

Poinformowała, że ostatecznie waloryzacja zostanie ustalona w lutym 2022 r., jednak już teraz wiadomo, że wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc.

bETvYxpj

- A więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł - zastrzegła.

Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach

Przypomniała, że w listopadzie emerytom i rencistom zostanie wypłacona czternasta emerytura.

bETvYxpp

- Najważniejsze, że seniorzy nie muszą wykonywać praktycznie żadnych ruchów. Czekają na swoją emeryturę, czekają na swoją rentę i w tym czwartym kwartale, razem z tym świadczeniem, zostanie wypłacona przez ZUS czternasta emerytura - wyjaśniła Maląg.

- To oznacza, że emeryci, którzy pobierają emeryturę - mówimy o kwotach brutto - do 2900 zł, dostaną w pełnym zakresie czternastą emeryturę, czyli brutto będzie to 1250,88 zł - mówiła.

bETvYxpq

Trzynastka także w przyszłym roku

Zaznaczyła, że emeryci, którzy pobierają emeryturę wyższą niż 2900 zł, również otrzymają czternastą emeryturę, jednak w ich przypadku zastosowana zostanie zasada złotówka za złotówkę.

- Oznacza to, że jeżeli mamy emeryturę przykładowo 3 tys. zł, czyli przekraczamy 2900 zł, wtedy nasza czternasta emerytura będzie pomniejszona po prostu o 100 zł - zastrzegła Maląg.

Podkreśliła, że świadczeniem tym objęte zostanie ponad 9 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 8 mln otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

bETvYxpr

Dodała, że w tym roku po raz trzeci wszyscy emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę w wysokości 1250,88 zł – bez kryterium dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETvYxpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(501)
Rafał
miesiąc temu
Renta socjalna nie gwarantuje zapłacenia cynszu gazu i prądu i zakupu jedzenia bo osoby które są na rentach socjalnych to te renty socjalne powinny mieć minimum do 2000-2500 zł netto żeby mieć na opłaty i życie ciekawe czy by ta minister Marlena malag wyzyla za 1066 zł netto takiej renty socjalnej
Nikt
miesiąc temu
Renta socjalna z tytułu całkowitej niezdolności do pracy powinna wzrosnąć do 2000-2500 zł netto żeby osoba niepełnosprawna miała za co godnie żyć a nie za takie marne grosze jak dostają teraz czyli 1250 zł brutto a na rękę 1066 zł netto to jest kropla w morzu potrzeb
Rafał
miesiąc temu
To jest kpina żeby osoba niepełnosprawna miała tak niską tą swoją rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do życia w kwocie 1250 zł brutto a na rękę 1066 zł to jest nędzna ta renta socjalna bo taka renta socjalna z tytułu całkowitej niezdolności do pracy powinna wynosić minimum ustawowe 2000-2500 zł netto żeby osoba niepełnosprawna mogła godnie żyć i płacić cynsz gaz i prąd a nie takie ochłapy jak to dostają bo urzedasy po przyznawali sobie dość swoiste premie i po dzwigali zarobki a tu na przyszły rok minimalna emerytura wyniesie 1300 zł brutto to jest chore tak jak i ta cała pani minister Marlena malag niech chociaż ona raz przeżyje miesiąc za taką niską rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to ciekawe na co jej starczy a na co nie
bETvYxpL
niemka
miesiąc temu
No to ja jednak za takie wiadomości podziękuję, bo przy dzisiejszych kosztach życia to żart. PPK tu prezentują się świetnie, bo jednak można tu odłożyć cąłkiem sensowne oszczędności
Rafał
miesiąc temu
Tak nie może być żeby osoby niepełnosprawne biedowaly przez tak niską tą rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oni powinni mieć te swoje renty socjalne od 2000 do 2500 zł netto żeby móc godnie żyć
...
Następna strona